(фіол) Середа І тижня Великого Посту
Мешканцям Ніневії достатньо було заклику Йони, щоб щиро жаліти і покаятися за свої погані вчинки. Тим часом Ісуса, обіцяного Месію, який стоїть серед вибраного народу, не розпізнають і не приймають. Літургійний час Великого Посту закликає нас, щоб ми відкрили наше серце на присутність Бога у нашій щоденності.
АНТИФОН НА ВХІДМешканцям Ніневії достатньо було заклику Йони, щоб щиро жаліти і покаятися за свої погані вчинки. Тим часом Ісуса, обіцяного Месію, який стоїть серед вибраного народу, не розпізнають і не приймають. Літургійний час Великого Посту закликає нас, щоб ми відкрили наше серце на присутність Бога у нашій щоденності.
Згадай про Твоє милосердя, Господи, * і про Твою милість, вона бо споконвіку. * Не дай, щоб вороги мої втішались наді мною! * Визволь Ізра їля, о Боже, * від усіх його скорбот.
КОЛЕКТА
Просимо, Господи: поглянь милостиво на ревність Твого народу † і вчини так, щоб, опановуючи своє тіло стриманістю, * він відновив свій дух творенням добрих учинків. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Йон 3, 1-10
Читання з Книги пророка Йони.
Надійшло слово Господнє до Йони вдруге: «Встань, іди в Ніневію, у те велике місто, й проповідуй йому те, що Я скажу тобі». Устав Йона й пішов у Ніневію, за Господнім словом. Ніневія ж була надзвичайно велике місто: на три дні ходи. І Йона почав входити в місто, один день ходи. Він об’явив, кажучи: «Ще сорок днів, і Ніневія буде зруйнована». І повірили ніневітяни Богові: оголосили піст і понадягали веретища, від найбільшого до найменшого. Вістка про це дійшла до ніневійського царя; він устав зі свого престолу, скинув одежу з себе, покрився веретищем і сів на попелі. Далі, на наказ царя і його вельмож, було голосно оповіщено в Ніневії: «Ні людина, ні скотина, ні воли, ні вівці – нічого не сміють їсти, ні споживати, та й води не сміють пити. Та щоб усі – від людини до скотини – понакривались веретищами й чимдуж взивали до Бога, і щоб кожен покинув свою нікчемну поведінку й насильство рук своїх. Хто знає, чи Бог іще не повернеться та не роздумає й не відверне від нас палаючий гнів свій, тож ми й не загинемо?» Побачив Бог їхні вчинки, що вони відвернулись від своєї нікчемної поведінки, й роздумався щодо лиха, яке Він погрожував їм учинити, – і не вчинив його. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 51, 3-4. 12-13. 18-19
Серце смиренне не відкинеш, Боже.
Помилуй мене, Боже, задля милості своєї, *
і через велике своє милосердя зітри мої беззаконня. *
Особливо омий мене від мого беззаконня
і від мого гріха мене очисти.
Бо я знаю свої беззаконня, *
і мій гріх постійно навпроти мене.
Тобі, я згрішив Тобі одному *
і вчинив те, що є злом перед Тобою.
Серце чисте створи в мені, о Боже, *
і віднови тривкого духа у нутрі моєму.
Не відкинь мене від свого обличчя *
і не забери від мене свого Святого Духа.
Адже Ти не маєш задоволення від жертви, – *
всепалення, якби я його приніс, Тобі не до вподоби.
Жертва Богові – це дух сокрушений; *
серцем сокрушеним і впокореним †
Ти, Боже, не погордуєш.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йоіл 2, 12-13
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Тепер поверніться до Бога усім вашим серцем,
бо Він благий і милосердний.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 11, 29-32
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу, коли скупчились натовпи, Ісус почав говорити: «Цей рід – рід лукавий: він знамення шукає, та знамення не буде дано йому, – хіба що знамення Йони. Бо як Йона став знаменням для ніневійців, так само буде й Син Людський для цього роду. Цариця Півдня підніметься на суд з мужами цього роду і засудить їх, бо вона прийшла з кінців землі, щоби послухати мудрість Соломона. А ось тут – більше від Соломона. Мужі ніневійські встануть на суд із цим родом і засудять його, бо вони покаялися на проповідь Йони, а ось тут – більше від Йони». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Голос пророка Йони і сьогодні лунає через уста священиків та проповідників; просімо Господа, щоб їхні великопісні проповіді принесли щедрі плоди:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його голос без перешкод міг дійти до всіх країн та народів.
2. Молімося про духа тверезості для цілого суспільства.
3. Молімося за всіх людей, щоб свою працю вони виконували сумлінно заради слави Божої та заради блага суспільства.
4. Молімося за наших близьких, родичів та знайомих, щоб вони, приймаючи участь у великопісних реколекціях, ще більше покохали Ісуса Христа.
5. Молімося за померлих наших братів і сестер, щоб Господь простив усі їхні провини і благоволив прийняти до свого Цар- ства.
6. Молімося за нас, зібраних у цьому храмі, щоб ми в цей святий час щоденною молитвою і покутою спричинялися до зростання віри наших ближніх.
Господи Ісусе, Ти наказав апостолам, щоб вони, йдучи по світі, навчали всі народи; підтримуй і сьогодні всіх тих, хто виконує дане апостолам завдання і вчини, щоб їхні повчання принесли добрі плоди. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, ми складаємо Тобі в жертву дари, які Ти нам дав, щоб ми присвятили їх Твоєму Імені; * переміни їх в таїнство, що дає вічне життя. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
І всі ті, що до Тебе прибігають, Господи, * будуть радіти. (Пор. Пс 5, 12)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти не перестаєш живити нас своїми таїнствами, * вчини, просимо, щоб ця пожива дала нам вічне життя. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Для довільного використання
Споглянь, Господи, на Твій народ і милостиво очисти його від усякого гріха, † щоб йому нічим не зашкодив супротивник * і щоб він був ві льний від пут беззаконня. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)