Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 17 січня – обов’язковий спомин святого Антонія, абата, покровителя хворих
08:34 П'ятниця 0 2 692
17-01-2020, 08:34

17 січня – обов’язковий спомин святого Антонія, абата, покровителя хворих

Майбутній святий народився в Середньому Єгипті 251 року в заможній і релігійній сім’ї. Коли Антонієві було 20, його батьки померли, а юнак, згідно з євангельським закликом, продав маєток і роздав гроші бідним. Відтак він вирушив у пустелю, де тяжко працював, молився й покутував.
Життєпис, складений святим Афанасієм, свідчить про те, що Антоній мусив зносити нападки численних демонів, які переслідували його та спокушали, з’являючись у розмаїтих образах. У безперервній боротьбі Антоній прожив на самоті, далеко від людей 20 років і зрештою віднайшов душевний спокій.

Його спосіб життя привабив багатьох послідовників. Мудрість святого й чудеса принаджували учнів, які бажали доручити себе його духовному керівництву. Після тривалих заперечень Антоній усе-таки погодився бути наставником, і скоро в пустелі, у скитах, розсіяних довкола його печери, оселилося близько 6000 відлюдників. До його перших учнів належав святий Іларіон.

Святого Антонія пригнічувала багатолюдність. Він шукав усамітнення, тож пішов далі в пустелю та знайшов собі печеру на вершині гори. Утім, брати-пустельники розшукали святого й ублагали його принаймні іноді приходити в їхні обителі. Відвідував він і Павла Фівейського, першого пустельника.

Господь дав Антонієві дар чудотворення. Маючи владу над нечистими духами, святий звільнив від одержимості багатьох біснуватих. Він зціляв хвороби молитвою і пророкував. У відповідь на наполегливе запрошення Афанасія Великого Антоній мусив ненадовго покинути пустелю та прийти до Олександрії, щоб захистити християнську віру від єресей аріан і маніхеїв.

За переказами, святий Антоній помер 17 січня 356 року, 105-літнім старцем. Його життя стало прикладом для вірних не тільки в Єгипті, а й у всьому християнському світі. 561 року останки святого були врочисто перенесені в Олександрію, а 635 року – до Константинополя. 980 року хрестоносці перевезли їх до Франції, де в абатстві, названому іменем святого, його мощі зберігаються в 114-кілограмовому ковчезі й нині. Голова Антонія з 1491 року перебуває в церкві святого Юліана у прованському місті Арль.

Монастир Антонія, заснований у IV столітті на місці, де святий прожив останні 44 роки, розташований серед гір єгипетської пустелі неподалік від Червоного моря. Зараз ця святиня належить Коптській Церкві.

Життя й духовні подвиги святого Антонія, а особливо спокуси, які він мусив долати, відбились у західноєвропейській і візантійській іконографії. Його часто зображають як відлюдника, оточеного демонічними силами. Атрибути святого Антонія в іконописі – дзвін, тростина, тау-хрест, сувій, гасова лампа, смолоскип, свиня, курча, джерело.

Покровитель селян, вершників, дзвонарів, свинарів, кошикарів, хворих; захисник від пожеж.

Уклала Юлія Бойко 
Святі дня 08:01 П'ятниця 0 697 26 листопада – довільний спомин бл. Якова Альберіоне, пресвітера Яків Альберіоне народився в італійському містечку Сан-Лоренцо, в муніципалітеті Фоссано у 1884 р. Багатодітна родина Мікеле Альберіоне та Терези Алоккодали добре виховання та освіту для своїх дітей. Про бажання стати священиком Яків говорив ще зі школи, чим привернув до себе неабияку увагу з боку оточуючих.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.