У Католицькій Церкві згадуємо св. Йосифа двічі: 19 березня – урочистість св. Йосифа, Обручника Пресвятої Діви Марії, 1 травня – спомин св. Йосифа Робітника. З цим великим святим пов’язано ряд символів.
Косинець (кутник) столярськийУ Євангелії від Матея читаємо, що Йосиф був теслею: «Хіба він (Ісус) не син теслі?» (Мт 13, 55). Косинець – креслярський інструмент у формі прямокутного трикутника для побудови прямих кутів при виконанні креслеників, схем тощо, або у формі скріплених під прямим кутом 90° брусків (кутник) для розмічання і контролю кутів у слюсарній справі та деревообробці. Косинець (кутник) – дуже потрібний інструмент для теслі і просто незамінний для покрівельника. Найчастіше використовують для зображення святого Йосифа.
Інші столярні інструменти
До інших інструментів, тісно пов’язаних зі святим Йосифом, належать: молоток, пила, сокира, рубанок і верстак. Святий Йосиф вважається покровителем усіх працівників, в особливий спосіб столярів, та людей які працюють з деревом.
Біла лілія або одна чи три квітки білого кольору
Білий колір квітів уособлює святість Йосифа, його невинність і слухняність Богові: «Прокинувшись від сну, Йосиф учинив так, як звелів йому ангел Господній» (Мт 1, 24; див. також Мт 2, 14,21-22). Біла квітка також символізує його вірність Марії, цнотливість і чистоту, оскільки він поважав Її невинність і зберігав целібат протягом усього їхнього подружнього життя: «І не пізнав її» (Мт 1, 25а).
Квітучий посох
Існує ряд апокрифічних текстів, які описують св. Йосифа як того, кого Бог, в особливий спосіб, вибрав чоловіком Діви Марії. Цей образ взятий з історії про Аарона, коли його посох дав паростки і розцвів мигдалевим цвітом на знак богообраності.
Дитятко Ісус
Святого Йосифа часто зображують із маленьким дитятком Ісусом на руках, щоб показати його як батька Ісуса (Лк 3,23; 4,22; Йн 1,45; 6,42). Йосиф був опікуном і захисником Ісуса, особливо під час їхніх подорожей з Дівою Марією. Він також піклувався про нього і навчав його.
Зірка Давида
Йосиф був добрим і вірним євреєм, «праведним» (Мт 1,19), «сином Давида» (Мт 1,20), який побожно й слухняно виконував заповіді і постанови Мойсеєвого Закону.
Пара горлиць
«І як сповнилися дні очищення їхнього, за законом Мойсея, вони привели його в Єрусалим поставити перед Господом (Лк 2,22), і принести жертву, як то написано в Господньому законі: «Пару горлиць або пару голубенят» (Лк 2,24). Пара горлиць уособлюють матеріальну бідність св. Йосифа.
Переклад КМЦ за Virtual St. Joseph altar