(фіол) Субота V тижня Великого Посту
Ісус прийшов в позарайське зарубіжжя, куди була вигнана людскість після гріхопадіння. Ходив між нами, а дехто ухвалив вигнати Його з-посеред себе. Ми ж тримаймося близько Ісуса і вийдім із Ним поза місто, щоби з Ним страждати.
Колекту можна взяти зі спомину св. Мартина І, Папи і мученика
Св. Мартин походив з Умбрії. Він був Папою у 649-653 роках. Скликаний ним у 649 році Латеранський синод засудив єресь монотелетизму, яка в особі Ісуса Христа визнавала лише божественну волю й заперечувала існування в Ньому людської волі. Імператор Констанс ІІ, прихильник монотелетизму, наказав привести Папу до Константинополя, де його було ув’язнено, катовано, приречено на смерть, позбавлено прав та вигнано до Херсонесу в Крим. Помер 13 квітня 656 року у вигнанні як останній Папа-мученик.
АНТИФОН НА ВХІДІсус прийшов в позарайське зарубіжжя, куди була вигнана людскість після гріхопадіння. Ходив між нами, а дехто ухвалив вигнати Його з-посеред себе. Ми ж тримаймося близько Ісуса і вийдім із Ним поза місто, щоби з Ним страждати.
Колекту можна взяти зі спомину св. Мартина І, Папи і мученика
Св. Мартин походив з Умбрії. Він був Папою у 649-653 роках. Скликаний ним у 649 році Латеранський синод засудив єресь монотелетизму, яка в особі Ісуса Христа визнавала лише божественну волю й заперечувала існування в Ньому людської волі. Імператор Констанс ІІ, прихильник монотелетизму, наказав привести Папу до Константинополя, де його було ув’язнено, катовано, приречено на смерть, позбавлено прав та вигнано до Херсонесу в Крим. Помер 13 квітня 656 року у вигнанні як останній Папа-мученик.
Та Ти, Господи, не віддаляйсь; * о моя сило, притьмом прийди мені на допомогу. * бо я – черв’як, не людина; * сміховище людей, презирство народу. (Пс 22 (21), 20. 7)
КОЛЕКТА
Боже, Ти всіх відроджених у Христі чиниш вибраним народом і царським священством. * Дай нам бажати і робити те, що Ти наказуєш, † щоб серця народу, покликаного до вічності, * єднала одна віра і любов у вчинках. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Всемогутній Боже, Твоя благодать зміцнила святого Папу і мученика Мартина † і не дозволила, щоб його зламали погрози і смертний вирок, * вчини, щоб і ми стійко зносили всі переслі дування з боку світу. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єз 37, 21-28
Читання з Книги пророка Єзекиїла.
Так говорить Господь Бог: «Ось Я заберу синів Ізраїля з-поміж народів, між якими розійшлись, і позбираю їх звідусіль, і приведу їх у їхню землю. Я зроблю з них один народ на Моїй землі, на горах ізраїльських, і один цар буде над усіма ними царювати; вони не будуть більше двома народами, і не будуть більш розділені на два царства. Вони не будуть більш себе сквернити ідолами своїми, гидотами своїми, і всіма переступами своїми. Я їх вирятую від усіх їхніх бунтів, якими вони грішили, і очищу їх, і вони будуть Моїм народом, а Я – їхнім Богом. Слуга Мій Давид буде царем над ними, і пастир один буде над усіма ними. Вони в заповідях Моїх будуть ходити, і Мої установи будуть берегти й їх виконувати. Вони житимуть у землі, яку Я дав слузі Моєму Якову, де жили ваші батьки; там будуть жити вони та їхні діти й діти дітей їх, а слуга Мій Давид буде князем над ними повіки. Я укладу з ними союз миру; це буде союз вічний з ними. Я їх зміцню і намножу, та поставлю Мою святиню серед них навіки. Житло Моє буде посеред них, і буду Я їм Богом, а вони будуть Мені народом. І взнають народи, що Я, Господь, освячую Ізраїля, коли Моя святиня буде серед них повіки». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Єр 31, 10. 11-12аб. 13
Бог збереже нас так, як пастир стадо.
