(біл) Понеділок V Великоднього тижня
Слова про те, що людина, яка виконує заповіді, любить Христа, ми сприймаємо зазвичай як моралізацію. Ми вважаємо, що ми мусимо виконувати закон, щоб довести, що у нас є любов. Але те, що так важко дотримуватися заповідей, показує нам, що у нас немає любові. Христос обіцяє нам заповнити цю нестачу з допомогою Святого Духа і тоді виконання заповідей буде знаком реалізації Його обітниці.
Або (біл) довільний спомин св. ПІЯ V, ПапиСлова про те, що людина, яка виконує заповіді, любить Христа, ми сприймаємо зазвичай як моралізацію. Ми вважаємо, що ми мусимо виконувати закон, щоб довести, що у нас є любов. Але те, що так важко дотримуватися заповідей, показує нам, що у нас немає любові. Христос обіцяє нам заповнити цю нестачу з допомогою Святого Духа і тоді виконання заповідей буде знаком реалізації Його обітниці.
Св. Пій V народився у 1504 році в Ломбардії. Вступив до ордену Домініканців. У 1566 році св. Пій став Папою і ревно впроваджував у життя декрети Тридентського собору. Опублікував літургійні книги, якими Римська Церква користувалася впродовж чотирьохсот років. Помер у Римі 1 травня 1572 року.
Спільні Меси: про Папу (стор. 121)
АНТИФОН НА ВХІД:
Воскрес Добрий Пастир, * котрий віддав життя за свої х овець * і благоволив померти за свою паству. * Алілуя.
КОЛЕКТА:
Просимо, Господи: простягни Твою десницю над своєю родиною, † щоб вона, захищена від усякого пороку воскресінням Твого Єдинородного Сина, * багатіла небесними дарами. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Господи Боже, Ти дав свої й Церкві святого Пія, Папу, щоб він дбав про віру та достойне Тебе вшанування, † вчини за його заступництвом, * щоб з живою вірою та плідною любов’ю ми брали участь у Твоїх тайнах. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 14, 5-18
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями, коли в Іконії у язичників та юдеїв з їхніми начальниками виник задум, щоб поглумитися над Павлом і Варнавою і побити їх камінням, вони, довідавшись про це, втекли до лікаонських міст: у Лістру, Дервію та в околиці і там благовістили. У Лістрі був один чоловік, хворий на ноги, кривий від народження; він ніколи не ходив. Він слухав Павла, який говорив. Поглянувши на нього і побачивши, що той має віру для того, щоб бути врятованим, Павло дуже голосно сказав: «Встань на ноги твої прямо!» Той підскочив і почав ходити. Юрми людей, побачивши, що зробив Павло, піднесли свій голос, вигукуючи по-лікаонському: «Боги, уподібнившись людям, зійшли до нас!» І почали називати Варнаву Зевсом, а Павла – Гермесом, оскільки той був провідним у слові. А жрець Зевса, храм якого знаходився за містом, доставив до брами биків і вінки, збираючись ра- зом з юрбою приносити жертву. Почувши це, апостоли Варнава й Павло роздерли свій одяг і кинулися між людей, гукаючи: «Люди, що це ви робите?! Ми є такими ж смертними людьми, як і ви, котрі благовістять вам відвертатися від цих марнот до Бога живого, який створив небо, землю, море і все, що в них. Він у минулих поколіннях допустив, щоб усі народи ходили своїми дорогами. Проте Він не переставав свідчити про себе, творячи добро, даючи вам дощ з неба і вчасно врожай, насичуючи їжею та веселістю ваші серця!» І, говорячи це, вони ледь стримали людей приносити їм жертву. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 115, 1-2. 3-4. 15-16
Не нам дай славу, а Твоєму Йменню.
Не нам, Господи, не нам, але Твоєму Імені дай славу – *
заради милості Твоєї і правди Твоєї.
Чому мають говорити язичницькі народи: *
«Де є Бог їхній?»
Наш Бог – на небі! *
Все, що забажав зробив Він.
Їхні ідоли – це золото і срібло, *
людських рук творіння.
Благословенні ви Господом, *
який створив небо і землю.
Небо – для Господа небо, *
людським же синам Він дав землю.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 14, 26
Алілуя, алілуя, алілуя.
Дух Святий вас навчить усього
і все, що Я сказав, вам пригадає.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 14, 21-26
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Хто має Мої заповіді та зберігає їх, той Мене любить. А хто Мене любить, того полюбить і Мій Отець, і Я любитиму його, і явлю йому себе». Каже Йому Юда, – не Іскаріотський: «Господи, і чому ж це так, що Ти маєш намір нам себе явити, а не світові?» У відповідь Ісус сказав йому: «Якщо хто любить Мене, той буде зберігати Моє слово; і Мій Отець любитиме його, і Ми прийдемо до нього, і зробимо собі оселю у нього. Хто ж не любить Мене, слів Моїх не зберігає. І слово, яке ви чуєте, є не Моє, але Того, хто послав Мене, – Отця. Це говорив Я вам, перебуваючи між вами. А Утішитель – Дух Святий, якого Отець пошле в Моє Ім’я, той вас навчить усього і пригадає вам усе, що Я вам сказав». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Захоплюючись апостольською ревністю святого Павла, і ми з ревністю волаймо:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб опіка святих апостолів Петра і Павла завжди супроводжувала його у праці задля спасіння душ.
2. Молімося за країни Близького Сходу, в яких святий апостол Павло проповідував Благу Вість, щоб там Божа Церква могла розвиватися у свободі та мирі.
3. Молімося за країни, яким загрожує війна, щоб Господь зберіг їх у мирі.
4. Молімося за наших батьків і рідних, щоб Господня опіка супроводжувала їх протягом усього життя.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб Господь винагородив їхні земні труди славою святих на небесах.
6. Молімося за нас самих, щоб ми любили Господа понад усе і завжди дотримувалися Його заповідей.
Боже, наш Отче, вчини, щоб ми завжди йшли дорогою любові та вірності Твоїм наказам, і так будували Боже Царство на землі. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Господи, наш Боже, нехай вознесуться до Тебе наші молитви й жертовні дари, * щоб ми, очищені Твоєю величчю, гідно брали участь у таїнствах великої любові. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня, № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Мир залишаю вам, Мій мир даю вам; * не так, як світ дає, даю вам його, – говорить Господь. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Всемогутній, вічний Боже, Ти Христовим воскресінням відродив нас до вічного життя; † примнож в нас плоди великоднього таїнства * та зміцни наші серця поживою, що дає спасіння. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії