Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
09:34 Неділя 0 116
20-05-2018, 09:34

Долучитися до П’ятдесятниці

Перша згадка про цю неділю розповідає про учнів Господа Ісуса, які зібралися, аби святкувати П’ятдесятницю. Того дня Дух Святий по-особливому відкрив Себе, і через Його одкровення Ісусові учні перемінилися, змінилися назавжди. Їхня переміна проявилась у знаках і чудесах.
Що це все означає?

П’ятдесятниця – це релігійне свято Ізраїлю, яке припадає на п’ятдесятий день після Пасхи. Пасха знаменує звільнення ізраїльтян із єгипетської неволі, де вони мусили служити неправдивим богам. Єдиний істинний Бог переміг цих фальшивих богів, і, звільнені від їхньої тиранії, ізраїльтяни змогли виконати місію, яку доручив їм господь. Ось – Пасха.

П’ятдесятниця відзначає дар Закону Мойсеєві, день Синайського завіту, а що ця урочистість збігалася зі жнивами, то до святкових церемоній належала також подяка Богові за врожай земних плодів. Коли ще стояв Єрусалимський Храм, первосвященик урочисто приносив Господові в дар дві хлібини.

Ці деталі допомагають зрозуміти, навіщо зібралися перші учні, і вказують на те, як вони розуміли свій досвід. Пасха Господа Ісуса сталася за п’ятдесят днів до цих подій: Він пішов на страждання та смерть на хресті й у Своєму Воскресінні переміг гріх, смерть і диявола. Через Свою Пасху Христос явив новий Закон, новий Завіт, який відкривається всьому світові, коли Його учні збираються на богослужіння та приступають до Євхаристійної жертви. Це відбувається під час церковного вшанування, яке ми називаємо Месою.

Цей фрагмент із книги Діянь апостолів, отже, згадує та поєднує Пасху і П’ятдесятницю Старого Завіту з Пасхою і П’ятдесятницею Нового Завіту. Ритуали, які знаменували дарування Закону, ритуали, які досягали кульмінації у принесенні хліба для Господа, обітували вшанування Господа, яке відбувається під час Меси, коли ми отримуємо Закон Христа в одкровенні Євхаристії. Тому П’ятдесятниця – це не просто стародавня подія, а реальність, у якій ми беремо участь і яка стає частиною нас, коли долучаємося до Літургії.

У Месі Святий Дух прагне відкрити нам знаки й чудеса, подаровані для нашої місії, – дари, які наповнюють Церкву творчістю, ентузіазмом і життям. Дивовижні знаки й чудеса, описані у книзі Діянь, позначають дари, призначені нам, дари, які передає Служба Божа.

Ось для чого призначена церковна Літургія: розкрити в нас небесні дари, спроможні змінити нас і цілий світ. Це може статися, коли ми готові співпрацювати з Господом і прийняти Євхаристію, яку Він подає нам, Євхаристію, яка стає собою через дію Святого Духа – це не просто досвід особистого духовного зміцнення, а реальне спілкування з божественною особою Господа Ісуса.

Кожна Меса має бути П’ятдесятницею.

Якщо П’ятдесятницю можна зрозуміти як силу, яку Бог допускає у наш досвід Меси й Таїнства Євхаристії, то хто ж такий Святий Дух, Той Дух, Який відкриває небесні дари та наповнює учнів животворною силою задля місії? Святий Дух – це любов, яка існує між Богом-Отцем і Богом-Сином. Це, мабуть, найправильніший спосіб думати про те, що значить «Святий Дух». Святий Дух – це любов, яка єднає Отця і Сина.

Отже, прийняти Святого Духа означає долучитися до тієї самої любові, яка єднає Отця і Сина. Святий Дух дарує нам ті самі стосунки, які має Христос із Своїм Небесним Отцем. Ось чому ті, хто отримав Святого Духа, часто чинять такі чудесні речі: здобувши любов, яку Христос поділяє з Небесним Отцем, вони стали учасниками цих стосунків і так іще більше уподібнилися до Христа.

Дари Святого Духа – це ті риси, які роблять нас подібними до Христа.

Сила Святого Духа – це сила, яка робить нас подібними до Христа.

Ставати дедалі подібнішими до Христа – от що значить бути святими.

Святість – це не просто така позиція, коли людині подобається щось духовне чи вона цікавиться релігією. Святість – це бути подібним до Христа, ставати схожим на Христа. Ось про що йдеться Церкві: допомогти нам стати святими, а значить, чимдалі більше уподібнюватися до Христа. Церква перемінює світ, проте не через інституційні проекти, політичні справи чи програми побожного вишколу, а закликаючи людей пізнати Христа і допомагаючи їм стати схожими на Нього.

Уподібнитися до Христос можемо й ми, тому що ми беремо участь у таїнствах – а таїнства стають доступні нам через дію Святого Духа. Святий Дух веде нас до Христа в таїнствах, даючи шанс і стати подібними до Христа.

Бути подібним до Христа – це значить бути святими. І коли так стається, то силу й дари Святого Духа отримуємо не лише ми: вони поширюються на весь світ.

Отець Стів Ґрюноу, «Word on Fire»

За темою:
Дух Святий у Месі
Алілуя: слово без слів
Значення літургійного гімну «Слава во вишніх Богу»

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Літургійний зошит 19:45 Середа 0 130 Літургія на кожен день, 21 червень, четвер Господь вчить нас сьогодні молитись просто і ясно. Свідомість того, що  Господь  знає  усі  наші  потреби,  допомагає  нам  зрозуміти,  що  Він є, передусім, люблячим Батьком. Він знає усі наші турботи, страждання і утиски. Але все ж таки необхідність звертатись в молитві до Отця є потребою наших сердець. Навчи нас, Господи, молитись.
Св. АЛОЙЗІЯ ГОНЗАГИ, монаха (біл) Обов’язковий спомин
Покровитель сьогоднішнього дня, св. Алойзій Гонзага, єзуїт, народився 1568 року поблизу італійського міста Мантуя в одній із знатних італійських родин. Батько готував його до військової кар’єри, проте Алойзія цікавило навчання. Крім грецької й латини, він вільно володів іс- панською, французькою й німецькою мовами. У 1585 році Алойзій вступив до Товариства Ісуса (єзуїтів). Коли у 1591 році в Римі вибухнула епідемія холери, він, діставши дозвіл настоятелів, цілковито присвятив себе служінню хворим. Заразившись, Алойзій помер 21 червня 1591 року. Про нього казали, що помер він як жертва любові до ближніх.