(біл) Четвер V Великоднього тижня
Хто ж з нас не хоче бути переповненим радістю? Відповідаючи на це наше прагнення Ісус показує нам взаємозв’язок між радістю, любов’ю та виконанням закону. Христос також зазначає, що хоче нас обдарувати своєю радістю. Що є в ній найважливішим? Глибока єдність з Отцем, яка ґрунтується на взаємній любові. Чи ми прагнемо саме таку радість?
АНТИФОН НА ВХІД:Хто ж з нас не хоче бути переповненим радістю? Відповідаючи на це наше прагнення Ісус показує нам взаємозв’язок між радістю, любов’ю та виконанням закону. Христос також зазначає, що хоче нас обдарувати своєю радістю. Що є в ній найважливішим? Глибока єдність з Отцем, яка ґрунтується на взаємній любові. Чи ми прагнемо саме таку радість?
Заспіваймо Господу славно, бо прославився. * Сила і міць моя – Господь, * Він став мені рятунком. * Алілуя.
КОЛЕКТА:
Боже, завдяки Твої й благодаті грішники стають праведними, а нещасливі знаходять радість; † укріпи в нас діло Твоєї любові та оберігай Твої дари, * щоб нам, котрим Ти дав виправдання з віри, не бракувало сили витривалості. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 15, 7-21
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями після тривалого обговорення Петро, вставши, сказав апостолам і пресвітерам: «Мужі-брати, ви знаєте, що з давніх днів Бог зробив серед вас вибір, щоб через мої уста язичники почули слово Євангелія і повірили. І Серцезнавець Бог засвідчив їм, давши Святого Духа, як і нам; жодної різниці не зробив між нами й ними, вірою очистивши їхні серця. То чому ж тепер випробовуєте Бога, намагаючись накласти учням на шию ярмо, якого не змогли понести ні наші батьки, ні ми? Але по благодаті Господа Ісуса віруємо, що ми спасенні таким самим чином, що і вони». Замовкло все зібрання й слухали Варнаву та Павла, які розповідали, скільки через них зробив Бог знамень і чудес між язичниками. Коли вони замовкли, Яків у відповідь сказав: «Мужі-брати, послухайте мене. Симон розповів, як від самого початку навідався Бог, щоб взяти з язичників народ для свого Імені. І з цим узгоджуються слова пророків, як написано: “Після цього повернуся і відбудую зруйнований намет Давида, і руїну його відбудую, і підніму його, щоб шукали Господа решта людей і всі язичники, над якими закликається Моє Ім’я, – говорить Господь, який чинить це відомим від віку”. Тому я вважаю, що не треба досаждати тим язичникам, які навертаються до Бога, але написати їм, щоби стримувалися від осквернення ідолами, розпусти, задушеного і крові. Адже Мойсей з давніх поколінь має у кожному місті тих, тих хто проповідує його у синагогах, де й він читається щосуботи». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 96, 1-2а. 2б-3. 10
Усім звіщайте про діла Господні.
Заспівайте Господу нову пісню! *
Співай Господу, вся земле!
Співайте Господу, *
Його Ім’я благословляйте.
День у день сповіщайте про Його спасіння. *
Звістіть між язичниками Його славу,
серед усіх народів – *
Його діла дивовижні.
Сповістіть між народами: *
«Господь воцарився!»
Адже світ стоїть твердо, – він не похитнеться. *
Він справедливо буде судити народи!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 10, 27
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вівці слухаються голосу Мого,
і Я знаю їх, і вони йдуть за Мною.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 15, 9-11
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Як полюбив Мене Отець, так і Я полюбив вас; тож перебувайте в Моїй любові. Якщо будете зберігати Мої заповіді, то перебуватимете в любові Моїй, так само, як Я зберіг заповіді Мого Отця і перебуваю в Його любові. Це Я сказав вам, щоб Моя радість була в вас і щоб ваша радість була cповнeна». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Зміцнені Божим Словом з вірою волаймо:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його турбота про втілення в життя постанов Другого Ватиканського собору принесла плоди поглиблення релігійного життя всіх християн.
2. Молімося за всі народи світу, щоб вони пізнали, що Церква дбає про людську гідність і допомагали їй протистояти приниженню людини.
3. Молімося за всі католицькі родини, щоб вони виховували в дітях почуття відповідальності за Церкву.
4. Молімося за катехетів-мирян, які займаються приготуванням вірних до прийняття святих таїнств, щоб вони сумлінно ставилися до своїх обов’язків.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб милостивий Господь простив усі їхні гріхи і благоволив прийняти до свого Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, вірні Божим заповідям, безустанно наповнювались Христовою радістю.
Господи Ісусе Христе, Ти з любові до нас став людиною, навчи нас жити у злагоді та служити один одному. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Боже, Ти чудесним обміном дарів, що відбувається у цій жертві, робиш нас учасниками своє ї єдиної і всевишньої божественної природи; † вчини, просимо, щоб ми, пізнавши Твою істину, * поводилися достойно не ї. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ:
Христос умер за всіх, * щоб ті, що живуть, * жили вже не для самих себе, * а для Того, хто за них умер і воскрес. * Алілуя. (2 Кор 5, 15)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Просимо, Господи: будь милостивий до свого народу, який Ти оросив небесними тайнами; * вчини, щоб він, покинувши давні гріхи, жив новим життям. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)