Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 12 квітня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 12 квітня, п'ятниця

(фіол) П’ятниця V тижня Великого Посту
Бог став людиною, щоб люди взяли участь в Божій природі. Сказано в Псалмі: “Ви – боги”. Боги, бо до нас звернуто Слово Боже. Прислухаймося до Слова і придивімося до Гостії, нехай пробудиться в нас любов до Ісуса.


АНТИФОН НА ВХІД
Змилуйся наді мною, Господи, бо мені скрут- но; * вирятуй мене з руки ворогів і гнобителів моїх. * Господи, не дай мені осоромитись, до Тебе бо взиваю.

КОЛЕКТА
Господи, нехай Твоя доброта визволить нас із гріховних пут, † у які ми потрапили внаслідок нашої немічності * і прости провини Твого народу. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єр 20, 10-13
Читання з Книги пророка Єремії.
Єремія сказав: «Я чув, як багато обмовляло мене: “Звідусіль жах! Донесіте! Донесемо на нього!” Усі заприязнені зі мною чигали на моє падіння: “Може він упіймається, і ми його подолаєм та й помстимося на ньому”. Але Господь зі мною, немов воїн сильний, тому гонителі мої спотикнуться, не подолають. Окриті соромом великим будуть, бо не пощастило їм, стидом побиті вічним, невигладним. Господи Сил! Ти, який вивідуєш праведного, який бачиш нирки і серце! Дай мені узріти відплату Твою над ними, бо я на Тебе звірився з моєю справою. Співайте Господу, хваліте Господа, бо Він врятував душу вбогого з рук лиходіїв». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 18, 2-3а. 3бв-4. 5-6. 7
В скруті я кликав – Бог почув мій голос.
Любитиму Тебе, Господи, моя сило. *
Господь – моя Скеля,
моя надійна опора, мій Спаситель, *
мій Бог, моя Скеля.
Я надіятимусь на Нього: Він – щит мій, *
ріг мого спасіння, мій притулок.
Я закличу до Господа, який хвали достойний, *
і від ворогів моїх врятований буду.
Охопили мене смертельні болі, *
і потоки Веліала мене налякали.
Мене оточили пута шеолу, *
зустріли мене тенета смерті.
Та коли вони налягли на мене, до Господа я закликав, *
заволав до мого Бога.
І Він зі свого храму почув мій голос – *
мій крик долинув перед Його обличчя, †
дійшов до Його вуха.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ

Пор. Йн 6, 63б. 68б
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Слова Твої, Господи, є життям і духом;
Ти слова життя вічного маєш.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 10, 31-42
† Читання святого Євангелія від Йоана.

Того часу юдеї знову підняли з землі каміння, щоб каменувати Ісуса. Ісус відповів їм: «Багато добрих діл показав Я вам від Отця. За яке з цих діл Мене каменуєте?» Відповіли Йому юдеї: «Не за добре діло каменуємо Тебе, але за богозневагу, за те, що Ти, будучи людиною, робиш себе Богом!» Ісус відповів їм: «Хіба не написано у вашому законі: “Я сказав: ви – боги”? Якщо богами назвав Він тих, до кого було слово Боже, – а Писання не може бути скасоване, – то про Того, кого Отець освятив і послав у світ, ви кажете, що Він зневажає Бога, бо Я сказав: “Я Божий Син”? Якщо Я не роблю діл Мого Отця, то не вірте Мені; якщо ж Я роблю, то хоч не вірите Мені, – вірте ділам, щоб ви пізнали й знали, що Отець у Мені, а Я – в Отці». І знову намагалися схопити Його, але Він уникнув їхніх рук. Тож пішов знову на другий бік Йордану, на те місце, де Йоан колись хрестив, і залишився там. І багато людей прийшло до Нього. Вони говорили, що Йоан не зробив жодного чуда, проте все, що говорив Йоан про Нього, було істинним. І багато хто там повірив в Нього. Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Запрошені до столу Божого Слова й зміцнені ним, з покорою просимо:
1. Молімося за святу Церкву, яка народилася з пробитого боку Христа, щоб усім людям вона проголошувала велич Божого милосердя.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб всі почули його апостольські проповіді та відкрили Христу свої серця та кордони держав.
3. Молімося за приймаючих участь у реколекціях, щоб вони 40- денний період покути закінчили щирим покаянням та наверненням.
4. Молімося за священиків, щоб вони ревно і з любов’ю возз’єднували людей із Богом.
5. Молімося за всіх померлих наших братів і сестер, щоб Господь простив їхні провини і благоволив прийняти до свого Царства.
6. Молімося за всіх нас, щоб ми молитвою і зреченнями підтримували старання Церкви для блага всіх людей.

Боже, наш Отче, ми, грішники, просимо Тебе: осяй нас світлом своєї істини і допоможи всім серцем повернутися до Тебе. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Милосердний Боже, вчини, щоб ми завжди гідно наближалися до Твого вівтаря * і завдяки участі у священній жертві отримали спасіння. Через Христа, Господа нашого.

Префація про Господні страсті № 11

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ісус у своїм тілі виніс наші гріхи на дерево хреста, * щоб ми, вмерши для гріхів, жили для справедливості, – * ми, що Його ранами
зцілились. (1 Пт 2, 24)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, наш Отче, нехай прийняте Причастя завжди нас береже * та віддаляє усе, що може нам зашкодити. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ

Всемогутній Боже, вчини, щоб Твої діти, які шукають опіки Твоєї благодаті, † визволені від усякого зла, * служили Тобі щирим серцем. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)