Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 21 лютого, четвер

Літургія на кожен день, 21 лютого, четвер

(зел) Четвер VІ звичайного тижня
Бог вибрав вбогих цього світу своїми усиновленими дітьми, свою таємницю довірив слабким і простим. Петро інтуїтивно розпізнає в Ісусі Месію, хоч не розуміє ще того, що не у величності та царюванні має об’явитися місія Ісуса, але в смиренній службі та віддачі свого життя за нас, людей. Мислення про Бога тільки по-людськи може нас від Нього віддалити. Замикаючи Його в межі нашої уяви, ми чинимо з Нього божка  та розминаємося з істинним Богом.
Або довільний спомин св. ПЕТРА  ДАМІАНІ, єпископа і Вчителя Церкви
Св. Петро народився у Равенні в 1007 році. Став учнем св. Ромуальда і ченцем, а потім пріором у Фонте Авеллана. Відновив в Італії чернече життя. Після призначення його кардиналом єпископом Остії він був ревним співпрацівником пап у справі реформування Церкви. Як папський легат подорожував по Італії, Франції та Німеччині. У реформі Церкви відіграли велике значення його письмові праці. Помер 22 лютого 1072 року.
Спільні Меси: про Вчителів Церкви (стор. 112)


АНТИФОН НА ВХІД
Боже, будь скелею прибіжища для мене, * твердинею міцною, щоб мене урятувати! * Бо Ти – скеля моя й моя твердиня, * і ради Iмені Твого веди мене та керуй мною.

КОЛЕКТА
Боже, Ти прагнеш перебувати в серцях праведних і щирих, † вчини, щоб ми завдяки Твоїй благодаті * стали гідним помешканням для Тебе. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Всемогутній Боже, допоможи нам йти за вченням і прикладом святого єпископа Петра, † щоб ми, віддаючи перевагу тільки Христу, вірно служили Твоїй Церкві * та увійшли у радість вічного світла. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 9, 1-13
Читання з Книги Буття.
Бог поблагословив Ноя і його синів та й сказав їм: «Будьте плідні, розмножуйтесь і наповнюйте землю. Страх і боязнь перед вами нехай буде на кожній земній тварині, на кожній небесній птиці, на всім, що повзає по землі, й на всіх морських рибах: вони дані у ваші руки. Все, що рухається й живе, буде вам на їжу: так, як дав Я вам усі зелені рослини. Тільки м’яса, що в ньому є душа, тобто кров, не їстимете. І тільки за вашу кров, за вашу душу, від усього живого буду упоминатися цього. Та від людини, від брата його, буду упоминатися про душу людини. Хто проливає кров людини, того кров буде пролита людиною; бо на подобу Божу створено людину. Ви ж будьте плідні, розмножуйтесь і розселюйтесь на землі та множтесь на ній». І сказав Бог до Ноя та його синів, кажучи: «Оце Я установляю Мій союз з вами і з вашим потомством після вас, та з кожною живою твариною, що з вами: з птаством, із скотом, з кожним звіром земним і зі всіма тваринами, які вийшли з ковчега. Я встановляю Мій союз із вами: ніяке тіло не буде більше знищене водами потопу, ні потопу вже не буде, щоб пустошити землю». Далі сказав Бог: «Ось знак союзу, який Я укладаю між Мною й між вами та між усякою живою твариною, що з вами, на вічні покоління: Мій лук покладаю Я в хмарах, і він буде знаком союзу між Мною і між землею». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 102, 16-17. 18-19. 20-21. 29 і 22-23
Господь поглянув із неба на землю.
Народи Господнього Імені боятися будуть, – *
усі царі землі – Твоєї слави.
Адже Господь Сіон збудує, *
Він з’явиться у своїй славі.
Він зглянувся на молитву нужденних *
і не погордував їхнім благанням.
Нехай це буде записано для наступного роду, *
і народ, який постане, Господа буде хвалити.
Бо Він поглянув *
з висоти святилища свого –
аби почути стогін в’язнів, *
визволити синів, на яких тяжіє смертний вирок.
Сини Твоїх слуг жити будуть, *
і їхнє потомство утвердиться перед Тобою,
щоб вони сповіщали в Сіоні Ім’я Господнє †
і хвалу Його в Єрусалимі, *
коли народи і царства зберуться разом, †
щоб Господу служити.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 6, 63б. 68б
Алілуя, алілуя, алілуя.
Слова Твої, Господи, є життям і духом;
Ти слова життя вічного маєш.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 8, 27-33
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу пішов Ісус з учнями до сіл Кесарії Филипової і дорогою розпитував своїх учнів, говорячи їм: «За кого Мене люди вважають?» А вони у відповідь сказали Йому, що одні – за Йоана Хрестителя, інші – за Іллю, ще інші – за одного з пророків. І ще запитав їх: «А ви ж за кого Мене вважаєте?» У відповідь Петро каже Йому: «Ти – Христос». Тоді суворо наказав їм, щоб нікому не розповідали про Нього. І Він почав їх навчати, що Синові Людському необхідно буде багато постраждати, і буде відкинений старшими, первосвящениками й книжниками, і буде вбитий, але через три дні Він воскресне. І слово говорив Він відверто. А Петро відкликав Його вбік і почав перечити Йому. А Він, обернувшись і поглянувши на учнів своїх, докірливо сказав Петрові: «Відійди позад Мене, сатано, бо не думаєш про те, що Боже, а про те, що людське!» Слово Господнє.


МОЛИТВА ВІРНИХ
Вознесімо до Господа Ісуса Христа наші прохання, уповаючи, що Він вислухає їх у своїй доброті:
1. Молімося, щоб Церква проповідувала всьо­му світові Благу Вість.
2. Молімося, щоб Святіший Отець бе­зустанно навчав християн в усіх своїх словах і вчинках ке­руватися тим, що Боже.
3. Молімося, щоб на світі припинилися війни і всі народи жили у мирі та злагоді.
4. Молімося, щоб Господь обдаровував своїми благодатями священиків і допомагав їм нести світло Божої істини кожній людині.
5. Молімося, щоб померлі, які разом із Ісусом були занурені в смерть, також із Ним відродилися до життя вічного.
6. Молімося, щоб ми, приймаючи участь у Господній євхаристійній жертві, все більше уподібнювалися до Ісуса Христа.

Господи Ісусе, Ти полюбив нас, людей, незважаючи на наші гріхи та слабкості; вислухай наші молитви і допоможи нам вірно йти дорогою Твоїх заповідей. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: нехай ця жертва очистить і відновить нас * та випросить вічну нагороду тим, хто виконує Твою волю. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Їли вони й наситилися вельми, * і вдовольнив Господь їхнє бажання, * та не відвернулися від своїх забаганок.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Скуштувавши небесних солодощів, просимо Тебе, Боже: † вчини, щоб ми завжди прагнули того, * що дає нам істинне життя. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)