Слухайте, народи, – слово Господнє, – *
оповістіть далеким островам, скажіте:
«Той, який Ізраїля розсіяв, його згромадить *
і збереже, як пастир своє стадо».
Бо Господь викупив Якова, *
і визволив його з руки сильнішого від нього.
І прийдуть і ликуватимуть на горі сіонській, *
стікатимуться до благ Господніх.
Тоді звеселиться дівчина у танці, *
а з нею юнаки та й старші.
«Їхню жалобу я оберну на радість, *
потішу їх і розвеселю після їхньої печалі».
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Єз 18, 31
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Повідкидайте геть від себе переступи ваші,
нове серце і новий дух зготуйте для себе.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 11, 45-56
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу багато юдеїв, які прийшли до Марії та побачили, що Ісус зробив, повірили в Нього. Деякі з них пішли до фарисеїв і розповіли їм, що вчинив Ісус. Зібрали первосвященики й фарисеї раду і говорили: «Що нам робити? Адже ця людина робить багато знамень! Якщо залишимо Його, то всі повірять у Нього; і прийдуть римляни, і віднімуть у нас і це місце, і народ!» Один же з них, Каяфа, який був того року первосвящеником, сказав їм: «Ви нічого не знаєте ані не розумієте, що краще для вас, щоб одна людина померла за народ, а не щоб увесь народ загинув!» Це він сказав не сам від себе, але, будучи того року первосвящеником, пророкував, що Ісус мав померти за народ, – і не тільки за народ, але щоб і розпорошених Божих дітей зібрати воєдино. Отже, з цього дня вони змовилися вбити Його. Тож Ісус більше не ходив відкрито між юдеями, але пішов звідти в край, що біля пустелі, до міста, яке називається Ефраїм, і там залишався з учнями. Була ж близько юдейська Пасха, і багато людей з тієї країни піднялися в Єрусалим перед Пасхою, щоб освятитися. Шукали тоді Ісуса і, стоячи в храмі, говорили один одному: «Як вам здається? Він хіба не прийде на свято?» Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
В літургії Слова ми почули пророцтво, що Христос має померти за те, щоб зібрати воєдино свій народ; свідомі необхідності продовження місії єднання, взиваємо:
1. Просімо Бога, щоб Він благоволив допомогти своїм дітям дійти до повної єдності.
2. Просімо Бога, щоб Він благоволив наповнити духом любові та братерства всі народи і держави.
3. Просімо Бога, щоб Він благоволив осінити своїм благословенням нашу землю.
4. Просімо Бога, щоб Він благоволив привести до себе всіх заблукалих овець.
5. Просімо Бога, щоб Він простив гріхи всім померлим вірним і прийняв їх до слави святих у своєму Царстві.
6. Просімо Бога, щоб Він благоволив обдарувати нас своїми милостями і допомагав завжди бути вірними Його наказам.
Вислухай, Отче, голос Твоїх дітей і за посередництвом Марії, Матері Твого Сина, уділи нам благодатей свого милосердя. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Нехай будуть угодними Тобі, Господи, наші великопісні приношення. * Нехай вони умилостивлять Тебе, † а нас удостоять Твоєї благодаті * і приведуть до обіцяних вічних благ. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Господні страсті № 11
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Христос був виданий, * щоб зібрати в одне розпорошених Божих дітей. (Пор. Йн 11, 52)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Смиренно благаємо Твою велич, Господи, † щоб нас, яких Ти живиш Пресвятим Тілом і Кров’ю Твого Сина, * Ти удостоїв участі у божест- венній природі. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Помилуй, Господи, дітей Твоєї Церкви, які взивають до Тебе, і милостиво прийми тих, що шукають Тебе своїми серцями, † щоб вони, відкуплені смертю Твого Єдинородного Сина, * не піддалися гріхам і не потрапили у тенета ворогів спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)