Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Єпископи Євросоюзу про захист життя та права на спротив сумління
11:01 П'ятниця 0 261
26-02-2021, 11:01

Єпископи Євросоюзу про захист життя та права на спротив сумління

Постійний Комітет Комісії єпископатів Європейського Союзу (COMECE) звернувся до голови Європейського Парламенту щодо резолюції про так зване право на аборти у Польщі, наголошуючи на тому, що законодавство ЄС не передбачає такого права, а фундаментальним принципом діяльності союзу є діяти виключно в рамках повноважень, наданих державами-членами й невтручання в їхні ексклюзивні компетенції.
Про це повідомляє Vatican News.

Деякі аспекти Резолюції Європейського Парламенту від 26 листопада 2020 року щодо права на аборт у Польщі викликають занепокоєння Комісії Єпископатів Європейського Союзу (COMECE). Про це йдеться в листі Постійного Комітету міжєпископського органу, надісланого на ім’я Давіда Марії Сассолі, Голови Європейського Парламенту.

Фундаментальне право на життя

«Хочемо використати цю нагоду для того, аби ще раз підкреслити, що Католицька Церква, що докладає зусилля на підтримку жінок в життєвих ситуаціях, які виникають внаслідок важкої чи небажаної вагітності, наголошує на захисті та піклуванні про кожне ненароджене життя. Кожна людська особа є покликаною до життя Богом і потребує захисту, насамперед, тоді, коли є найуразливішою», – пишуть представники єпископатів, наголошуючи на тому, що на захисті й турботі про дитину, перед і після народження, наголошено в міжнародних юридичних підвалинах, таких як Конвенція ООН про права дитини. Тому жінкам у важких життєвих ситуаціях, пов’язаних з вагітністю, потрібно надати «всю необхідну підтримку».

На захист правової держави

Згадана резолюція Європейського Парламенту розкритикувала рішення Конституційного Суду Польщі, яким аборт з причин дефекту плоду був визнаний суперечним із основним законом, покликаючись при цьому на принципи верховенства права. У цьому контексті очільники COMECE підкреслюють, що «ані законодавство Європейського Союзу, ані Європейська Конвенція прав людини не передбачають права на аборт». Це питання перебуває у «компетенції юридичних систем країн-членів». Й оскільки фундаментальним принципом Європейського Союзу є принцип повноважень, згідно з яким Союз діє виключно в рамках компетенцій, наданих йому членами, дотримання цього принципу «є рисою правої держави».

«Як справедливо підкреслює резолюція парламенту, пошана до правової держави є суттєвим елементом діяльності Союзу. З огляду на це, правова держава вимагає також пошани до компетенцій держав-членів та їхніх рішень, прийнятих у рамках виконання їхніх ексклюзивних повноважень», – підкреслюється в листі.

Право на спротив сумління та свободу мислення

Причиною тривоги для COMECE є також той факт, що згадана резолюція, як здається, заперечує «фундаментальне право на спротив сумління», що випливає зі свободи совісті. Й це викликає особливе занепокоєння, беручи до уваги той факт, що в медичній сфері особи, які вдаються до цього права, в багатьох випадках зазнають дискримінації. Автори листа нагадують що Хартія Європейського Союзу в тому, що стосується спротиву сумління, включає вимогу «шанувати національні конституційні традиції та національне законодавство в цій сфері».

«Резолюція Європейського Парламенту в різних місцях посилається на право однакового ставлення та недискримінації. У повній пошані до цих юридичних положень, ми стурбовані тим, що принцип недискримінації може бути використаних для того, щоби розширити чи притемнювати обмеження компетенцій Європейського Союзу», – пишуть президент та віце-президенти Комісії Єпископатів Європейського Союзу, вказуючи на те, що такий підхід порушує Хартію ЄС.

«Нам прикро також побачити, що в тексті не висловлено ані засуду таких вчинків, ані солідарності з приводу нападів на церкви та місця культу, що трапилися в Польщі у контексті протестів, пов’язаних з цим законом», – додають представники єпископатів, запевняючи голову європейського парламенту в готовності надати всі необхідні пояснення щодо цієї теми, адже «резолюція матиме дуже негативні наслідки щодо того, як держави-члени сприймають Союз».
Новини зі світу 09:01 Четвер 0 42 Католики Святої Землі готуються до участі в Синоді Католицькі Церкви різних обрядів Святої Землі спільно здійснюватимуть дієцезіальний етап синодального процесу. Очільник Латинського Єрусалимського патріархату, де цей процес офіційно розпочнеться 30 жовтня, зазначив, що цей Синод може допомогти членам Церкви усвідомити самих себе як спільнота.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.