Тільки вчора ми пережили єпископські свячення ще одного єпископа для Церкви в Україні - Миколи Лучка ОР. Часто бачимо єпископів, і вони вдягнені у різні шати, відповідно до обставин. Як же у цьому всьому розібратись? У цьому нам допоможе домініканець отець Ігор Гнюс.
Часто можна почути думку, що вбрання є чимось другорядним, що Господь Бог дивиться на серце людини. Щодо того, що Бог знає серце людини, немає жодного сумніву, це об’явлена істина, але з відповідним вбранням не все так просто.Аналогічно і в церковній сфері миряни не мусять особисто бути знайомими з єпископом, хоча було б добре знати, його священницьке вбрання це виражає через символіку. Зрештою Традиція Церкви,Учительське Служіння Церкви,, канонічне право у спеціальних документах визначають вбрання духовних осіб.
Хорове вбрання єпископа пов’язане уже з церковною діяльністю: процесія, посвячення чи спільна молитва єпископа з іншими священниками і семінаристами. Сама назва «хор» походить від латинського слова chorus– це каплиця, де єпископ молиться Бревіарій. До хорового вбрання належить: сутана фіолетового кольору, широкий шовковий пасок з оздобленими кінцями, рокетта з лляного або іншого шляхетного матеріалу – це така єпископська комжа, фіолетова пелеринка – матеріал, який накриває плечі, нагрудний хрест на оздобному шнурі, фіолетова піуска і біретта з помпоном. Цікаво, що ватиканський документ в 63-му номері наголошує, що до фіолетової сутани вдягають фіолетові шкарпетки.
У повсякденному житті ми не бачимо єпископів у фіолетовому вбранні, що мало б символізувати скорботу. Всі єпископи носять чомусь малиновий колір речей. Чому так? Невідомо, мабуть, треба запитати у самих єпископів або у тих, хто виготовляє для них одяг.
Wikimedia
Літургійні шати єпископа мають кілька відмінностей. Оскільки кожен священник на сутану одягає амікт (гумерал), біле полотно з двома пасочками, котре зав’язує навколо шиї, щоб не було видно повсякденого вбрання і колоратки, білу альбу, підперезується поясом (цингулюм), вбирає стулу і орнат. На голову єпископ одягає мітру, яка вказує на його священницьку консекрацію, і пасторал, жезл – знак пастирської влади.