В мережі Інтернет вдалось натрапити на цікаву знахідку, яка неодмінно буде цікавою як для професійних генеалогів і так і для звичайних українців, які досліджують минуле своєї родини.
Документи генеалогічного характеру можна переглянути на сайті польської фундації, яка досліджує минувшину. На сторінці вказано, що база буде весь час поповнюватись новими сканами. Для того, щоб отримати вільний доступ варто ввести свою електронну пошту за посиланням.Засновники сайту пояснюють, що в базі знаходяться метричні книги, які були створені при Луцько-Житомирській та Кам’янецькій дієцезіях.
Назви населених пунктів подані в алфавітному порядку для зручності пошуку. Мова сторінки польська. Для того, щоб відшукати необхідний населений пункт, в дужках додана підказка (назва деканату), до якого відносився той чи інший пункт. Це дуже допомагає, адже знаємо, що в різних регіонах є села з однаковою назвою.
Після того, як ви обираєте із переліку необхідне місто чи село, перед вами відкривається посилання на гугл диск, яке містить папки. Кожна папка відповідає за рік чи кілька років. В назві все сказано. Потім можна вільно зберегти необхідну папку.
Варто зауважити, що в базі знаходиться багато метричних книг XVIII та ХІХ століття. Можна сказати, що саме вони поки що становлять документальну основу.
Особисто мені цей сайт допоміг віднайти дуже необхідні знахідки, пов’язані із родиною Юзефа Пачоського. Два місяці тому я отримала листа на пошту із Уманського національного університету садівництва. Вони прочитала мою статтю на Хроніки Любарта про біографію Юзефа Пачоського (1864-1942).
Юзеф Пачоський – це відомий дослідник херсонської флори, рослинного світу заповідника «Асканія-Нова», флори Біловезької пущі, автор теорії пантропізму, основ фітосоціології, засновник і директор природничо-історичного музею в Херсоні, завідувач відділу в заповіднику «Асканія-Нова», багаторічний керівник заповідника «Біловезька пуща» та професор. Родина Юзефа Пачоського довгий час проживала в селі Білогородка (зараз Ізяславський район Хмельницької області), проте метрик про його народження та його братів та сестер віднайти не вдавалось. Проте завдяки новому сайту, який сьогодні вам презентуємо, вдалось натрапити на кілька згадок про членів родини Пачоських. Усі вони були записані в документах католицького костелу Преображення Господнього, який існував у селі Білогородка з ХІХ до середини ХХ ст., коли був знищений і вже не відбудовувався.
Якщо говорити про географію представлених документів, то вона достатньо широка. Нижче подаємо перелік із посиланнями на метрики кількох населених пунктів України. Для зручності нашим читачам.
Волинська область
Буцень
Камінь-Каширський
Мацеїв
Житомирська область
Брусилів
Житомир
Любар
Чуднів
Рівненська область
Корець
Хмельницька область
Базалія
Білогородка
Ізяслав
Полонне
Теофополь
Як бачимо, це лише кілька посилань і база метрик постійно оновлюється. Діліться в коментарях до публікації своїми знахідками, які вдалось розшукати в метричних книгах.
Джерело: Пращур