Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа Франциск про виховання дітей-підлітків (Четверта частина)

Папа Франциск про виховання дітей-підлітків (Четверта частина)

«Не залишаймо їх самими! Супровід батьків у вихованні дітей-підлітків» – це тема Конгресу Римської дієцезії, який був розпочатий 19 червня цього року, а буде завершений 18 вересня після 38 семінарів та інтенсивної праці всієї дієцезії Риму.
На урочистому відкритті згаданого Конгресу виступив Папа Франциск, поділившись з учасниками думками про виховання підлітків. Промові Святого Отця були присвячені три попередні вівторкові передачі, а сьогодні завершимо ознайомлення з його цінними думками про виховання.
Його Святість звернув увагу на цікавий феномен сучасності: підлітки всіма силами намагаються жити немов «дорослі», а величезна кількість дорослих хотіла би бути ще у підлітковому віці, часто виявляючи це навіть невідповідним одягом.
Сьогодні підлітки живуть в атмосфері суперництва з власними батьками, однак, їм не вистачає зустрічі, можливості зіставлення себе з іншими, як це було минулими епохами. Церква і виховники не можуть ігнорувати таке наставлення.
У світі дорослих панує модель успіху і «вічної молодості» будь-якою ціною. Зростання, дозрівання, старіння  представлені як щось негативне, як синонім надаремності й розчарування життям, тому ці процеси маскують і приховують, немов би життя не мало сенсу. Пріоритетом стає зовнішній вигляд, макіяж, старанне приховування віку.
«Сумно спостерігати, – сказав Папа, – як деякі хотіли би зробити «підтяжку серця», як це роблять з обличчям, намагаючись «стерти морщини» минулих зустрічей, радощів і смутків».
Батьки не хочуть дорослішати, їм би хотілось залишатись у віці власних дітей-підлітків, а це призводить до того, що у багатьох хлопців і дівчат гальмується процес психологічного й духовного зростання, бо переважає конкуренція, а не співставлення.
Далі Святий Отець підкреслив, що підлітки живуть у дуже розвинутій атмосфері споживацтва. Статистика вказує, що після витрат на такі життєво необхідні речі, яка харчування, ліки та одяг, дедалі більше місце займає косметика. Якщо в минулому це було характерним для жінок, то тепер парфумерно-косметичні товари завоювали не тільки жіночий, але й чоловічий та дитячий ринок, а що вже сказати про підлітків!
Здається, що ми змушені постійно збільшувати споживання. Ще не так давно говорилось про людей «узалежнених від покупок». Тепер про це вже не говориться, бо всі ми перебуваємо в нестримному ритмі споживацтва. Тому необхідно, наголосив Папа Франциск, терміново відновити важливий духовний принцип поміркованості, без якого неможливо визволитись з прірви споживацтва, яка змушує повірити, що ми вартуємо стільки, скільки можемо виробляти й споживати, скільки здатні мати. Виховувати стриманість – це, на думку Його Святості, незрівнянне багатство. Стриманість спонукає до креативності, розвиває уяву та творчий потенціал, сприяє роботі в команді та заохочує до солідарності.
На закінчення Святий Отець процитував уривок з Апостольського Напоумлення «Радість любові»: «Життя кожної родини позначене найрізноманітнішими кризами, які є також частиною її драматичної краси. Потрібно допомогти родинам зрозуміти, що подолана криза не призводить до менш інтенсивних стосунків між членами сім’ї, але до покращення, до, так би мовити, седиментації та дозрівання вина єдності. Не живемо спільно для такого, щоб бути дедалі нещаснішими, але щоб навчитись бути щасливими по-новому, починаючи з можливостей, які відкриває новий етап» (ч. 232).
«Я вважаю, – наголосив Папа, – що важливо виховувати дітей, починаючи з цієї перспективи, як покликання, яке нам дає Господь, щоб вчинити цей крок переходом до зросту, щоб навчитись краще втішатисьжиттям, яке Він нам дарує».
Джерело - Радіо Ватикану

По темі:
Папа Франциск про виховання дітей-підлітків (Частина третя)
Папа Франциск про виховання дітей-підлітків (Частина друга)
Папа Франциск про виховання дітей-підлітків