На слова Йоана: “Наставнику, бачили ми одного, хто Твоїм Ім’ям виганяв бісів, а ми забороняли йому, бо він не ходить з нами” (Лк 9,49) – Ісус відповідає: “Не забороняйте, бо хто не проти вас, той за вас” (Лк 9,50). Суттєвим є чинення добра, допомога людям в ім’я Ісуса.
Св. ТЕРЕЗИ ВІД ДИТЯТИ ІСУСА, діви і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
(У Луцькій дієцезії – головної покровительки дієцезії, урочистість)
Марія Франциска Тереза Мартен народилася в Алансоні у 1873 році. Виховувалася у побожній християнській сім’ї та в інтернаті бенедиктинок у Лізьє. У віці 15 років вступила до монастиря кармелітанок і отримала ім’я Тереза від Дитяти Ісуса. У чернечому житті намагалася з любові до Бога досконало виконувати всі, навіть найменші, обов’язки. Цю дорогу вона назвала “малою дорогою духовного дитинства”. Побачивши, наскільки занедбується Божа любов, вона пожертвувала себе Всевишньому заради спасіння світу. Своє духовне життя вона описала в книзі “Діяння душі”. Померла 30 вересня 1897 року, заповідаючи, що вона не припинить “чинити добро на землі”. Є покровителькою католицьких місій.
АНТИФОН НА ВХІДСв. ТЕРЕЗИ ВІД ДИТЯТИ ІСУСА, діви і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
(У Луцькій дієцезії – головної покровительки дієцезії, урочистість)
Марія Франциска Тереза Мартен народилася в Алансоні у 1873 році. Виховувалася у побожній християнській сім’ї та в інтернаті бенедиктинок у Лізьє. У віці 15 років вступила до монастиря кармелітанок і отримала ім’я Тереза від Дитяти Ісуса. У чернечому житті намагалася з любові до Бога досконало виконувати всі, навіть найменші, обов’язки. Цю дорогу вона назвала “малою дорогою духовного дитинства”. Побачивши, наскільки занедбується Божа любов, вона пожертвувала себе Всевишньому заради спасіння світу. Своє духовне життя вона описала в книзі “Діяння душі”. Померла 30 вересня 1897 року, заповідаючи, що вона не припинить “чинити добро на землі”. Є покровителькою католицьких місій.
Господь опікувався нею і повчав її, * беріг її, мов зіницю ока. * Як орел, простер Він крила, * підхопив її та й поніс на своїх перах. * Сам Господь був її провідником.
КОЛЕКТА
Боже, Ти даєш своє Царство смиренним і малим, † вчини, щоб ми довірливо йшли стежкою святої Терези, * і щоб за її заступництвом явилася нам Твоя вічна слава. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іов 1, 6-22
Читання з Книги Іова.
Ось одного дня прийшли сини Божі, щоб стати перед Господом. Прийшов і сатана між ними. Господь спитав сатану: «Звідкіля ти приходиш?» Відповів сатана Господу й мовив: «Кружляв я по землі й ходив довкола неї». Господь сказав сатані: «А чи звернув ти увагу на слугу мого Іова? Адже немає на землі нікого, як він, щирого й праведного, богобоязливого й такого, який би так цурався зла». Сатана відказав Господу й промовив: «Хіба даремно Іов боїться Бога? Хіба Ти не огородив його та його дім і все його майно навколо? Ти благословив працю рук його, і стада його ширяться по країні. Та простягни лише трохи руку Твою і доторкнися всього його майна: побачиш, чи не лихословитиме Тебе у вічі!» Господь сказав сатані: «Гаразд! Усе, що він має, – у твоїй руці. Тільки на нього самого не простягай руки твоєї». І пішов сатана геть з-перед лиця Господнього. І сталось однієї днини, як сини та дочки його їли й пили вино в домі старшого брата свого, прийшов посланець до Іова й мовив: «Воли були у плузі, а ослиці паслись поблизу них; аж ось кинулись на них савеї і позаймали їх, а слуг мечем вирізали. І врятувався лиш я один, щоб сповістити тобі це». Ще говорив він, аж ось приходить другий та й каже: «Божий вогонь упав із неба і спалив овець і чабанів, пожер їх. І врятувався лиш я один, щоб сповістити тобі це». Ще говорив цей, аж надходить інший та й каже: «Халдеї, згуртувавши три ватаги, напали на верблюдів та й позаймали їх, а слуг мечем вирізали. І врятувався лиш я один, щоб сповістити тобі це». Ще говорив цей, аж приходить інший та й каже: «Сини твої та дочки трапезували й пили вино в домі свого старшого брата, аж сильний вітер подув з пустині, напер на чотири вугли дому, і дім завалився на дітей, і вони загинули. І врятувався лиш я один, щоб сповістити тобі це». Устав Іов, роздер на собі одежу, обстриг волосся, упав до землі, поклонився і мовив: «Нагим вийшов я з материнської утроби, нагим і повернусь туди. Господь дав, Господь і взяв. Нехай Ім’я Господнє буде благословенне!» У всьому тому не согрішив Іов і не сказав нічого нерозважливого проти Бога. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 17, 1. 2-3а. 3бвг. 6-7
Прихили вухо до мольби моєї.
