Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Інститут релігійних наук святого Томи Аквінського в Києві відзначив ювілей
12:52 Середа 0 2 690
6-09-2017, 12:52

Інститут релігійних наук святого Томи Аквінського в Києві відзначив ювілей

4 вересня 2017 року Вищий інститут релігійних наук святого Томи Аквінського в Києві відсвяткував початок нового навчального року, а заразом – чверть століття з дня свого заснування.
Ініціатива отців-домініканців і підтримка тодішнього єпископа Яна Пурвінського в 1992 році дала початок навчальному закладові, який пройшов шлях від коледжу католицької теології до вищого інституту релігійних наук. За двадцять п’ять років діяльності вишу в його аудиторіях лекції з католицької теології прослухали сотні студентів.


Нині Інститут святого Томи у Києві – це один із двох вищих інститутів релігійних наук в Україні. Навчальні плани, які формувалися протягом цих двадцяти п’яти років, забезпечують підготовку студентів за двома напрямками. Перший – це власне релігійні (духовні) науки, бакалаврат і магістеріум; другий – навчально-катехитичний вишкіл парафіяльних працівників у центрі «Дерево життя». Перший напрямок акредитований Конгрегацією католицької освіти й афілійований при Папському університеті святого Томи Аквінського «Angelicum» у Римі. Другий же перебуває під патронатом єпископа Київсько-Житомирської дієцезії. У такий спосіб інститут водночас інтегрований в освітнє середовище Вселенської Церкви й долучається до душпастирської діяльності партикулярної Церкви.
Інститут святого Томи – один із наукових та освітніх католицьких центрів України, тож 25-ліття з дня його заснування стало важливою подією і для академічної спільноти вишу, і для отців-домініканців, і для помісної Церкви. У Святій Месі з нагоди початку навчального року та ювілею взяли участь студенти й викладачі інституту та навчально-катехитичного центру, випускники різних років, брати-домініканці та члени Домініканської родини, які прибули до Києва з різних куточків України та світу, офіційні особи курії Київсько-Житомирської дієцезії, представники католицької преси. Урочисте богослужіння в інститутській каплиці святого Яцека очолив єпископ Віталій Кривицький.


З ним співслужили директор Інституту святого Томи Аквінського отець Войцех Сурувка ОР і директор Вищого інституту релігійних наук у Городку (Кам’янець-Подільска дієцезія) отець Віктор Білоус. Також до Меси долучилися провінціал Польської провінції Ордену Проповідників отець Павел Козацкі ОР, теолог Папського дому отець Войцех Гертих ОР, донедавна помічник генерала Ордену в справах Центральної та Східної Європи отець Войцех Делік ОР, канцлер курії Київсько-Житомирської дієцезії отець Віталій Безшкурий, численні інші представники домініканського та дієцезіального духовенства. Важливо зауважити, що в богослужінні також узяли участь численні члени академічної спільноти та друзі інституту, які належать до Української Греко-Католицької Церкви.Єпископ Віталій Кривицький виголосив проповідь, під час якої привітав академічну спільноту та братів-домініканців зі славною датою й відзначив значну роль інституту у справі духовного вишколу католиків в Україні. Він влучно пов’язав нинішню подію з євангельським читанням дня (Лк 4, 16-30), наголосивши, що студенти мають зауважити в ньому щонайменше одну важливу деталь: замало отримати знання про Слово чи почути Слово – дуже важливо вміти прийняти Його й у жодному разі не відкинути під впливом сумнівів, пошуків та душевних перипетій. На закінчення Меси зібрання проспівало гімн «Te Deum» («Тебе, Бога, хвалимо») на знак подяки Творцеві в цей ювілейний день.
Після Літургії єпископ Віталій Кривицький – канонічний покровитель навчально-катехитичного центру «Дерево життя» – вручив дипломи його випускникам, підготованим для подальшої парафіяльної роботи катехитів і сімейних консультантів. Майже двадцятеро випускників центру вже можуть долучитися до місії Церкви – а в майбутньому, сподіваємося, їх стане значно більше.
У програму вечора входила також традиційна інавгураційна лекція, яку прочитав спеціально запрошений із Рима ректор Папського університету «Angelicum» отець Міхал Палюх ОР. Тема лекції – «Схід і Захід у діалозі: Діонісій Ареопагіт і Тома Аквінський про непізнаваність Бога» – була, як зауважив отець-ректор, обрана спеціально для Інституту релігійних наук у Києві, оскільки ця вища школа територіально перебуває ніби на межі – географічній, культурній, релігійній, зокрема й між східною та західною богословськими традиціями. Тому й пошук спільних рис і точок дотику між ними має бути одним із пріоритетних напрямків наукових студій.Наприкінці урочистої частини отець Войцех Сурувка ОР поділився радісною новиною: з 10 вересня 2017 року Інститут святого Томи розширює свою академічну роботу в Україні заснуванням філії в Харкові. Там відкриють Домініканську школу віри, яка згодом має стати повноцінним церковним навчальним закладом.На завершення урочистостей директор інституту запросив гостей на невеликий, проте затишний і вишуканий прийом. Святкування пройшло в невимушеній і дружній атмосфері – як і належить срібному ювілеєві. Від імені КМЦ також вітаю Інститут релігійних наук із ювілеєм і, за старою католицькою традицією, – plurimos annos! Многая літа!

Роман Желєзний
Фото – c. Алексія Карпусь SCM

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий