Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 7 січня, понеділок

Літургія на кожен день, 7 січня, понеділок

(біл) Будний день періоду Різдва Христового – понеділок після Богоявлення
На початку своєї діяльності Ісус звертається зі своїм посланням до язичників, закликаючи їх до навернення. Слово пророка Ісаї прирівнює їх до народу, який перебував у темряві, що побачив велике світло. І, звичайно, люди, які слухають Ісуса навертаються, бачать у Ньому Спасителя, переживають оздоровлення. Вони Його потребують. Христос, звертаючи до нас ці слова сьогодні, прагне, щоб ми Його потребували, оскільки ми перебуваємо в темряві, часто про це навіть не здогадуючись.
Або (біл) довільний спомин св. РАЙМОНДА ПЕНЬЯФОРТСЬКОГО, пресвітера
Св. Раймунд народився у 1175 році в Пеньяфорті біля Барселони. У свій час був одним з учителів морального богослов’я і канонічного права. Як барселонський канонік вступив до ордену Проповідників і став третім його генералом. Був побожним сповідником та піклувався про приготування сповідників до плідного звершення таїнства покаяння. Помер 6 січня 1275 року.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 117)


АНТИФОН НА ВХІД
День святий нам засяяв; * прийді ть, народи, і прославляйте Господа, * бо велике світло зійшло на землю.

КОЛЕКТА
Боже, ві чність Твого Слова прикрасила обличчя неба і прийняла від Марії Діви тіло нашої слабкої природи. † Нехай же Той, який являє в нас світло і стини, * повнотою своєї влади приведе світ до спасіння. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти обдарував святого Раймонда, пресвітера, великим милосердям до грішників і ув’язнених, † за його заступництвом визволи нас з пут гріха, * щоб ми у свободі серця йшли за тим, що Тобі  угодне. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Йн 3, 22 — 4, 6
Читання з Першого послання святого апостола Йоана.
Улюблені! Чого тільки попросимо, одержимо від Бога, оскільки зберігаємо Його заповіді й робимо те, що Йому до вподоби. І це Його заповідь, щоб ми повірили в Ім’я Його Сина Ісуса Христа, і любили одне одного, згідно заповіді, яку Він нам дав. А хто зберігає Його заповіді, той у Ньому перебуває, а Він – у ньому, а що Він у нас перебуває, дізнаємося по Духу, якого Він нам дав. Улюблені, не кожному духові вірте, але випробовуйте духів, чи від Бога вони, адже багато лжепророків з’явилося у світі. Пізнавайте Божого Духа тим, що кожний дух, який визнає, що Ісус Христос прийшов у тілі, є від Бога. А кожний дух, який не визнає Ісуса, не є від Бога, – це від антихриста, про якого ви чули, що надходить і вже тепер є у світі. Ви, дітоньки, від Бога, і ви перемогли їх, бо більший Той, хто у вас, ніж той, хто у світі. Вони – від світу, тому про те, що зі світу, говорять, і світ їх слухає. Ми – від Бога. Хто пізнав Бога, той нас слухає, а хто не від Бога, той нас не слухає. Так пізнаємо Духа істини і духа обману. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 2, 7-8. 10-11
Тобі у спадок Я дам всі народи.
Я сповіщу Господнє веління, – †
Господь промовив до мене: *
«Ти – Мій син, Я породив тебе сьогодні.
Попроси в Мене – і дам тобі в твою спадщину народи, – *
і кінці землі тобі у володіння».
Тож тепер, царі, зрозумійте! *
Навчіться ви, які судите землю!
Служіть Господу зі страхом *
і з трепетом радійте.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Мт 4, 23
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ісус проповідував Євангеліє Царства
та зцілював всяку хворобу в народі.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 4, 12-17. 23-25
† Читання святого Євангелія від Матея.

Почувши, що Йоана видано, Ісус відійшов у Галілею. І, залишивши Назарет, Він прийшов і оселився в Капернаумі, що біля моря, в околицях Завулонових і Нефталимових, щоби збулося сказане пророком Ісаєю, який сповіщав: «Земле Завулонова й земле Нефталимова, приморський шляху, по інший бік Йордану, Галілеє язичницька! Народ, який сидів у темряві, побачив велике світло; і тим, хто сидів у країні і тіні смерті, – їм засяяло світло». Відтоді Ісус почав проповідувати, говорячи: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне!» І обходив Ісус всю Галілею, навчаючи в їхніх синагогах, проповідуючи Євангеліє Царства та зцілюючи всяку недугу і всяку хворобу в народі. І розійшлася про Нього чутка по всій Сирії, і приводили до Нього всіх хворих, які потерпали від різних недуг і болів, біснуватих, лунатиків і паралізованих, – і Він оздоровлював їх. І за Ним слідувало багато людей з Галілеї, з Десятимістя, з Єрусалима, з Юдеї і Зайордання. Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Світ має багато вчителів, але тільки Ісус Христос є найкращим Учителем істини; просімо Його, щоб Він допоміг нам керуватися в житті тільки Його істиною та любов’ю:
1. Молімося за Папу Римського, щоб Святий Дух укріпив його своєю благодаттю для проповідування світові істин Євангелія.
2. Молімося за Церкву в місійних країнах, щоб не бракувало їй священиків та катехетів, які б проповідували Благу Вість і спричинялися до будування справедливості та ладу.
3. Молімося за тих, хто сьогодні святкує Різдво Христове, щоб ми об’єдналися в одну Церкву Христову на славу Бога Отця.
4. Молімося за наші сім’ї, щоб Господь обдарував нас здоров’ям, взаємною любов’ю та миром.
5. Молімося за померлих, а особливо за тих, за яких не моляться їхні родичі та близькі, щоб Господь почув наші молитви і обдарував їх вічним щастям у своєму Царстві.
6. Молімося за нас, зібраних тут, щоб ми не тільки знали вчення Христа, але й жили згідно нього.

Господи Ісусе, Ти є нашим найкращим Учителем, освіти своїм світлом наш розум і підтримуй нашу волю, щоб ми краще пізнавали Тебе і вірно виконували Твої заповіді. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Прийми, Господи, наші приношення, завдяки яким звершується преславний обмін дарами, † щоб ми, приносячи Тобі  те, що Ти нам дарував, * удостоїлися отримати Тебе самого. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Різдво Господнє № 3-5 або на Богоявлення Господнє № 6

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ми славу Його бачили – * славу Єдинородного від Отця, * благодаттю та істиною сповненого.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо Тебе, Всемогутній Боже: † вчини, щоб сила святих тайн * безустанно підтримувала наше життя. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)