Господи, вислухай мою правду, *
зверни увагу на моє благання,
прислухайся до моєї молитви *
з уст нелукавих.
Прихили вухо до мольби моєї.
Нехай вийде присуд для мене від Твого обличчя, *
і Твої очі праведність побачать.
Ти випробував моє серце, *
уночі навідав.
Ти випробував мене вогнем *
і не знайшов нічого злого.
Я вирішив, що мої уста не будуть грішити *
у людських справах.
Я кличу до Тебе, бо Ти, Боже, мене вислухаєш. *
Прихили до мене своє вухо і почуй мої слова.
Ти, що спасаєш тих, які надіються на Тебе, †
від тих, які чинять опір Твоїй правиці, *
пошли свою дивовижну милість.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мк 10, 45
Алілуя, алілуя, алілуя.
Син Людський прийшов, щоби послужити
і душу свою як викуп за багатьох віддати.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 9, 46-50
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу спало учням на думку, хто з них був би найбільший. А Ісус, знаючи задум їхнього серця, взяв дитину, поставив її коло себе і сказав їм: «Хто прийме цю дитину в Моє Ім’я, той і Мене приймає, а як хто Мене прийме, той приймає Того, хто Мене послав, бо хто найменший між вами, той великий». У відповідь Йоан сказав: «Наставнику, бачили ми одного, хто Твоїм Ім’ям виганяв бісів, а ми забороняли йому, бо він не ходить з нами». Та Ісус сказав йому: «Не забороняйте, бо хто не проти вас, той за вас». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогодні Церква згадує святу Терезу від Дитяти Ісуса, кармелітку, покровительку місій, вчительку малої дороги духовного дитинства. За її заступництвом звернімося до Господа Бога з нашими молитвами:
1. Молімося за Церкву, щоб їй ніколи не бракувало святих чоловіків і жінок, які б життям свідчили світові про Господнє милосердя.
2. Молімося за католиків, щоб, молячись Розарій, вдумувалися в таємницю нашого відкуплення.
3. Молімося про благословення Боже на місійне діло Церкви та за місіонерів, щоб їм не бракувало нових покликань.
4. Молімося за наших матерів, сестер, дружин, а також за монахинь, котрі підтримують нас своєю працею і молитвами, щоб Господь обдарував їх своїми особливими благодатями.
5. Молімося за померлих, щоб Господь, який воскресив у славі свого Сина, воскресив і їх для вічного життя.
6. Молімося за нас самих, щоб ми ревно черпали знання із вчення святої Терези про малу дорогу до неба.
Господи Ісусе Христе, Ти сказав: “Якщо не будете, як діти, не ввійдете у Царство Боже”; допоможи нам йти до Тебе дорогою святої Терези і за її заступництвом вислухай наші смиренні прохання. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Проголошуючи Твої чудеса у святій Терезі, ми смиренно благаємо Твою велич, Господи, * щоб як були Тобі угодними її заслуги, так нехай будуть милостиво прийняті приношення нашого служіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Святих № 35
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Якщо ви не навернетеся і не станете, як діти, * не ввійдете в Небесне Царство, говорить Господь.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, нехай тайни, які ми прийняли, розпалять в нас силу тієї любові, † яка спонукала святу Терезу до повної відданості Тобі , * щоб випросити для всіх Твого милосердя. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)