Католицький медіа-центр римсько-католицьких єпископів України
» » » Цей день в історії Католицької Церкви (14 вересня)
11:24 Четвер 0 110
14-09-2017, 11:24

Цей день в історії Католицької Церкви (14 вересня)

14 вересня 1972 року – Папа Римський Павло VI (1963-1978) скасував вистригання тонзури на головах католицьких священиків.


Довгі століття тонзура була своєрідною «візитівкою» католицьких священиків. Дослідники схильні вважати, що корені традиції сягають іще перших років християнства, коли грішники на знак каяття голили голову. Ідею тонзури як ознаки духовенства приписують Папі Анаклетові (76–88), а офіційно її запровадили на Четвертому Толедському соборі 633 року. Тонзури були двох видів: «апостола Павла» (голили передню частину голови) й «апостола Петра» (голили волосся на маківці). Перший варіант був більше притаманний східним Церквам, а також популярний у деяких регіонах Британії й Ірландії. Тонзуру «апостола Петра» перейняла латинська Церква. 

Спочатку розмір тонзури визначався ієрархічним статусом особи: прості священики й ченці носили її невеличку, завбільшки з монету, а площа єпископської вимірювалася гостією. У середньовіччі вистригання тонзури часто завершувалося тим, що на голові в ченця залишалися тільки невеличкі клаптики волосся спереду чи з боків. 

Відміна тонзури почала діяти з 1 січня 1973 року.

       Святий Домінік (1170-1221) з класичною середньовічною тонзурою

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр


По темі:

Цей день в історії Католицької Церкви (7 вересня)

Цей день в історії Католицької Церкви (24 серпня)

Цей день в історії Католицької Церкви (18 серпня)Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Історія Церкви 12:11 Середа 0 117 Бакалавр, магістр, доктор: як Церква створила найстарші університети у світі Сприйняття Середньовіччя як «темної епохи» в історії людства – це штамп, давно спростований ученими. Він виник за часів Ренесансу, коли багато інтелектуалів захопилося античною культурою, почавши думати про себе як про безпосередніх спадкоємців культури давніх Греції й Риму. Однак це призвело до забуття тисячолітньої середньовічної історії та традицій, які мали якраз античні корені. Щоб спростувати міф про «середньовічну темряву», достатньо згадати, що саме в цю епоху виникли європейські університети.