Дорога в Царство має три етапи: очищення, просвітлення і з’єднання з Богом. Якщо ми ще не бачимо ясно Божих доріг, то нам належить очищати своє серце від пристрастей, незважаючи на сором. Інакше ми не зможемо йти далі.
Св. МОНІКИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Моніка народилася в Тагасті у Північній Африці близько 330 року, вийшла заміж за язичника з нестриманим характером, якого своєю лагідністю і терпеливістю наприкінці його життя навернула у християнську віру. З того часу головною її турботою стало навернення сина Августина, який був під впливом єретиків і вів грішне життя. Своїми сльозами і молитвами вона випросила навернення сина, що з часом став єпископом і одним з найбільших Вчителів Церкви. Св. Моніка дожила до часу, коли його охрестили і незабаром після цього, у 387 році, померла в Остії. Вона є взірцем християнської дружини і матері, яка піклується також про духовні блага сім’ї.
АНТИФОН НА ВХІДСв. МОНІКИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Моніка народилася в Тагасті у Північній Африці близько 330 року, вийшла заміж за язичника з нестриманим характером, якого своєю лагідністю і терпеливістю наприкінці його життя навернула у християнську віру. З того часу головною її турботою стало навернення сина Августина, який був під впливом єретиків і вів грішне життя. Своїми сльозами і молитвами вона випросила навернення сина, що з часом став єпископом і одним з найбільших Вчителів Церкви. Св. Моніка дожила до часу, коли його охрестили і незабаром після цього, у 387 році, померла в Остії. Вона є взірцем християнської дружини і матері, яка піклується також про духовні блага сім’ї.
Ось жінка мудра, яка збудувала свій дім * і ходила прямою дорогою, боячись Господа.
КОЛЕКТА
Боже, утішителю засмучених, Ти милостиво прийняв материнські сльози свято ї Моніки й дарував благодать навернення її синові Августину; † допоможи нам за їхнім заступництвом оплакувати наші гріхи * та зазнати благодаті Твого пробачення. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Сол 1, 1-5. 11б-12
Початок Другого послання святого апостола Павла до солунян.
Павло, Силуан і Тимотей – Солунській Церкві в Бозі, нашому Отці, й Господі Ісусі Христі: благодать вам і мир від Бога, нашого Отця, і Господа Ісуса Христа. Ми повинні постійно дякувати Богові за вас, брати, як і належить, бо ваша віра дуже зростає, і в кожного з усіх вас посилюється любов один до одного. Тож ми самі хвалимося вами в Божих Церквах за вашу витривалість і віру в усіх ваших переслідуваннях і утисках, які ви зазнаєте. Це доказ праведного Божого суду, щоб ви стали гідні Божого Царства, задля якого й страждаєте. Ми молимося завжди за вас, щоб наш Бог зробив вас гідними покликання і наповнив міццю кожне бажання добра та кожне діло віри, щоб у вас прославилося Ім’я Господа нашого Ісуса, а ви – в Ньому, за благодаттю нашого Бога і Господа Ісуса Христа. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 96, 1-2а. 2б-3. 4-5
Усім звіщайте про діла Господні.
Заспівайте Господу нову пісню! *
Співай Господу, вся земле!
Співайте Господу, *
Його Ім’я благословляйте.
День у день сповіщайте про Його спасіння. *
Звістіть між язичниками Його славу,
серед усіх народів – *
Його діла дивовижні.
Бо великий Господь і найвищої хвали гідний. *
Він грізний – понад усіма богами.
Адже всі боги народів – це боввани, *
а Господь – сотворив небо.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 10, 27
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вівці слухаються голосу Мого,
і Я знаю їх, і вони йдуть за Мною.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 23, 13-22
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав: «Горе ж вам, книжники та фарисеї, лицеміри, тому що ви зачиняєте Царство Небесне перед людьми! І самі не входите, і тим, які намагаються увійти, увійти не дозволяєте. Горе вам, книжники та фарисеї, лицеміри, які обходите море і суходіл, аби здобути бодай одного новонаверненого, а коли це станеться, то робите його сином геєни – вдвічі гіршим за вас! Горе вам, проводирі сліпі, які говорите: “Хто поклявся би храмом, то це нічого, а хто поклявся би золотом храму, той в боргу”. Безрозумні й сліпі! Бо що є більше: золото чи храм, який освячує золото? І також: “Хто поклявся би жертовником, то це нічого, а хто поклявся би даром, що на ньому, той в боргу”. Cліпі! Що більше: дар чи жертовник, який освячує той дар? Отже, хто клянеться жертовником, клянеться ним і тим, що є на ньому; і хто клянеться храмом, клянеться ним і Тим, хто живе в ньому; і хто клянеться небом, клянеться Божим престолом і Тим, хто сидить на ньому». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Захоплюючись вірою святої Моніки, яка впродовж багатьох років просила у Господа навернення її сина Августина, звернімося до Бога з нашими щирими проханнями:
1. Молімося за святу Церкву, щоб усі християни світу об’єдналися в одній вірі та любові.
2. Молімося за матерів, діти яких стали на шлях зла, щоб вони дочекалися їхнього навернення.
3. Молімося за всіх наших родичів та друзів, щоб Господь дарував їм здоров’я і своє благословення.
4. Молімося за дітей і молодь, щоб вони вміли розрізняти добро і зло та завжди йшли шляхом Господніх заповідей.
5. Молімося за наших померлих, щоб добрий Господь простив їхні гріхи і благоволив прийняти їх до свого Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми завжди були вірні Господу і допомагали нашим ближнім, котрі заблукали в темряві гріхів, повернутися на дорогу, яка веде до спасіння.
Вислухай, Боже, смиренні просьби Твого народу і допоможи нам завжди вірно виконувати Твою волю. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, Ти єдиною жертвою набув собі народ усиновлення, * наповни милостиво нас дарами єдності та миру в Твоїй Церкві. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Святих № 35 або № 40-41.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ти насичуєш землю плодом діл Твоїх, * щоб дати хліб із землі і вино, що серце людське звеселяє.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай Твоє милосердя принесе нам повне зцілення, † і нехай Твоя благодать так удосконалить і зміцнить нас, * щоб ми у всьому могли бути угодними Тобі. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії