Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 16 травня, четвер

Літургія на кожен день, 16 травня, четвер

(біл) Четвер ІV Великоднього тижня
Ще один аргумент представляє нам Христос, щоб переконати нас на Його дорогу спасіння. Він стає на рівні з нами, усвідомлюючи, що за Божою природою є вищий від нас. Він хоче бути слугою кожного з нас, щоб ми не сумнівалися в Його щирості і повній відданості. Він здатний навіть принизитися перед своїм зрадником, щоб конкретно показати, як потрібно любити ворога.
Або (черв) довільний спомин св. Андрія БОБОЛІ, пресвітера і мученика
Св. Андрій Боболя народився у 1591 р., у 1611 р. вступив до Ісусового Товариства. Після закінчення навчання у Вільненській Академії і рукоположення працював серед католиків східного обряду. Загинув мученицькою смертю 16 травня 1657 році у Янові Поліському.
Спільні Меси: про одного мученика у Великодній період (стор. 121)


АНТИФОН НА ВХІД
Боже, коли Ти йшов перед Твоїм народом, * коли вирушив із ним в дорогу і з ним перебував, * земля тремті ла, топилось небо. * Алілуя  (Пор. Пс 68, 8-9. 20).

КОЛЕКТА
Боже, Ти обдарував людську природу більшою гідністю, ніж у першому створінні; † поглянь на незбагненне таїнство Твоєї милості і збережи дари своєї вічної благодаті * в тих, кого Ти благоволив відновити  тайною відродження. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти смертю свого Сина схотів зібрати своїх розпорошених дітей; † вчини, щоб ми ревно співпрацювали в ділі Христа, * за яке пролив свою кров святий Андрій, мученик. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єд- ності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 13, 13-25
Читання з Діянь Апостолів.
Відпливши з Пафи, ті, хто був з Павлом, прийшли до Пергії Памфилійської. Йоан же, відлучившись від них, повернувся в Єрусалим. Пройшовши шлях від Пергії, вони прибули до Антіохії Пісидійської і, ввійшовши до синагоги в суботній день, сіли. Після читання Закону й Пророків послали начальники синагоги до них, кажучи: «Мужі-брати, якщо є у вас слово потіхи для людей, говоріть!» Підвівшись і давши знак рукою, Павло сказав: «Мужі ізраїльські й ви, хто боїться Бога, слухайте! Бог цього народу, Ізраїля, вибрав наших батьків і вивищив народ, коли вони перебували в Єгипетській землі, і з піднятим раменом вивів їх із неї. І десь сорок років терпів їхнє поводження у пустелі. Знищивши сім народів у Ханаанській землі, дав їм у спадщину їхню землю – майже через чотириста п’ятдесят років. А після цього дав суддів – до пророка Самуїла. Потім просили царя – і Бог дав їм Саула, сина Кисa, мужа з племені Веніямина, – на сорок років. Відкинувши його, Він воздвиг їм царем Давида, якому засвідчив і сказав: “Знайшов Я Давида, сина Єссея, мужа по Моєму серцю, – він виконає всі Мої веління!” З його насіння Бог за обітницею дав Ізраїлеві Спасителя Ісуса. Йоан перед Його приходом проповідував хрещення покаяння всьому ізраїльському народові. А коли Йоан завершував свій шлях, то казав: “За кого ви мене вважаєте? Це не я! Але йде за мною Той, якому я не гідний розв’язати сандалі на ногах!”»  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 89, 2-3. 21-22. 25 і 27
Про милість Божу буду ввік співати.
Милості Господні повіки оспівувати буду, – *
з роду в рід своїми устами †
буду сповіщати про Твою вірність.
Я ж сказав: «Навіки буде встановлене милосердя». *
Там, на небесах, встановиш Ти свою правду.
Я знайшов слугу свого Давида *
і помазав його своїм святим єлеєм.
Йому Моя рука допоможе, *
його зміцнить Моє рамено.
Про милість Божу буду ввік співати.
З ним – Моя правда і Моє милосердя, *
зросте його міць в Імені Моєму.
Він закличе до Мене: «Ти – Отець мій, *
мій Бог, Скеля мого спасіння!»

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ

Одкр 1, 5аб
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ісус Христос, вірний Свідок і Первородний з мертвих,
полюбив нас і обмив наші гріхи у своїй Крові.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 13, 16-20
† Читання святого Євангелія від Йоана.

Після того, як Ісус умив учням ноги, сказав їм: «Воістину, воістину кажу вам, що раб не більший за свого пана, як і посланець не більший від того, хто послав його. Якщо це знаєте, то ви блаженні, якщо це виконуєте. Не про всіх вас кажу. Я знаю, кого вибрав, але щоби збулося Писання: “Хто споживає мій хліб, той підняв проти мене п’яту свою”. Тепер кажу вам, ще перед тим, як це станеться, щоб коли воно станеться, ви повірили, що то Я є. Воістину, воістину кажу вам: Хто приймає того, кого Я пошлю, – Мене приймає, а хто Мене приймає, – приймає й Того, хто Мене послав!»  Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогоднішня літургія Слова говорить про місію проповідування, тож молімося до Всемогутнього Бога, свідомі нашої християнської відповідальності:
1. Молімося за Святу Церкву, щоб вона, не зважаючи на усякі перешкоди, несла усім народам світу Євангеліє Христа.
2. Молімося за єпископів, священиків та проповідників, щоб Господь благословив їхні труди і укріпив їх дарами Святого Духа.
3. Молімося за катехетів та вихователів, щоб вони ревно несли світло віри та любові своїм вихованцям.
4. Молімося за тих, хто готується до таїнства Покаяння, щоб вони приготували Господу гідне помешкання у своїх серцях.
5. Молімося за душі померлих, щоб воскреслий Христос був до них милостивий і прийняв їх до свого Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми з радістю несли братам світло Господнього вчення.
Господи Ісусе Христе, Ти довірив своїм учням проповідувати Благу Новину, вчини, щоб ми були вірні покладеній на нас місії. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, наш Боже, нехай вознесуться до Тебе наші молитви й жертовні дари, * щоб ми, очищені Твоєю величчю, гідно брали участь у таїнствах великої любові. Через Христа, Господа нашого.

Префація Великодня № 13-17

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Отож Я з вами по всі дні * аж до кінця ві ку. * Алілуя. (Мт 28, 20)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній, вічний Боже, Ти Христовим воскресінням відродив нас до вічного життя; † примнож в нас плоди великоднього таїнства * та зміцни наші серця поживою, що дає спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)