Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Свідки віри: отець Францішек Краєвський
13:01 Четвер 0 704
16-09-2021, 13:01

Свідки віри: отець Францішек Краєвський

16 вересня 2021 року відзначаємо 31-річницю народження для Неба отця Франца (Францішка) Краєвського.
Франц Краєвський — другий (після отця Юзефа Єнджиєвського) уроджений чернівчанин, який прийняв парафію. У неділю, 7 липня 1937 року, він був висвячений (разом з отцем Юзефом Єнджиєвським) на священика в парафіяльному храмі Чернівців єпископом Міхаєм Робу.

Незабаром став капеланом у Чернівцях, потім у Кишиневі (Бесарабія, Молдова) замінив прелата Маркуса Глазера, який у вересні 1939 року був призначений ректором у Ясську духовну семінарію. У квітні 1940 року о. Франц Краєвський повернувся до Чернівців, де залишався капеланом, а потім, до 1970 року, був прелатом.

Завдяки стійкості духу парафіян, які рішуче відмовилися віддати ключі від дверей храму представникам влади, костел Воздвиження Всечесного Хреста функціонував упродовж усього радянського періоду. Це був один із небагатьох храмів колишньої УРСР, в якому відбувалися богослужіння.

Отці Юзеф Єнджиєвський та Франц Краєвський працювали тут у цих непростих умовах. Хоча, як розповідають, о. Краєвський був на вигляд суворим, він, як і о. Єнджиєвський, був надзвичайно добрим. У парафіяльне помешкання на чай чи обід запрошували бідних, а з пожертв парафіян завжди повертали їм... решту. Отець Краєвський, як згадують парафіяни, не лише уділяв таїнства, зокрема таїнство Хрещення, а й сам був хресним для багатьох католиків.

У 1960 роках державна влада уповноважила о. Франца Краєвського провести для французьких туристів Святу Месу в Києві у спеціально звільненому для цього храмі. Туристи запросили священика на сніданок, від чого він не зміг відмовитися. Це послужило приводом для арешту «за зв’язки з іноземцями».

Повернувшись з ув’язнення, о. Франц не зміг працювати в парафії, змушений був заробляти собі на хліб нічним сторожем. Після смерті в 1970 р. настоятеля, Юзефа Єнджиєвського, за клопотанням чернівецьких католиків, о. Краєвський отримав «дозвіл працювати» в парафіяльному храмі.

Також він мав дозвіл відправляти похорон у колишньому містечку (а нині одному з районів м. Чернівці) Садгорі, однак про богослужіння не було й мови, оскільки в ті часи храм у Садгорі використовувався не за призначенням (з 1962 р. там був продуктовий склад). У 1987 році настоятель, о. Франц Краєвський мав змогу відсвяткувати 50-річний ювілей священицьких свячень і отримав титул монсеньйора з правом наслідувати у майбутньому вищу духовну посаду. Такою була папська нагорода за його служіння.

Отець Франц Краєвський помер 16 вересня 1990 року. Похований у Чернівцях на цвинтарі на вул. Зеленій.

Норберт Гашлер "Духовенство. Військова духовна служба. Парафіяльні священники (1774-1990).

Наталя Фещук, BukNews

Джерело: Парафія Воздвиження Всечесного Хреста РКЦ м.Чернівці
Історія Церкви в Україні 15:00 Четвер 0 278 Сторінками історії: костел св. Марії Магдалини у Львові Його не давали будувати міщани, захоплювали війська Богдана Хмельницького, він стояв на кордоні польсько-української боротьби за Львів у 1918 році. Тут люди і молилися, і зробили потім жіночу в’язницю. Сьогодні в костелі св. Марії Магдалини грає найбільший орган в Україні, а також тут відправляє богослужіння римсько-католицька громада.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.