Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 28 вересня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 28 вересня, п'ятниця

(зел) П’ятниця ХХV звичайного тижня
«За кого Мене вва­жа­ють люди?» На це питання було багато відповідей. Одні вважали Ісуса Христа за Йоана Хрестителя, інші – за Іллю, ще інші вважали Ісуса за одного з пророків, котрий воскрес. Апостол Петро, дивлячись на життя та діяльність Ісуса, а особливо на Його чуда, розпізнав в Ньому Месію. А ким для мене є Ісус Христос?
Або (черв) довільний спомин св. ВАЦЛАВА (В’ячеслава), мученика
Був сином князя Вратислава І і княгині-язичниці Драгоміри. Коли йому було 13 років, Вратислав І помер, а його вихованням у християнському дусі зайнялася бабця, майбутня свята Людмила, мати натомість виховувала його молодшого брата Болеслава. Близько 925 року Вацлав почав керувати країною, активно впроваджуючи християнську віру. Власне тоді було скінчено будівлю готичного собору св. Віта у Празі. Дії Вацлава не подобались заможним і впливовим поганам, які вважали, що християнізація країни призведе до її залежності від Німецького Цісарства. Це протистояння  остаточно призвело до повстання. Згідно з літописом, св. Вацлава вбив  його  рідний  брат Болеслав в дверях церкви. Сталося це у 929 році. Дуже швидко Вацлава проголосили святим, як мученика. Він є головним покровителем Чехії.
Спільні Меси: про одного мученика (стор. 115)
Або (черв) довільний спомин свв. ЛАВРЕНТІЯ РУЇС і сподвижників, мучеників
На початку XVII століття в місті Нагасакі загинуло 16 мучеників за віру Христову. Вони належали до ордену Проповідників або були пов’язані з цим орденом як терціарії і члени братств. Серед них було дев’ять пресвітерів, двоє монахів, дві діви і троє мирян. Один з них, Лаврентій Руїз, батько родини, походив з Філіппін. Всі вони поширювали християнство на Філіппінах і японських островах. Їхнє життя і смерть стали насінням християнства для цих країн.
Спільні Меси: про багатьох мучеників (стор. 114)


АНТИФОН НА ВХІД
Господь каже: Я є спасінням люду, * у будь- якій скруті взивати будуть до Мене, * Я їх вислухаю і буду їм Господом навіки.

КОЛЕКТА

Боже, Ти вмістив усі накази святого Закону у заповіді любові до Тебе й ближнього; † вчини, щоб ми, виконуючи Твої заповіді, * удостоїлися дійти до вічного життя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти навчив святого Вацлава, мученика, цінити Царство Небесне більше, ніж земне; † вчини, щоб ми за його заступництвом, * зрікшись самих себе, могли всім серцем припасти до Тебе. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Господи Боже, сподоби нас витривалістю в служінні Тобі й ближньому, якою відзначалися святі Твої мученики Лаврентій і сподвижники, * адже у Твоєму Царстві блаженні ті, хто терпить переслідування за праведність. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Проп 3, 1-11
Читання з Книги Проповідника.
Усьому час-пора, і на все слушна хвилина під небом: час народитись і час померти, час садити і час посаджене виривати. Час убивати й час лікувати, час руйнувати і час будувати. Час плакати і час сміятись, час сумувати і час танцювати. Час розкидати каміння і час його збирати, час обіймати і час обіймів уникати. Час шукати і час губити, час зберігати і час розкидати. Час роздирати і час зшивати, час мовчати і час говорити. Час любити і час ненавидіти, час на війну і час на мир. Що за користь тому, хто працює, з того, над чим він трудиться? Я бачив те заняття, що Бог дав людям, щоб вони ним клопотались. Усе Він створив гарним у свій час, та й вічність Він вклав їм у серце, одначе, так, що чоловік не може збагнути діл, що їх творить Бог, від початку до кінця. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 144, 1а і 2абв. 3-4
Благословенний Бог – моя твердиня!
Благословенний Господь, моя скеля. *
Він – моя милість, моя охорона, мій притулок,
мій визволитель і щит мій. *
На Нього я покладаю надію.
Господи, хто така людина, що Ти її знаєш, *
і людський син, що його поважаєш?
Людина схожа на пару, *
її дні, як тінь, проминають.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мк 10, 45
Алілуя, алілуя, алілуя.
Син Людський при­йшов, щоби по­служити
і душу свою як ви­куп за багатьох віддати!

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 9, 18-22

† Читання святого Євангелія від Луки.
Сталося, коли Ісус молився на са­моті й з Ним були учні, Він запи­тав їх, кажучи: «За кого Мене вва­жа­ють люди?» Вони у відповідь сказали: «За Йоана Хрестителя, інші – за Іллю, а ще інші – за одного з давніх про­ро­ків, який воскрес». Він же запитав їх: «А ви за кого Мене вважаєте?»  Петро ж у відпо­відь сказав: «За Христа Божого». Та Він, заборонивши їм, на­ка­зав нікому не розповідати цього, кажучи: «Син Людський має багато постраждати, і буде від­ки­нений старшими, перво­свя­ще­никами й книжниками, і буде вби­тий, і воскресне третього дня». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Апостол Петро визнав Христа Месією; тож і ми йдімо до нашого Спасителя і відкриймо наші серця у молитві та просімо благодатей, необхідних усій святій Церкві:

1. Молімося за Святішого Отця, наступника святого апостола Петра, щоб Господь підтримував його своєю потужною десницею і допомагав керувати Христовою Церквою.
2. Молімося за керівників держав і народів, щоб вони повсякчас керувалися голосом сумління та дбали про благо своїх країн.
3. Молімося за хворих і страждаючих, щоб вони відчували опіку з боку своїх ближніх, а Господь дарував їм розраду і свою допомогу.
4. Молімося за тих, хто зрікся Бога або приховує свою віру, щоб вони відважно визнали Христа.
5. Молімося за всіх померлих вірних, щоб Господь після трудів земного життя нагородив їх вічною радістю на небесах.
6. Молімося за нас, щоб ми проповідували нашу віру праведним життям, любов’ю до ближнього та істинною побожністю.

Просимо Тебе, Господи Ісусе: вислухай милостиво наші благан- ня, благоволи прийти нам на допомогу і будь нашим оборонцем. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: прийми милостиво дари свого народу † і вчини, щоб у небесних таїнствах він отримав блага, * в які вірує усім серцем. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти повелів заповіді Твої, * щоб пильнувати вельми. * О, якби мої дороги були певні, * щоб зберігати Твої установи! (Пс 119 (118), 4-5)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, безустанно допомагай усім, кого Ти зміцнив своїм таїнством, * щоб ми і в тайнах, і в поведінці осягли плоди відкуплення. Через Христа, Господа нашого.
Літургійний зошит Літургія на кожен день, 7 вересня, субота (зел) Субота ХХІІ звичайного тижня
“Син Людський є Воло­да­рем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих  за віру в ХХ столітті  (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця

Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії