Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Архієпископ Юрковіч про інтелектуальну власність і доступ до вакцин

Архієпископ Юрковіч про інтелектуальну власність і доступ до вакцин

Необхідно визнати право на інтелектуальну власність, однак, потрібно уникати встановлення на цьому ґрунті перешкод у доступі до вакцини проти сьогоднішнього вірусу. На цьому наголосив архієпископ Іван Юрковіч, Постійний Спостерігач Апостольського Престолу при структурах ООН в Женеві.
Про це пише Vatican News.

«Права інтелектуальної власності, включаючи патенти, не повинні бути перешкодою для своєчасного доступу до наявних медичних виробів, включаючи вакцини та ліки, або до розширення обсягів досліджень, розвитку, виробництва та постачання основних медичних препаратів для боротьби з Covid-19», – на цьому наголосив архієпископ Іван Юрковіч, Постійний Спостерігач Апостольського Престолу при ООН у Женеві, доповідаючи під час зустрічі Ради з прав інтелектуальної власності, пов’язаних з торгівлею, при Всесвітній Організації Торгівлі.

На переконання архієпископа Юрковіча, система інтелектуальної власності повинна буди добре збалансованою між правами приватних дослідників та публічними вимогами суспільства. Якщо, з одного боку, ці права повинні бути адекватно визнані для того, аби заохочувати до наукового пошуку на користь усім людям, то, з іншого, важливо зазначити, що права інтелектуальної власності не є самоціллю, а швидше засобом для досягнення мети. Тому, щоб бути правосильними, вони повинні бути підпорядкованими потребам загального блага. А це, у свою чергу вимагає впровадження механізмів контролю для моніторингу або коригування, в разі необхідності, логіки ринку.

Охорона здоров’я

На переконання ватиканського дипломата, з вищесказаного випливає, що й політика та закони повинні підтримувати ту перспективу, яка зосереджена на повазі та сприянню людської гідності, в дусі солідарності в народах і між народами. Тому, слід захищати інтелектуальну власність, якщо це не призводить до дисбалансу, що спричинює негативні наслідки для суспільства. З цієї причини варто пам'ятати, що охорона здоров’я не повинна підпорядковуватися приватним інтересам і що доступ до ліків повинен бути гарантований, відповідно до принципу недискримінації та в дусі справедливості, прозорості та відповідальності.

Вакцина проти коронавірусу

З огляду на це архієпископ Юркович запропонував представникам Всесвітньої Організації Торгівлі взяти приклад з минулого, зокрема, з часів 20-літньої давності, коли були зняті певні обмеження щодо інтелектуальної власності, аби, таким чином, посприяти імпорту та експорту загальних та недорогих медикаментів, і зробити подібний крок також і сьогодні в контексті пошуку вакцини проти коронавірусної інфекції.

Закінчуючи свій виступ, Постійний Спостерігач Апостольського Престолу при ООН пригадав слова Папи Франциска, виголошені під час загальної аудієнції 19 серпня: «Було б сумно, якщо вакцина проти Covid-19 слала би пріоритетом найбагатших! Було б сумно, якщо би ця вакцина стала надбанням тієї чи іншої нації і не була б універсальною та для всіх».
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.