Два монахи з Фрібурга у Швейцарії запустили канал YouTube для збереження та викладання скарбів домініканської літургії, а саме – давнього латинського співу.
“На жаль, в Інтернеті не було ресурсів”, – кажуть Стефан Ансінгер та Олександр Фреццато, відтак вони почали вивчати співи минулого року.Домініканські семінаристи, 27 і 28 років, глибоко піклуються про домініканську літургію, яка сягає 800 років. Провчившись у Фрібурзі протягом двох та трьох років відповідно, вони спрагли за традиційною музикою у власній громаді. Тому вирішили використати Інтернет, відтак запустили YouTube канал, щоби ділитися домініканськими латиноспівними мелодіями з іншими спільнотами та всіма охочими вчитися. «Перевага григоріанського співу полягає в тому, що немає проблеми з мовою чи перекладом!» – коментує брат Олександр.
Брати хочуть відродити і навчити традиції латинського співу, але це ще не все. “Ми хочемо поєднати естетичне задоволення з практичним навчанням”, – каже брат Олександр.
“Можливості Інтернету дозволяють заохочувати наші власні громади та залучати чимраз більшу кількість учнів до нашого Youtube каналу OPChant. “Мова краси для спілкування віри – це методика, яка перевірена часом”, – стверджує брат Олександр.
Стефан та Олександр переконані, що у світі є багато людей, які хотіли би навчитися григоріанському співу.
Здивуванням була сила реакції. На YouTube-каналі OPChant вже є понад 5000 підписників: “Наші американські та польські брати були у захваті від цього проекту. Також ми отримали чудові відгуки від мирян-домініканців у Голландії, Аргентині та навіть Індії. Вони використовують ці пісні як частину своїх щоденних молитов, які ми вважаємо дійсно зворушливими”. У світі є 6500 монахів-домініканців і 2500 монахинь, але миряни-домініканці (їх також називають “терциаріями”) набагато численніші. Ця глобальна мережа, побудована протягом поколінь, допомогла каналу вибухнути.
З технічної сторони два Брати демонструють рівень компетентності, який не завжди асоціюється з чоловіками в середньовічних шатах.
Брат Олександр пояснює: “Коли приходить час зробити нове відео, ми вибираємо наш матеріал і репетируємо його вдома в пріорі. Потім розвідуємо церкву чи каплицю, по можливості поруч з домом, де акустика є чудовою. Ми з’ясували, що найкращими є старі храми. Тут, у Фрібурзі, сестри цистерціанці в Ла-Маґруге зустріли нас з розпростертими обіймами. Їхньому монастирю 1000 років”.
Завдяки унікальній акустиці достатньо мікрофону, штативу та цифрової камери, щоби відтворити простий, але якісний звук. Залишається лише трохи зредагувати, синхронізувати звук та відео. Для монахів, які виросли в Інтернеті, це прості і не трудомісткі маневри.
Канал OPChant є унікальним, оскільки відповідає календарю літургійного року Церкви. “Протягом листопада та грудня ми розміщували вхідні гімни на Різдвяну святкову месу, антифони тощо”, – каже брат Олександр. Відео заливається на канал зазделегідь, щоб студенти могли вивчити новий матеріал ще до того, як його заспівають на літургії.
Джерело: Родина