(біл) П’ятниця ІІІ Великоднього тижня
Юдеям важко було прийняти слова про споживання тіла Христа. Це було для них певною незрозумілою формою канібалізму. Вони не могли собі ані уявити, ані передбачити встановлення Євхаристії. Незважаючи на те, що ми знаємо і переживаємо Євхаристію й нас ніщо не дивує в словах Ісуса, проте нам важко жити Євхаристією, відчувати її вічність і реалізовувати в житті тут і тепер.
АНТИФОН НА ВХІД:Юдеям важко було прийняти слова про споживання тіла Христа. Це було для них певною незрозумілою формою канібалізму. Вони не могли собі ані уявити, ані передбачити встановлення Євхаристії. Незважаючи на те, що ми знаємо і переживаємо Євхаристію й нас ніщо не дивує в словах Ісуса, проте нам важко жити Євхаристією, відчувати її вічність і реалізовувати в житті тут і тепер.
Достойний Агнець заколений прийняти силу і багатство, * і мудрість, і кріпкість, і честь, і славу, і благословення. * Алілуя. (Одкр 5, 12)
КОЛЕКТА:
Всемогутній Боже, Ти нам дав пізнати благодать Господнього воскресіння; † просимо Тебе: нехай Твій Дух любові вчинить, * щоб ми відродилися до нового життя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 9, 1-20
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями Савло, ще дихаючи погрозою і вбивством на Господніх учнів, підійшов до первосвященника й випросив у нього листів у Дамаск – до синагог, аби тих, кого знайде послідовниками тієї Дороги, – чоловіків і жінок, привести зв’язаними в Єрусалим. Коли ж він ішов і наближався вже до Дамаска, раптом його осяяло світло з неба. Він упав на землю і почув голос, який говорив йому: «Савле, Савле, чому ти Мене переслідуєш?» А він запитав: «Хто ти, Господи?» Він же відповів: «Я є Ісус, якого ти переслідуєш! Тож устань, увійди до міста, і скажуть тобі, що тобі треба робити». Люди, які подорожували з ним, стояли й дивувалися, бо чули голос, але нікого не бачили. Савло ж підвівся із землі, і хоч очі його були відкриті, він нічого не бачив. Тож, ведучи його за руку, вони ввійшли в Дамаск. Три дні він не бачив, не їв і не пив. У Дамаску був один учень, на ім’я Ананій. І Господь у видінні сказав йому: «Ананію!» А той відповів: «Ось я, Господи!» Господь же промовив до нього: «Встань, піди на вулицю, що зветься Прямою, в домі Юди шукай тарсянина на ім’я Савло, бо ось він молиться і у видінні він побачив, що муж на ім’я Ананій увійшов і поклав на нього руки, щоб він прозрів». Та Ананій відповів: «Господи, чув я від багатьох про цього чоловіка, скільки зла він наробив твоїм святим у Єрусалимі! І тут має владу від первосвящеників ув’язнювати всіх, хто кличе Твоє Ім’я». А Господь йому сказав: «Іди, бо він у Мене посудина обрана, аби пронести Моє Ім’я перед язичницькими народами, перед царями і перед синами Ізраїля. Я, отже, покажу йому, скільки має він постраждати за Моє Ім’я!» Тож Ананій пішов, увійшов до хати, поклав на нього руки й сказав: «Савле, брате! Господь послав мене – Ісус, який з’явився тобі в дорозі, котрою ти йшов, – щоб ти прозрів і наповнився Духом Святим». І вмить наче якісь луски відпали з його очей, і він став бачити. Вставши, він був охрещений і, прийнявши їжу, укріпився. Декілька днів він пробув з учнями, які були в Дамаску. І в синагогах він відразу ж почав проповідувати Ісуса, що Він – Син Божий. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 117
Добру Новину всій землі звіщайте.
Хваліть Господа, всі народи! *
Прославте Його, всі люди,
бо утвердилося над нами Його милосердя, *
і Господня правда перебуває навіки.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 6, 56
Алілуя, алілуя, алілуя.
Хто споживає Моє тіло і п’є Мою кров,
той перебуває в Мені, і Я в ньому.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 6, 52-59
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу стали сперечатися між собою юдеї, кажучи: «Як це може Він дати нам їсти своє тіло?» А Ісус сказав їм: «Воістину, воістину кажу вам: якщо не будете їсти тіла Сина Людського і не будете пити Його крові, не будете мати в собі життя. Хто їсть Моє тіло і п’є Мою кров, той має вічне життя, і Я його воскрешу останнього дня. Адже Моє тіло – справжня пожива, а Моя кров – справжній напій. Хто споживає Моє тіло і п’є Мою кров, той перебуває в Мені, і Я в ньому. Як послав Мене живий Отець, і Я живу через Отця, так і той, хто буде споживати Мене, житиме через Мене. Це є хліб, який зійшов із неба. Не так, як їли батьки й померли; хто споживатиме цей хліб, буде жити вічно!» Так говорив Він, навчаючи в синагозі в Капернаумі. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
До Господа, який дарував Савлу благодать духовного прозріння, з довірою молімося:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб світ почув його заклики до покаяння.
2. Молімося за керівників держав, щоб вони виконували свою роботу для суспільного блага, а не заради власної користі.
3. Молімося за тих, хто ще не прийняв великоднього Св. Причастя, щоб вони почули голос Христа і відкрили йому свої серця.
4. Молімося за всіх, хто живе в гріхах, щоб вони, як блудний син, покаялися і повернулися до милосердного Отця.
5. Молімося за всіх померлих, щоб добрий Господь прийняв їх до свого Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, приймаючи участь у святій літургії, зміцнювалися у вірі та любові.
Господи Ісусе Христе, Ти прийшов у світ, помер на хресті, воскрес і залишився з нами у Пресвятій Євхаристії, щоб ми мали вічне життя, просимо Тебе: вчини, щоб ми завжди були вірні Тобі. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: освяти милостиво ці дари, які ми принесли на знак духовної жерт- ви; * вчини, щоб ми самі стали вічним даром для Тебе. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Розіп’ятий воскрес * і нас відкупив. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Господи, Ти поживив нас дарами святого таїнства; † смиренно благаємо Тебе, щоб жертва, яку Твій Син наказав нам звершувати на Його спомин, * спричинилася до зростання нашої любові. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії