ЗІСЛАННЯ СВЯТОГО ДУХА (черв) Урочистість
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ Діян 2, 1-11
Читання з Діянь Апостолів
Коли настав день П’ятдесятниці, всі вони були однодушно разом. Раптом з неба долинув шум, наче подув бурхливий вітер, і наповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явилися їм поділені язики, наче вогняні, й осіли на кожного з них. І всі вони наповнилися Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти. А в Єрусалимі перебували юдеї та побожні люди з кожного народу, який під небом. Коли ж стався цей шум, зібрався натовп, і були збентежені, бо чули, що кожний говорить їхньою власною мовою. Вони були вражені і дивувалися, кажучи: «Хіба всі ці, які говорять, не галілеяни? Як же це, що ми чуємо кожний своєю рідною мовою, в якій ми народилися? Пар- тяни й мідяни, еламіти й ті, хто з Месопотамії, з Юдеї та Капа- докії, з Понту й Азії, Фригії і Памфилії, Єгипту й околиць Лівії, що біля Киринеї, і захожі римляни, юдеї і прозеліти, критяни й араби, - чуємо, як вони говорять нашими мовами про великі діла Божі!» Слово Боже.
Респонсорійний псалом Пс 104, 1аб і 24 ав. 29-30.31 і 34
Хай зійде Дух Твій і відновить землю. (Або: Алілуя.)
Благослови, душе моя, Господа! *
Господи, Боже мій, Ти надзвичайно величний!
Які величні Твої діла, Господи! *
Ти все вчинив премудро.
Хай зійде Дух Твій і відновить землю. (Або: Алілуя.)
А відвертаєш своє обличчя, -
їх страх огортає. *
Віднімаєш їхній дух -
вони гинуть і повертаються у свій порох.
Пошлеш свого духа - вони створені будуть; *
Ти оновиш землі обличчя.
Нехай Господня слава буде навіки, *
нехай Господь веселиться своїми ділами!
Хай мої роздуми Йому приємними будуть; *
я в Господі буду радіти.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ 1 Кор 12,3-7.12-13
Читання з Першого Послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Ніхто не може сказати: «Ісус є Господь!» - хіба тільки у Духові Святому. Дари є різноманітні, а Дух - той самий. І служіння різноманітні, а Господь той самий. І дії різноманітні, а Бог той самий, - Він робить усе в усіх. Кожному дається виявлення Духа на спільну користь. Бо як тіло одне, але має багато членів, так і всі члени: хоч їх багато, становлять одне тіло, - так і Христос. Адже всі ми хрещені одним Духом в одне тіло: чи то юдеї, чи греки, чи раби, чи вільні, - всі одним Духом напоєні. Слово Боже.
СЕКВЕНЦІЯ
Святий Духу, о прийди,
І зішли нам з висоти
Промінь світла золотий.
Отче бідних, о прийди,
Принеси святі дари,
Серця наші освіти!
Утішителю Святий,
Най со лод ший, до ро гий,
Душі прагнучі омий!
Відпочинок за труди,
В спеку Ти - ковток води,
Порятунок від біди.
Життєдайне джерело
Серцю втіху принесло,
Нас до віри привело.
Бо без променів Твоїх
Не зів’яне в серці гріх,
О, спаси людей слабких!
Чистоту нам принеси,
Спраглі душі ороси
І стражденних всіх спаси!
Серця черстві пожалій
І замерзлих обігрій,
Заблукалим шлях відкрий.
Нагороду вірним дай,
У собі їх поєднай,
Сім дарів Твоїх їм дай.
Дай їм мужності й надій,
До спасіння шлях відкрий,
Радість вічну в душі влий.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прийди, Святий Духу, наповни серця своїх вірних,
і запали в них вогонь своєї любові.
ЄВАНГЕЛІЄ Йн 20,19-23
Читання святого Євангелія від Йоана
Тоді, коли був вечір, у перший день тижня, коли двері, де перебували учні, були замкнені зі страху перед юдеями, прийшов Ісус, став посередині й каже їм: «Мир вам!» Промовивши це, показав їм руки та бік. Тож зраділи учні, побачивши Господа. Тоді Ісус знову сказав їм: «Мир вам! Як послав Мене Отець, - і Я посилаю вас!» Промовивши це, Він дихнув і каже їм: «Прийміть Святого Духа! Кому відпустите гріхи, - будуть відпущені їм; кому затримаєте, - будуть затримані». Слово Господнє.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії