Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Архієпископ Юрковіч: інтелектуальна власність на служінні спільному добру
14:01 П'ятниця 0 7 995
11-12-2020, 14:01

Архієпископ Юрковіч: інтелектуальна власність на служінні спільному добру

Виступаючи під час засідання Постійного комітету з патентного права Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), представник Апостольського Престолу вказав на необхідність міжнародної співпраці у боротьбі з пандемією та в забезпеченні доступу до лікування і до вакцин.
Про це пише Vatican News.

Постійний Спостерігач Апостольського Престолу при Структурах ООН в Женеві архієпископ Іван Юрковіч взяв участь у 32-й сесії Постійного комітету з патентного права Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), що проходить від 7 до 10 грудня 2020 року.

Виступаючи під час засідання на тему «Патенти та охорона здоров’я», він наголосив, що в умовах безпрецедентної кризи, спричиненої пандемією COVID-19, великого значення набуває питання підтримки інновацій, а зокрема, розробки нових медичних препаратів, забезпечуючи при цьому доступ до них та до вже існуючих медичних технологій. Доступ усіх до недорогих ліків, інструментів, вакцин, діагностики та лікування Covid-19, за словами ієрарха, має вирішальне значення для виходу з кризи.

Міжнародна співпраця у боротьбі з пандемією

В контексті того, що від початку пандемії багато країн стикаються з нестачею медичних препаратів та доступу до діагностики, тестування та лікування, архієпископ Юрковіч пригадав, що Генеральна Асамблея ООН неодноразово наголошувала на необхідності активізації міжнародного співробітництва та багатосторонніх зусиль щодо боротьби з пандемією, дотримуючись при цьому основних прав людини. «Така співпраця, – пояснив він, – включає обмін інформацією, науковими знаннями й передовими практиками та розширення обсягів виробництва для задоволення зростаючих потреб у медпрепаратах та забезпечення того, аби вони були доступні за доступною ціною на справедливій основі там, де їх потребують найбільше і якнайшвидше».

Відповідь ВОІВ на пандемію та відкриті питання

Ватиканський дипломат вказав на високу ефективність проекту Всесвітньої організації інтелектуальної власності під назвою «Patentscope», що є новою базою даних про розробки, що стосуються Covid-19. Важливим внеском ВОІВ є також створення понад 900 Центрів підтримки технологій та інновацій у всьому світі, які забезпечують доступ до патентних та наукових даних і публікацій для дослідників у менш розвинених країнах. Архієпископ Юрковіч підкреслив, що з одного боку, раптовий ріст патентної діяльності можна трактувати як свідчення інтенсивної та широкомасштабної практичної реакції на кризу в галузі охорони здоров’я, але, з іншого боку, залишаються відкритими певні етичні питання, зокрема, щодо генетичного матеріалу.

Доступність інформації про запатентовані винаходи

Представник Апостольського Престолу зауважив, що для суспільства цінність винаходів, які отримують патенти, полягає не тільки у самих винаходах як таких, але й у поданні інформації про них. В цьому сенсі глобальна патентна система вимагає постійного вдосконалення, особливо, що стосується підвищення прозорості та ефективності.

Доступ до ліків – загальна проблема

Архієпископ Іван Юрковіч зауважив, що «поточна пандемія та зростаюча і невдала тенденція з боку деяких держав накопичувати нещодавно розроблені вакцини», вказують на те, що доступ до ліків та вакцин є не тільки проблемою для найменш розвинених країн, але й для країн з високим рівнем економіки. Від імені Апостольського Престолу він наголосив на важливості того, аби патентні права реалізовувалися відповідно до цілей взаємної вигоди власників патентів та споживачів запатентованих ліків, аби, таким чином, сприяти соціальному та економічному добробуту, рівновазі між правами й зобов'язаннями та цілісному розвитку людини.

На завершення доповідач підкреслив, що інтелектуальна власність повинна підпорядковуватися вимогам спільного добра. Це передбачає необхідність адекватних механізмів контролю для моніторингу логіки ринку. «Спільна трагедія, що постала перед людством цього року, – наголосив він, – повинна пробудити відчуття нашого взаємозв’язку як глобальної спільноти».
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.