Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Канадський філософ та африканський єзуїт – цьогорічні лауреати «Премії Ратцінґера»

Канадський філософ та африканський єзуїт – цьогорічні лауреати «Премії Ратцінґера»

Під час вручення цьогорічної «Премії Ратцінґера» Святіший Отець висловив вдячність своєму попередникові за його наукову й душпастирську діяльність, наголосивши на важливості діалогу між культурами та релігією.
Про це повідомляє Vatican News.

Цьогорічними лауреатами «Премії Ратцінґера» стали канадський філософ Чарльз Тейлор та африканський священик-єзуїт Поль Бере. Звертаючись до лауреатів та інших учасників вручення нагороди, що відбулося 9 листопада 2019 року, у Ватикані, Папа Франциск, насамперед, висловив вдячність та пошану Папі-емеритові Бенедиктові XVI за його вчення та приклад служіння Церкві, яке він здійснював, роздумуючи, досліджуючи, слухаючи та молячись для того, аби допомогти «зберегти нашу віру живою і свідомою, незважаючи на переміни часів і ситуацій». Святіший Отець наголосив, що Папа Бенедикт XVI як богослов та душпастир ніколи не закривався в рамках віддаленої від життя культури, а дав приклад шукання правди, поєднуючи розум і віру.

Богослов’я, що діалогує з культурами

Наступник Святого Петра наголосив, що богослов’я зобов’язане підтримувати діалог з культурами, що в різних частинах світу відрізняються між собою й змінюються з плином часу. Це є необхідною умовою живучості християнської віри та євангелізаційної місії Церкви. Вагомий внесок у цей діалог, за його словами, зробили цьогорічні лауреати «Премії Ратцінґера».

Вивчення причин секуляризації

Професор Чарльз Тейлор, що народився 1931 році в Монтреалі (Канада), закінчив Університет Макгілла та захистив докторську дисертацію з філософії в Оксфордському університеті, де пізніше протягом декількох років викладав. Опісля викладав в Монреальському університеті й Університеті Макгілла. Наукова діяльність канадського філософа присвячена історії філософії та філософії суспільних наук. Він зробив важливий внесок у дослідження питання стосунків між релігією й сучасним суспільством, а, зокрема, секуляризації.

Понтифік висловив вдячність професорові Тейлору за його дослідження в цій сфері, що допомагають зрозуміти глибокі причини, що призвели до змін у практикуванні релігії, спонукають шукати нові шляхи вираження трансцендентного виміру людської душі, того виміру, в якому Святий Дух й надалі діє, навіть якщо ми, на перший погляд, цього не помічаємо.

Інкультурація християнства в Африці

Отець-єзуїт Пауль Бере – це перший африканець, нагороджений «Премією Ратцінґера» з часу її встановлення в 2010 році. Отець Бере, що народився в Кот-д'Івуарі 1966 року, вивчав філософію та богослов’я в Буркіна-Фасо, де 1990 року вступив до Товариства Ісусового. Докторську дисертацію священик захистив у Папському Біблійному Інституті в Римі, де від 2007 року викладав Старий Завіт і біблійні мови. Пізніше він викладав також у Богословському Інституті єзуїтів у місті Абіджан (Кот-д'Івуар) та брав участь у проектах, важливих для розвитку богослов’я в Африці.

Святіший Отець зазначив, що цією премією він бажає висловити визнання й підтримку всім, хто завдяки своїм оригінальним і глибоким науковим дослідженням роблять внесок в інкультурацію віри в Африці. Він додав, що у перших століттях християнство в північній Африці дало світові таких великих мислителів як Тертуліян, св. Кипріян і св. Августин, але подальше поширення ісламу й сторіччя колоніалізму аж до другої половини минулого століття стали на заваді справжній африканській інкультурації християнського звіщення. Тому, за словами Наступника святого Петра, сучасне африканське богослов’я є ще молодим, але динамічним і багатообіцяючим. Свідченням цього є наукова діяльність отця Бере, що займається інтерпретацією текстів Старого Завіту в контексті усної традиції Африки, а також сприяє поширенню обізнаності серед африканських вірних з документами Синодів Єпископів, в яких він брав участь.

Співробітники Істини

На завершення Світіший Отець процитував Апостольське Напоумлення «Evangelii nuntiandi» святого Павла VI, в якому наголошувалось: «Євангелізувати для Церкви означає нести Добру Новину в усі верстви людства, і завдяки її впливові, перетворювати й оновлювати людство зсередини». В цьому контексті Папа Франциск підкреслив, що цьогорічні лауреати мають багато спільного, навіть якщо походять з різних континентів. «В різноманітності культур, в їхніх часових і просторових відмінностях, – додав він, – можна й потрібно завжди шукати та знаходити шлях доступу до Бога й зустріч з Христом. В цьому полягає діяльність професора Тейлора та отця Бере, такою є місія всіх, хто, наслідуючи вчення богослова Йозефа Ратцінґера й Папи-емерита Бенедикта XVI, прагнуть бути “співробітниками Істини”».