(фіол) Середа ІІІ тижня Великого Посту
Бог не помилився, даючи нам такий закон, який маємо. Іноді нам здається, що закон є занадто важким. Іноді пом’якшуємо його, щоб довести собі, що ми в змозі його виконати. Христос позбавляє нас ілюзій: закон є досконалим і не потребує бути виправленим. Єдине, що нам залишається, це прийняти його, виконаним Христом, а це означає позбавитися усіх заслуг. Це дуже важко і вимагає часу і допомоги Святого Духа.
АНТИФОН НА ВХІДБог не помилився, даючи нам такий закон, який маємо. Іноді нам здається, що закон є занадто важким. Іноді пом’якшуємо його, щоб довести собі, що ми в змозі його виконати. Христос позбавляє нас ілюзій: закон є досконалим і не потребує бути виправленим. Єдине, що нам залишається, це прийняти його, виконаним Христом, а це означає позбавитися усіх заслуг. Це дуже важко і вимагає часу і допомоги Святого Духа.
Кроки мої спрямуй за Твоїм словом, * не дай ніякій кривді запанувати надо мною. (Пс 119 (118), 133)
КОЛЕКТА
Просимо, Господи: вчини, щоб ми, духовно відновлені сорокаденною покутою та поживлені Твоїм словом, † через святе зречення всім серцем віддалися Тобі * та завжди однодушно возносили до Тебе спільні молитви. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Втор 4, 1. 5-9
Читання з Книги Второзаконня.
Промовив Мойсей до народу, кажучи: «Послухай же тепер, Ізраїлю, про заповіді й рішення, які я навчаю, щоб, виконуючи їх, ви жили, й увійшли та й заволоділи землею, яку дасть вам Господь, Бог батьків ваших. Ось навчав я вас заповідей і рішень, як це заповідав мені Господь, Бог мій, щоб ви виконували їх точно в землі, до якої прийдете, щоб її зайняти. Пильнуйте ж і виконуйте їх, бо це стане немов би ваша мудрість і ваш розум перед очами народів, які чутимуть про всі ці установи, щоб вони говорили: “Справді, мудрі й розумні люди – оцей великий народ!” Бо ж де на світі такий великий народ, що мав би таких близьких до себе богів, як Господь, Бог наш, коли тільки закликаємо Його? Де на світі такий великий народ, що мав би такі справедливі установи й рішення, як увесь цей закон, який я сьогодні кладу перед вашими очима? Тільки бережися та зважай добре, щоб ти не забув усього того, що бачив на власні очі, та й щоб воно не випало з твого серця по всі дні твого життя; ти перекажеш це твоїм синам і синам твоїх синів». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 147, 12-13. 15-16. 19-20
Єрусалиме, Господа оспівуй!
Хвали Господа, Єрусалиме! *
Сіоне, величай свого Бога!
Адже Він засуви твоїх брам укріпляє, *
всередині тебе синів твоїх благословляє.
Посилає на землю свою мову, – *
швидко лине Його слово!
Він посилає сніг, наче вовну, *
розсіває іній, як попіл.
Слово своє Він Якову сповіщає, – *
Ізраїлеві – свої присуди і свої настанови.
Він не вчинив так з жодним народом, – *
присудів своїх Він не дав їм знати.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Йн 6, 63б. 68б
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Слова Твої, Господи, є життям і духом;
Ти слова життя вічного маєш.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 5, 17-19
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Не думайте, що Я прийшов відмінити Закон або Пророків. Я не прийшов відмінити, але сповнити. Адже воістину кажу вам: доки не промине небо й земля, жодна йота, жодна риска із Закону не промине, – аж все збудеться. Якщо хтось скасує одну з цих найменших заповідей і так навчить людей, – він найменшим назветься в Царстві Небесному, а хто виконає і навчить, той великим назветься в Царстві Небесному». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Союз, укладений Богом з вибраним народом на горі Синай, відноситься й до нас; тому смиренно просімо Господа, як люд священицький:
1. Молімося, щоб слово Церкви, яка навчає віри в єдиного Бога, почули всі люди та народи.
2. Молімося за керівників держав, щоб вони, самі шануючи день Господній, дозволяли своїм громадянам гідно відзначати неділю.
3. Молімося за вихователів і батьків, щоб вони з радістю могли виконувати свої обов’язки, а їхні підопічні та діти поважали їх і слухали в усьому.
4. Молімося про злагоду між людьми, щоби любов до ближнього була для всіх найвищим законом.
5. Молімося за померлих, а особливо за померлих з наших родин, щоб Господь простив їхні гріхи і благоволив прийняти їх до Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, зібраних біля вівтаря, щоб ми ніколи словом чи вчинком не порушили даних нам Господом заповідей любові.
Господи наш і Отче, вислухай наші смиренні прохання і вчини, щоб ми завжди були вірні Твоїм заповідям та заслужили на вічне щастя у небесах. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми молитви та дари Твого народу * і бережи нас, які звершуємо Твої тайни, від усяких небезпек. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ти мені стежку життя покажеш, * повноту радощів, що в Тебе, Господи. (Пор. Пс 16 (15), 11)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, нехай нас освятить небесна трапеза, яку ми спожили, † нехай вона очистить нас від усяких проступків * та вчинить достойними Твоїх обітниць. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Боже наш, уділи своєму народові прагнення виконувати те, що Тобі угодне, * адже своє щастя він може осягнути лише вірно дотримуючись Твої х настанов. Через Христа, Господа нашого.
Слова Ісуса про ненависть дуже важкі для нас і якісь незрозумілі. Може, Ісус виповів їх з огляду на те, що ми називаємо любов’ю, хоча воно становить виправдання непослуху Богові та Його заповідям? Так легко в нашому реальному житті хтось або щось стає важливішим від самого Бога. Дуже часто це провадить до зради Богу і завжди шкодить тим, кого ми в такий безбожний спосіб любимо.
Добре мати такого Царя, як Ісус, який лікує, годує, потішає, біля Нього безпечно. І тому багато людей, що слухали Ісуса, хотіли Його затримати біля себе.