(фіол)
Ангел звіщає народження Сина Божого, ім’я якому буде Ісус. З єврейської воно означає «Господь спасає». У цьому імені – суть і мета Втілення. Присутність Ісуса серед нас є відповіддю Бога на трагізм людського існування, позначеного тінню смерті. Своїм життям, смертю і воскресінням Ісус дав нам альтернативу, утвердив перемогу життя. Чи достатньо сильною є в мені свідомість того, що Ісус є моїм Спасителем?
АНТИФОН НА ВХІДАнгел звіщає народження Сина Божого, ім’я якому буде Ісус. З єврейської воно означає «Господь спасає». У цьому імені – суть і мета Втілення. Присутність Ісуса серед нас є відповіддю Бога на трагізм людського існування, позначеного тінню смерті. Своїм життям, смертю і воскресінням Ісус дав нам альтернативу, утвердив перемогу життя. Чи достатньо сильною є в мені свідомість того, що Ісус є моїм Спасителем?
І виросте паросток з пня Єссея, * хвала Господ- ня наповнить всю землю, * і всі люди побачать Боже спасіння.
КОЛЕКТА
Боже, вічна величносте, за ангельським благові щенням Непорочна Діва прийняла Твоє невимовне Слово † і, вчинена оселею божественності, була наповнена світлом Святого Духа; * просимо Тебе: вчини, щоб ми за Її прикладом спромоглися смиренно слідувати за Твоєю волею. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 7, 10-14
Читання з Книги пророка Ісаї.
Тими днями промовив Господь до Ахаза, кажучи: «Проси собі знаку в Господа, Бога твого, або глибоко під землею, або згори високо!» Ахаз же відказав: «Не проситиму і не буду спокушати Господа». Тоді він сказав: «Слухайте ж, доме Давида: мало з вас докучати людям, що докучаєте ще й Богові моєму? Оце ж сам Господь дасть вам знак: Ось діва зачне, і породить сина, і дасть йому ім’я Еммануїл». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 24, 1-2. 3-4аб. 5-6
Господь увійде, Він Царем є слави.
Земля і все, що її наповняє, *
Всесвіт і ті, які живуть у ньому, – вони Господні.
Адже Він заснував її над морями *
і облаштував її на ріках.
Хто вийде на гору Господню, *
і хто стане на Його святому місці?
Той, у кого руки невинні й серце чисте, *
хто не прив’язав до марного свою душу.
Такий отримає від Господа благословення *
і справедливу винагороду від Бога, свого спасіння.
Це покоління тих, які Його шукають, – *
обличчя Бога Якова шукають.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
О Ключе Давида, Ти відкриваєш брами вічного Царства,
прийди і виведи з в’язниці бранця,
що сидить у темряві повній.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 1, 26-38
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу посланий був ангел Гавриїл від Бога в місто у Галілеї, ім’я якому Назарет, до діви, зарученої з чоловіком на ім’я Йосиф, із дому Давида, а ім’я діви – Марія. І, увійшовши до неї, сказав: «Радій, сповнена благодаті! Господь з тобою». Вона стривожилася на це слово і роздумувала, що ж це за привітання таке. І сказав їй ангел: «Не бійся, Маріє, бо ти знайшла благодать у Бога. І ось, ти зачнеш в утробі й народиш Сина, і назвеш Його Ім’ям – Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього буде названий, і дасть Йому Господь Бог престол Давида, Його батька, і царюватиме над домом Якова навіки, і Його царству не буде кінця!» А Марія сказала до ангела: «Як станеться це, коли я чоловіка не знаю?» У відповідь ангел сказав їй: «Дух Святий зійде на тебе, і сила Всевишнього тебе отінить; тому й Святе, котре народиться, буде назване Сином Божим. Ось і Єлизавета, твоя родичка, і та зачала сина у своїй старості, і це вже шостий місяць тій, кого звуть неплідною, тому що жодне слово не є у Бога безсилим!» А Марія сказала: «Ось я – слугиня Господня, нехай буде мені за словом твоїм!» І відійшов від неї ангел. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Довіряючись заступництву Діви Марії, Матері Христа, вознесімо наші спільні молитви до Небесного Отця:
1. Молімося за святу Церкву, нашу матір, щоб Марія, яка є Матір’ю Церкви, була для всіх взірцем вірного і святого служіння Христові.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб його особлива відданість Марії заохотила священиків та вірних до повної довіри Матері Христа.
3. Молімося за батьків, щоб вони навчали своїх дітей молитви і були для них взірцем християн.
4. Молімося за жіночі чернечі ордени, які опікуються покинутими дітьми, щоб їм не бракувало покликань до цієї дійсно материнської праці.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб Господь простив їхні гріхи і прийняв до слави святих у своєму Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб ми довірились Марії та були достойним знаряддям в її руках у поширенні Божого Царства на землі.
Боже, наш Отче, вислухай прохання своїх дітей за заступництвом Пресвятої Діви Марії і прийди нам на допомогу. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: зверни свій погляд на добірну жертву, † щоб через участь у цій тайні ми вірували в те, чого сподіваємося, * і куштували те, чого очікуємо. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Адвент № 2
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ангел промовив до Марії: * Ось Ти зачнеш у лоні і вродиш Сина, * й наречеш Його ім’ям Ісус.
АНТИФОН ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Візьми, Господи, під божественний покров тих, яких насичуєш небесним даром, * щоб вони, куштуючи Твоїх тайн, раділи істинним миром. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії