(зел) Понеділок ІХ звичайного тижня
УРОК ПРАЦІ
У родинній домівці “Сина теслі” хочемо усвідомити значення людської праці. Хоча неодноразово вона є складною і виснажливою, але вчить терпінню і облагороджує. Показує, що кожен з нас може іншим щось від себе дати. Орендарі, про яких ми чуємо у сьогоднішньому Євангелії, через свою нечесність до покладених на них обов’язків знищили один одного і втратили подаровані їм можливості. Христос, який до нас приходить, нехай вчить нас сумлінності і терпеливості у виконанні наших обов’язків.
АНТИФОН НА ВХІДУРОК ПРАЦІ
У родинній домівці “Сина теслі” хочемо усвідомити значення людської праці. Хоча неодноразово вона є складною і виснажливою, але вчить терпінню і облагороджує. Показує, що кожен з нас може іншим щось від себе дати. Орендарі, про яких ми чуємо у сьогоднішньому Євангелії, через свою нечесність до покладених на них обов’язків знищили один одного і втратили подаровані їм можливості. Христос, який до нас приходить, нехай вчить нас сумлінності і терпеливості у виконанні наших обов’язків.
Зглянься і змилосердься надо мною, Господи, * бо я самотній і нещасний. * Споглянь на моє горе й на труд мій, * і відпусти всі мої гріхи, мій Боже. (Пор. Пс 25 (24), 16. 18)
КОЛЕКТА
Боже, Твоє Провидіння ніколи не помиляється у своїх рішеннях; † смиренно благаємо Тебе: віддали від нас усе, що нам шкодить * і обдаруй нас усім, що служить для нашого блага. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Пт 1, 2-7
Читання з Другого послання святого апостола Петра.
Брати! Благодать вам і мир хай помножаться в пізнанні Бога й Ісуса, нашого Господа! Усе те, що потрібне для життя і побожності, подарувала нам Його Божа сила через пізнання Того, хто покликав нас власною славою і чеснотою. Через них даровані нам дорогоцінні та великі обітниці, щоби через них ви стали учасниками божественної природи, уникнувши розтління пожадливістю, яке є у світі. Тому, докладаючи усю пильність, покажіть у вашій вірі чесноту, а в чесноті – пізнання, в пізнанні – стриманість, у стриманості – терпеливість, у терпеливості – побожність, у побожності – братерство, а в братерстві – любов. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 91, 1-2. 14-15аб. 15в-16
На Тебе, Боже, покладу надію.
Хто живе під захистом Всевишнього, *
у тіні Всемогутнього буде жити.
Нехай він Господу скаже: †
«Ти – мій притулок, моя твердиня, мій Бог, *
я на Нього покладатиму надію».
Адже він припав до Мене, – і Я дам йому спасіння. *
Прославлю його, бо Моє Ім’я пізнав він.
Закличе він до Мене – *
і Я до нього відізвуся.
Я з ним у недолі, – *
Я його визволю і прославлю.
Я насичу його довгим віком *
і покажу йому своє спасіння!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Одкр 1, 5а. 6б
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ісус Христос, вірний Свідок і Первородний з мертвих,
полюбив нас і обмив наші гріхи у своїй крові.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 12, 1-12
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу Ісус почав промовляти до первосвящеників, книжників і старших притчами: «Один чоловік насадив виноградник, обгородив огорожею, викопав давильню, збудував башту, винайняв його виноградарям та й виїхав далеко. У певний час він послав раба до виноградарів узяти від них частину з плодів виноградника. А вони, схопивши його, побили й відіслали ні з чим. І він знову послав до них іншого раба, – і цьому побили голову та зневажили. І він послав ще одного, а того вони вбили. Отак і багатьох інших: деяких же з них били, інших убивали. Ще мав він єдиного улюбленого сина. Нарешті він послав його до них, кажучи: “Мого сина вони пошанують!” Але ті виноградарі заговорили між собою: “Це ж спадкоємець; ходімо, вб’ємо його – і спадщина буде наша!” І, схопивши, вони вбили його й викинули геть за виноградник. Отже, що зробить господар виноградника? – Він прийде і вигубить виноградарів, а виноградник віддасть іншим. Хіба не читали ви цього Писання: “Камінь, який будівничі відкинули як непридатний, саме він став наріжним. Від Господа це сталося, і це дивовижне в очах наших”?» І вони шукали нагоди Його схопити, бо зрозуміли, що цю притчу сказав Він про них, але боялися юрби. Тож, залишивши Його, відійшли. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
У цьому тижні Виховання, беручи під увагу турботу про молоде покоління, до Христа, який, зростаючи під опі кою свого батька Йосифа, навчався фізичної праці і поваги до неї, вознесі мо наші прохання:
1. Христе, будь прославлений через працю і присвячення себе Папи Франциска і усіх пастирів Церкви – нехай опіка св. Йосифа, теслі з Назарету, постійно їх супроводжує.
2. Христе, джерело усякої святості, будь прославлений у добрих вчинках тих, котрі провадять католицькі школи, а усім вихователям дай силу впроваджувати у життя Твої слова правди.
3. Христе, будь прославлений у кожному батькові родини. Нехай у сьогоднішньому світі зростає цінність батьківства.
5. Христе, будь прославлений справедливою працею усіх громадян, а безробітним допоможи знайти добрих роботодавців і простягнену руку з допомогою.
6. Христе, будь прославлений у нашій Євхаристійній спільноті. Нехай, відходячи сьогодні від цього вівтаря, вмітимемо правильно поєднувати молитву і роботу.
Прийми, Господи, нашу відданість Тобі , допоможи зростати у святості і уникати простих стежок. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, довіряючи Твоїй батьківській доброті, ми приходимо з дарами до святих вівтарів; † нехай завдяки Твоїй благодаті, що приносить святість, * ми будемо очищені тайнами, яким служимо. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
До Тебе я взиваю, бо Ти вислухаєш мене, о Боже, * нахили до мене Твоє вухо, вислухай мої слова.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти нас насичуєш Ті лом і Кров’ю Твого Сина, † керуй нами за посередництвом Твого Духа, щоб ми свідчили про Тебе не тільки словом та мовою, але ділом та правдою, * і таким чином заслужили, щоб увійти в Небесне Царство. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії