19 червня 2017 р., розпочався Конгрес Римської дієцезії, який цього року присвячений вихованню підлітків «Не залишаймо їх самими! Супровід батьків у вихованні дітей-підлітків».
Конгрес включатиме 38 семінарів, які протягом кількох місяців охоплять усю дієцезію, а їхній результат буде представлений 18 вересня. Папа Франциск привітав учасників, запропонувавши їм деякі думки про виховання підлітків.Папа наголосив, що життя сімей і виховання підлітків вимагає великої уваги. До цього не можна ставитися легковажно. Якщо батьки прагнуть, щоб їхні діти були добре приготовані до майбутнього, не вистачить вивчати іноземні мови та інформатику. Необхідно знати своє коріння. Щоб це стало можливим, потрібно цінувати представників старшого покоління, бабусь і дідусів, які вміють передати віру та відчуття належності до родини.
«Підлітковий вік – це не патологія, – наголосив Єпископ Рима, – і не треба до нього ставитись як до патології». Святий Отець висловив стурбованість сучасною тенденцією дивитися на підлітка тільки «з медичної точки зору», ще раз підкресливши, що підлітковий вік – це не хвороба, з якою потрібно боротися, а частина нормального, природного зростання. Де є життя, там є рух, а де рух – там зміни, шукання, невпевненості, там – надія, радість, однак і тривога, навіть відчай.
Підлітки намагаються бути та хочуть почуватися головними дійовими особами свого життя. Їм узагалі не подобається відчувати себе під контролем або виконувати «накази» дорослого світу. Вони шукають автономії, прагнучи самі собою керувати. Така настанова може стати хорошою нагодою для шкіл, парафій і церковних рухів. Потрібно заохочувати підлітків до дій, які ставлять перед ними виклики, які дозволяють їм відчути себе «героями», відчути себе справді живими. Папа Франциск закликав підтримувати їх у всьому доброму, що дозволяє перетворити мрії на конкретні проекти.
Підліткам потрібно відчути, що увесь їхній потенціал – це міст, перехід до покликання в найширшому й найкращому значенні цього слова. Їм треба запропонувати широкі цілі, великі й захопливі виклики та допомогти їх здійснити. «Не залишаймо їх самими, бездіяльними та безвольними! – закликав Святий Отець. – Не дозвольмо, щоб інші, які нічого не роблять, ставили під загрозу їхнє життя – даймо їм це життя, джерело якого знаходимо в Бозі!»
Вихователі та вчителі мають із любов’ю та ентузіазмом анґажуватись у розвиток підлітків і дітей, щоб вони зростали у Христовому дусі, щоб зрозуміли, що бути християнами – це чудова річ, яка, однак, вимагає хоробрості й зусилля. Виховуючи сьогоднішніх підлітків, не можна й далі використовувати модель суто академічної освіти, яка тримається тільки конкретних ідей. На думку Папи, потрібно крок за кроком супроводжувати їхнє зростання. Дуже важливо допомогти їм набути впевненості в собі, повірити, що вони справді можуть досягти успіху в тому, що ви їм пропонуєте.
Джерело - Радіо Ватикану
По темі:
Папа: Християни – це люди, які прямують проти течії
Папа до делегації Константинопольського Патріархату: будьмо знаряддям єдності й миру
Папа в 25-річчя єпископських свячень: вставай, дивись, живи надією