Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 29 вересня – свято святих архангелів Михаїла, Рафаїла, Гавриїла
08:00 Середа 1 2 023
29-09-2021, 08:00

29 вересня – свято святих архангелів Михаїла, Рафаїла, Гавриїла

Від перших віків християнства вірні найчастіше звертаються до святого архангела Михаїла, першість якого тягнеться ще з єврейської традиції.
Книга Даниїла називає його князем великим, що стоїть на варті народу Ізраїлевого (див. Дан 12, 1), а християни визнають, що Михаїл захищає також Божих дітей і Його Церкву. Згідно з традицією та книгою Одкровення, саме він очолив небесне воїнство проти бунтівного диявола та його ангелів. З вигуком «Хто як Бог?» архангел скинув стародавнього змія на землю, бо «місця не знайшлося їхнього більше на небі» (Одкр 12, 8).

Про могутнього небесного воїна згадують апокрифи, у яких Михаїл посідає перше після Бога місце. Вважають, що його місія – виконувати Божу волю щодо землі й людського роду. Тому архангел вершить Божі кари й суд; та водночас у його особі вірні мають милосердного заступника.

Михаїлу притаманна не лише сміливість, а й глибока покора. Про це свідчить його ім’я (євр. «Міка-Ель» – «Хто як Бог»): адже немає рівного Богу й ніхто не зрівняється з Ним. Саме тому, хай як близько перебуває Михаїл до свого Творця, він завжди покірно схиляється перед Його волею. Він ніколи не чинить власного суду, а залишає справу Богові (див. Юда 1, 9).

Протягом віків християни звертаються до нього в небезпеці спокуси, у боротьбі з дияволом, при смерті та в інших потребах. Архангел не раз з’являвся, щоб допомогти під час епідемії чи війни. Наприкінці ХІХ століття Папа Лев ХІІІ мав видіння, яке спонукало його постановити, щоб вірні та священики після Літургії молилися до Михаїла за Церкву.

Зображають архангела в обладунках, із мечем або списом, часто під час перемоги над дияволом.

Покровитель поліції, солдатів, доброї смерті, аптекарів, працівників цвинтаря.

Архангел Рафаїл відомий із книги Товита як той, хто допомагає в дорозі та лікує від хвороб. Сам себе він називає одним із «сімох ангелів, що стоять перед Богом і мають доступ до Господньої слави» (Тов 12, 15).

Ім’я архангела вказує на місію (євр. «Рафа-Ель» – Бог зцілив), і йдеться не лише про фізичне зцілення: адже кожен персонаж книги Товита отримав те, чого насправді потребував. Товит і Сара просили смерті, і їхня молитва була вислухана – Бог послав архангела, аби принести їм полегшення (див. Тов 3, 6.13-17). Загадкова постать, яка супроводжувала Товію в Персію, навчила його, як принести спокій у дім Сари й вилікувати батькові очі, врятувала в дорозі від небезпек і прогнала біса, а зрештою допомогла вийти з-під опіки батьків та зробити самостійний вибір.

Лише під кінець подорожі архангел відкрив себе, закликавши благословити Бога за Його діла. Як і належить Божому посланцю, він покірно зник, не прагнучи слави для себе.

Хоча Рафаїл називає себе одним із семи ангелів, церковна традиція вшановує лише трьох, імена яких згадані в Біблії.

Зображають архангела в туніці та плащі, часто поряд із подорожнім. Атрибути – палиця паломника, риба, горнятко з ліками.

Покровитель фармацевтів, лікарів, хворих, емігрантів, прочан, мандрівників, біженців, моряків.

Перша згадка про архангела Гавриїла з’являється в Старому Завіті, в книзі Даниїла, який тлумачить пророку видіння про барана і козла (розділ 8) та пророцтво Єремії про 70 років (розділ 9). Ім’я архангела означає «Божа міць» або «Божий воїн», що, на перший погляд, не відображає його місії – «оце я прийшов, щоб навчити тебе розуміння» (Дан 9, 22). Лише події, описані в Новому Завіті, допомагають ліпше зрозуміти постать Гавриїла. Архангел названий іменем лише в Євангелії від Луки під час благовіщення Захарії (Лк 1, 11-20) та Марії (Лк 1, 26-38), хоча традиційно вважається, що саме він неодноразово з’являвся Йосифу уві сні, втішав Ісуса в Гетсиманському саду, сповіщав про воскресіння та був присутній при вознесінні. Гавриїл має важливу місію – він передає Божу волю та роз’яснює її, він той, хто приносить надію на Божу міць («нічого бо немає неможливого в Бога» (Лк 1, 37)). Саме в його постаті можна віднайти міцного воїна, який стоїть на сторожі вірної інтерпретації Божих планів та переказу Господніх слів без викривлення їхнього сенсу.

Одночасно архангел Гавриїл приносить надію та втіху («бо ти – улюблений» (Дан 9, 23), «і буде тобі радість і веселість, і багато з його народження радітимуть» (Лк 1, 14), «не бійсь, Маріє,бо ти знайшла ласку в Бога» (Лк 1, 30)).

В єврейській традиції Гавриїлпосідає найвищий щабель, він належить до ангелів Трону, які стоять перед обличчям Бога (пор. Лк 1, 19). Хоча поява Гавриїла лякає тих, до кого він приходить, однак він має чудовий дар комунікації, знає,що сказати, аби донести послання.

До ІІ Ватиканського Собору дні архангелів святкувались окремо, а Гавриїлів завжди передував урочистостямБлаговіщення. На всю Церкву вшанування архангела поширилось лише в 1921 р. завдяки Папі Бенедикту XV. Наразі його святкують євреї, християни і мусульмани.

Зображують архангела в туніці, інколи в плащі, часто – сцені благовіщення Діві Марії. Атрибути – лілія, оливкова гілка, сувій.

Покровитель працівників зі сфери телекомунікації та радіомовлення, зв’язку, дипломатів та послів.

Уклала Юлія Бойко 

1 комментарій
Тереза
Додав Тереза
29 вересня 2020 20:11
Дякую Юлії Бойко,  за так чудово и змістовне представлення Святих Архангелів свято яких ми сьогодні обходимо.
Святі дня 08:00 Четвер 0 948 30 червня – довільний спомин першомучеників святої Римської Церкви Про переслідування християн згадує вже книга Діянь у розділі 8: громада в Єрусалимі через небезпеку гонінь мусила розпорошитися по містах і селах, завдяки чому ширилася проповідь Божого Слова та зростала кількість вірних.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.