(біл) П’ятниця V Великоднього тижня
Христос заохочуючи нас практикувати Божу любов, точно визначає як це потрібно робити. Він не намагається описати це поетичними словами, але просто виконує її у своїх стосунках з кожною людиною. Дуже часто ми не бачимо як далеко вона сягає, але коли ВІн називає нас друзями, тоді можемо хоч частково відчути, як дуже близько Він хоче бути з кожним з нас.
Або (біл) Перша п’ятниця місяця
Меса про Пресвяте Серце Ісуса (стор. 124)
АНТИФОН НА ВХІД:Христос заохочуючи нас практикувати Божу любов, точно визначає як це потрібно робити. Він не намагається описати це поетичними словами, але просто виконує її у своїх стосунках з кожною людиною. Дуже часто ми не бачимо як далеко вона сягає, але коли ВІн називає нас друзями, тоді можемо хоч частково відчути, як дуже близько Він хоче бути з кожним з нас.
Або (біл) Перша п’ятниця місяця
Меса про Пресвяте Серце Ісуса (стор. 124)
Достойний Агнець заколений прийняти силу і багатство, * і мудрість, і кріпкість, і честь, і славу, і благословення. * Алілуя. (Одкр 5, 12)
КОЛЕКТА:
Просимо, Господи: сподоби нас бути достой- ними пасхальних тайн, † щоб те, що ми з радістю звершуємо, * віковічною силою нас берегло і спасало. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 15, 22-31
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями сподобалось апостолам, старшим й всій Церкві послати в Антіохію з Павлом і Варнавою обраних з-поміж себе мужів: Юду, якого називали Варсавою, і Силу, – провідних мужів між братами. І написали своєю рукою: «Апостоли і старші – брати, – тим, хто в Антіохії, Сирії і Килікії, братам, які з язичників, – вітання! Ми почули, що деякі з наших, кого ми не посилали, пішовши, збентежили вас словами, які схвилювали ваші душі. Тому сподобалось нам, за згодою усіх, вибрати мужів і послати їх до вас із нашими улюбленими Варнавою і Павлом – людьми, які віддали свої душі за Ім’я нашого Господа Ісуса Христа. Отже, послали ми Юду й Силу, і вони словами перекажуть те саме. Сподобалося Духові Святому і нам не накладати на вас жодного більшого тягаря, за винятком цього необхідного: стримуватися від ідоложертвенного, крові, задушеного і розпусти. Добре зробите, як цього будете стерегтися. Бувайте здорові!» Тож, попрощавшись, вони прийшли до Антіохії і, зібравши спільноту, передали послання. Прочитавши, ті зраділи від цієї потіхи. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 57, 8-9. 10-12
Прославлю Бога серед всіх народів.
Готове моє серце, Боже, серце моє готове: *
буду співати і прославляти.
Пробудись, моя славо, пробудіться, псалтирю і арфо! *
Я розбуджу світанок.
Між людами буду Тебе прославляти, †
Господи, між народами буду Тобі співати, *
бо велика, аж до неба, Твоя милість, †
а правда Твоя – аж по хмари.
Підіймися понад небеса, Боже, *
і над усією землею нехай буде Твоя слава.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 15, 15б
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вас назвав Я друзями,
оскільки сказав вам усе, що почув від Отця Мого.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 15, 12-17
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Ось Моя заповідь: щоб ви любили один одного так, як Я вас полюбив. Більшої любові ніхто не має за ту, коли хто душу свою кладе за друзів своїх. Ви – друзі Мої, якщо чините те, що Я заповідаю вам. Не називаю вас більше слугами, бо слуга не знає, що робить його пан; вас же назвав Я друзями, оскільки повідав вам усе, що почув від Мого Отця. Не ви Мене вибрали, але Я вибрав вас і настановив вас, щоб ви йшли та плід приносили, і щоби плід ваш залишався, аби те, що тільки попросите від Отця в Моє Ім’я, Він вам дав. Це заповідаю вам: щоб ви любили один одного». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Священики виконують Христові накази, проповідуючи Благу Вість за прикладом святих Павла і Варнави; просімо Господа Бога за священиків й Церкву в усьому світі:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб своїм прикладом він спричинявся до зростання віри і відданості священиків по всьому світі.
2. Молімося за вихователів, щоб вони прикладом власного життя допомагали молоді у формуванні характеру.
3. Молімося за семінаристів, щоб вони зберегли благодать свого покликання і зростали в чеснотах та святості.
4. Молімося за працівників католицьких видавництв і преси, щоб вони з радістю виконували своє служіння Церкві та віруючим.
5. Молімося за померлих священиків, щоб Господь прийняв їх до своєї слави.
6. Молімося за всіх нас, щоб ми були готові присвятити своє життя служінню ближньому.
Господи Ісусе Христе, Ти дав нам приклад справжньої любові, зміцнюй нас у служінні нашим братам і не допусти, щоб хто- небудь страждав з нашої вини. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: освяти милостиво ці дари, які ми принесли на знак духовної жертви; * вчини, щоб ми самі стали вічним даром для Тебе. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня, № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Розіп’ятий воскрес * і нас відкупив. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Господи, Ти поживив нас дарами святого таїнства; † смиренно благаємо Тебе, щоб жертва, яку Твій Син наказав нам звершувати на Його спомин, * спричинилася до зростання нашої любові. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)