(біл) Субота ІІ Великоднього тижня
Ісус має будувати нашу віру. Якщо ми вважаємо інакше, тоді ми просто не маємо віри і на наше життя дивимось суто по-людськи. Говорячи мовою Біблії – «тілесними очима». Тому й сьогодні Ісус знає, що ми потребуємо його присутності, і каже: «Це Я, не бійтеся!»
АНТИФОН НА ВХІДІсус має будувати нашу віру. Якщо ми вважаємо інакше, тоді ми просто не маємо віри і на наше життя дивимось суто по-людськи. Говорячи мовою Біблії – «тілесними очима». Тому й сьогодні Ісус знає, що ми потребуємо його присутності, і каже: «Це Я, не бійтеся!»
Ви – рід вибраний; * звістуйте похвали Того, * хто вас покликав з темряви у дивне своє сві тло. * Алілуя.
КОЛЕКТА
Знищ, о Господи, викарбуваний законом гріха борговий запис, * який Ти від нас усунув у пасхальній тайні через воскресіння Христа, Твого Сина. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 6, 1-7
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями, коли зростала кількість учнів, почалися нарікання елліністів на юдеїв, що, мовляв, їхніх вдів занедбують при щоденному служінні. Скликавши громаду учнів, Дванадцятеро сказали: «Не годиться нам, облишивши Боже Слово, прислуговувати при столах. Виберіть, брати, з-поміж вас добре засвідчених сімох мужів, сповнених Духа та мудрості, й ми поставимо їх на це служіння. Ми ж постійно перебуватимемо в молитві та служінні слова!» Всій громаді сподобалося це слово. І вони вибрали Стефана – мужа, сповненого віри і Святого Духа, Филипа, Прохора, Никанора, Тимона, Пармена і Миколу, прозеліта з Антіохії. Їх поставили перед апостолами, і, помолившись, ті поклали на них руки. А Боже Слово росло; кількість учнів у Єрусалимі дуже множилася; також і серед священиків дуже багато були слухняними вірі. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 33, 1-2. 4-5. 18-19
Яви нам милість, бо в Тобі надія.
Ликуйте, праведні, у Господі, – *
хвала праведним личить.
Прославляйте Господа на арфі, *
на десятиструнному інструменті Йому вигравайте.
Бо праведне Господнє слово *
і всі Його діла вірні.
Він любить праведність і справедливість, *
милістю Господа земля повна.
Адже очі Господні на тих, які Його бояться, *
котрі покладають надію на Його милосердя,
щоби спасти їхні душі від смерті, *
прогодувати їх під час голоднечі.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Христос, який створив усе, воскрес із мертвих,
і змилосердився над людським родом.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 6, 16-21
† Читання святого Євангелія від Йоана.
З настанням вечора Ісусові учні спустилися до моря, увійшли в човен і попливли на другий бік моря, до Капернаума. Уже настала темрява, а Ісус ще не приходив до них; море ж, із-за того, що дув сильний вітер, підіймалося. Отож, коли вони пропливли десь двадцять п’ять чи тридцять стадій, то побачили Ісуса, який іде по морю й наближається до човна, – і налякалися. Він же каже їм: «Це Я є, не бійтеся!» Тож вони хотіли взяти Його до човна, і вмить човен опинився на землі, до якої вони прямували. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Споминаючи жертву, яку Господь склав заради нашого спасіння, смиренно просимо:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він непохитно вів Церкву до вічного спасіння.
2. Молімося за пастирів, щоб вони вміли довірити всі свої життєві труднощі Божій опіці та милості.
3. Молімося за всіх дияконів, а особливо за тих, які походять з нашої дієцезії, щоб вони, зміцнені благодаттю Святого Духа, добре приготувалися до священицького служіння.
4. Молімося за органістів, міністрантів та всіх, хто піклується про стан наших храмів, щоб вони з радістю виконували свої обо- в’язки і були прикладом віри та відданості для інших.
5. Молімося за всіх померлих наших братів і сестер, щоб Господь простив їхні провини і благоволив прийняти до свого Царства.
6. Молімося за всіх нас, щоб ми приймали гідну участь у Літургії, яка є провіщенням Небесної Трапези.
Господи Ісусе Христе, безустанно зміцнюй свою Церкву серед життєвих бурь, а нас навчи вірно служити Тобі. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: освяти милостиво ці дари, які ми принесли на знак духовної жертви; * вчини, щоб ми самі стали вічним даром для Тебе. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Отче! Хочу, щоб ті, яких Ти Мені передав, * перебували там, де і Я, * щоби й вони були зі Мною та й бачили Мою славу, яку Ти дав Мені . * Алілуя. (Йн 17, 24)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти поживив нас дарами святого таїнства; † смиренно благаємо Тебе, щоб жертва, яку Твій Син наказав нам звершувати на Його спомин, * спричинилася до зростання нашої любові. Через Христа, Господа нашого.
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників (стор. 120)
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала. У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)