Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Тільки Він є хлібом життя. Коментар до Євангелія
09:15 Неділя 0 224
1-08-2021, 09:15

Тільки Він є хлібом життя. Коментар до Євангелія

Сьогоднішня Євангелія нам показує, що ми постійно потребуємо духовної поживи і тільки будучи з Господом ми можемо її отримати. 
Читання святого Євангелія від Йоана (6,24-35)

Того часу, коли люди побачили, що там немає ні Ісуса, ні Його учнів, вони самі посідали в човни й попливли до Капернаума, шукаючи Ісуса. Коли знайшли Його на тому боці моря, сказали Йому: «Равві, коли Ти прибув сюди?» У відповідь Ісус сказав їм: «Воістину, воістину кажу вам: ви шукаєте Мене не тому, що побачили знамення, але тому, що їли хліб і наситилися. Працюйте не на по­живу, яка гине, але на поживу, яка залишається на вічне життя, яку дасть вам Син Людський. Адже Його Отець завірив, Бог!» Тож запитали в Нього: «Що ж нам робити, аби чини­ти діла Божі?» У відповідь Ісус їм сказав: «Боже діло є те, щоб ви повірили в Того, кого Він послав». Тоді люди з юрби сказали Йому: «Яке знамення Ти зробиш, щоб ми побачили і повірили Тобі? Що Ти зро­биш? Наші батьки їли манну в пустелі, згідно з написа­ним: “Хліб з неба дав їм їсти!”» А Ісус їм відказав: «Воістину, воістину кажу вам: не Мойсей дав вам хліб з неба, але Мій Отець дає вам справжній хліб з неба, бо хлібом Божим є Той, хто схо­дить з неба і дає світові життя». Тоді сказали Йому: «Господи, давай нам завжди цей хліб!» Сказав їм Ісус: «Я є хліб життя! Хто приходить до Мене, – не буде голодувати, і хто вірить у Мене, – ніколи не буде спраглим».

Євангеліє від Йоана, яке читаємо сьогодні, продовжує події, про які ми чули минулої неділі. Розповідає євангеліст, що після знамення помноження хлібів, Ісус разом з учнями залишає натовп. Але люди наполегливо Його шукають, навіть дістаються іншого берега моря; а знайшовши Ісуса, скеровують до Нього питання "Равві, коли Ти прибув сюди?" Натовп звертається до Ісуса "Равві/Вчителю", але сприймає Його по-своєму: інтерес тих, хто шукає Ісуса, мотивовано не бажанням бачити знамення (знамення бо відсилає до чогось більшого, значущого, надає сенсу здійсненим діям), а тим, що раніше ці люди могли наїстися досхочу.

Дійсно, відповідь Ісуса звучить майже як звинувачення: "ви шукаєте Мене не тому, що побачили знамення, але тому, що їли хліб і наситилися". І відразу додає: "працюйте (з грецької можна також перекласти "пильнуйте") ...на поживу, яка залишається на вічне життя".

Людина потребує їжі. Мусимо живитися, аби й надалі жити. Втім, людський голод не можна розглядати тільки в біологічному ракурсі. Як людське життя розгортається в безлічі вимірів, так і пошук поживи, того, що насичує, дає сили і енергію, наповнює сенсом, набуває багатьох форм. Людина намагається виповнити прагнення знання, краси, істини, сенсу власного життя і шукає поживу, яка могла б допомогти втамувати цей голод. Але те, що знаходимо, не насичує і не гарантує щастя – ми постійно відчуваємо власні обмеження і крихкість самого існування.

Саме тому звучить заклик Ісуса "пильнуйте" – як заохочення і делікатний поштовх до джерела, яке насправді живить і не вичерпується. Христос сам постає перед нами як нова пожива. Подібно до того, як на початку Творіння Бог турбується про живлення людини (пор. Бут 1,29), Він і зараз дбає про те, щоб наситити нас "хлібом з неба", Тим, "хто сходить з неба і дає світові життя". І заклик Ісуса пильнувати – це запрошення припинити нарешті витрачати час і сили на пошуки того, що не насичує і не живить. Бо тільки Він один є хлібом життя, і хто приходить до Нього, – не буде голодувати, і хто вірить у Нього, – ніколи не буде спраглим.

Питання

Чи я усвідомлюю, що Бог є Отцем, який піклується про мою поживу? Чи я вдячний Йому за це?

В сьогоднішньому Євангелії слово "хліб" зустрічається 7 раз (не враховуючи термінів "їсти", "насичуватися", “по­жива “, "манна"). Який хліб я прошу в Отця, коли звертаю до Нього мою молитву?

Ірина Кладій
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.