Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожний день. 15 жовтня, неділя

Літургія на кожний день. 15 жовтня, неділя

15 ЖОВТНЯ, НЕДІЛЯ
(зел) ХХVIІІ Неділя звичайного періоду


Наприкінці Святої Літургії священик запрошує нас приступити до Святого Причастя Тіла і Крові Господніх словами «Ось Агнець Божий, що бере гріхи світу, блаженні ті, що на трапезу Агнця покликані». Будь-хто увійти на весільний бенкет Сина Божого не може, бо жоден грішник не увійде в Царство Небесне. Якщо ж кожен з нас є слабким і схильним помилятися, то як увійти нам на цей бенкет?.. Залишивши свої одежі старої і грішної людини – егоїстичний спосіб мислення, вивищення над іншими та конкуренцію між собою за Любов Божу. Господь сам дає нам нові одежі перед входом до бенкетної світлиці через покаяння та визнання гріхів. Тому увійти на бенкет не важко, треба лише щиро визнати свої помилки і прийняти Господнє прощення.

АНТИФОН НА ВХІД
Коли Ти, Господи, зважатимеш на провини, * о Господи, хто встоїться? * Та в Тебе є прощення, Боже Ізраїля.

КОЛЕКТА
Просимо, Господи: нехай Твоя благодать завжди попереджає нас і супроводжує, * щоб ми безустанно бажали творити добрі діла. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ Іс 25, 6-10а
Читання з Книги пророка Ісаї
Господь Сил влаштує на оцій горі бенкет для всіх народів, бенкет, де буде ситне м’ясо, бенкет, де буде добре вино, ситне м’ясо шпиковисте, добре вино, проціджене й чисте. Він знищить на оцій горі заслону, що запинає всі народи, і покривало, що вкриває всі народи. Він знищить смерть навіки. І повтирає Господь з усіх облич сльози і зніме ганьбу з свого люду по всьому світі, бо Господь сказав так. Того дня скажуть: «Ось Він, наш Бог! На Нього ми надіялися, і Він нас спас. Ось Він Господь! На Нього ми надіялися. Радуймося і веселімося Його спасінням! Бо рука Господня на цій горі спочине». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ Пс 23, 1-3а. 3бв-4аб. 4вг-5аб. 5вг-6
Я оселюся у Господнім домі.

Господь – мій Пастир. Я не матиму недостатку. *
На зелених лугах Він дасть мені відпочити,
Біля тихих вод піклуватиметься про мене; *
мою душу Він обновляє.

Я оселюся у Господнім домі.

Веде мене стежками правди *
ради Імені свого.
Коли я піду навіть долиною смертної тіні, *
не злякаюся зла, бо Ти зі мною.

Я оселюся у Господнім домі.

Твій жезл і Твій посох – *
вони мене втішають.
Переді мною трапезу Ти готуєш *
в присутності тих, які мене тривожать.

Я оселюся у Господнім домі.

Ти намастив мою голову олією, *
переливається моя чаша.
Отож, добро і милосердя супроводжуватимуть мене †
в усі дні життя мого, *
і я поселюся на довгі дні в Господнім домі.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ Флп 4, 12-14. 19-20
Читання з Послання святого апостола Павла до филип’ян.
Брати! Я вмію жити і в нестатках, умію жити і в достатку. Я звик до всього і в усьому: і насичуватися, і голодувати, мати достаток і терпіти нестаток. Усе можу в Тому, хто мене зміц­нює. Втім, ви добре зробили, взяв­ши участь у моїх труднощах. А мій Бог, згідно зі своїм багатством, нехай задовольнить усяку ва­шу потребу, у славі, в Ісусі Хри­сті. Богові ж, нашому Отцеві, – сла­ва навіки-віків! Амінь. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ Пор. Еф 1, 17-18
Алілуя, алілуя, алілуя.
Отець Господа нашого Ісуса Христа нехай просвітить очі нашого серця,
щоб ми знали, якою є надія нашого покликання.

ЄВАНГЕЛІЄ Мт 22, 1-14 (довше), або 1-10 (коротше)
Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус знову за­го­ворив до первосвящеників і старших народу у притчах, кажучи: «Схоже Царство Небесне на од­но­го чоловіка – царя, який справив весілля своєму синові. Він послав своїх рабів покли­ка­ти запрошених на весілля, але ті не захотіли прийти. Тоді знову послав інших рабів, кажучи: “Скажіть запрошеним: Ось, я приготував мій бенкет; моїх волів і годовану худобу зарізано, і все готове; приходьте на весілля!”  А вони, знехтувавши, відійшли: один – на своє поле, другий – на свій торг; інші ж, схопивши його рабів, по­знущалися над ними й по­вбивали. Цар розгнівався, послав своє вій­сько, вигубив убивців і спалив їхнє місто. Тоді каже своїм рабам: “Оскіль­ки весілля готове, а запрошені виявилися недостойними, то йдіть на роздоріжжя і, кого тіль­ки зустрінете, кличте на весілля”. Вийшовши на дороги, ті раби зібрали всіх, кого знайшли – і злих, і добрих; і наповнилася ве­сільна світ­лиця гістьми.

Кінець коротшого фрагменту

Цар прийшов подивитися на тих, які зібралися, і побачив чоловіка, не вбраного у весільний одяг, і каже йому: “Друже, як ти ввій­шов сюди без весільного одягу?” Той же мовчав. Тоді сказав цар слугам: “Зв’я­жіть йому ноги й руки та викиньте в зовнішню темряву: там буде плач і скрегіт зубів”. Адже багато запрошених, та ма­ло вибраних!» Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Зібравшись на трапезі Тіла і Крові Христа, просімо у Господа благодатей, потрібних для того, щоб ми могли брати з Ним участь у трапезі небесній:

1. Молімося, щоб християни усіх конфесій об’єдналися за одним столом Тіла і Крові Господньої.
2. Молімося, щоб жодна людина не потерпала в наш час від голоду.
3. Молімося за католиків, які не приймають Тіла Христово­го, щоб вони зрозуміли, що так само як тіло потребує хліба щоденного, так і душа повинна живитися євхаристійним хлібом.
4. Молімося, щоб Господь до­поміг багатим зрозуміти вартість скарбів непроминаючих.
5. Молімося, щоб Господь помилував усіх своїх померлих дітей і прийняв їх до свого Царства.
6. Молімося, щоб ми вміли боротися з власними гріхами та вадами і здобули істинну свободу дітей Бо­жих.

Господи, Ти щонеділі збираєш тас на трапезу Тіла і Крові своєї, вчини, щоб ми гідно приймали цей великий дар і так удостоїлись отримати у спадщину Небесне Царство. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МО­ЛИ­Т­ВА НАД ДА­РА­МИ
Го­с­по­ди, при­йми мо­лит­ви і при­но­шен­ня Тво­їх вір­них, * і за­вдя­ки уча­с­ті у свя­тих тай­нах при­ве­ди нас до не­бес­ної сла­ви. Через Христа, Господа нашого.

ПРЕФАЦІЯ
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі, * святий Отче, Всемогутній вічний Боже, * через Ісуса Христа, Господа нашого. Він, зжалившись над людськими помилками, народився з Діви. * Він стражданнями на хресті визволив нас від вічної смерті, * а воскресиш з мертвих, дав нам життя вічне. Тому з Ангелами й Архангелами, Престолами і Господствами та з усім воїнством небесним * співаємо гімн Твоєї слави, безустанно взиваючи: Свят, Свят, Свят...

АН­ТИ­ФОН НА ПРИ­ЧА­С­ТЯ
Ба­га­тії збі­д­ніли й го­ло­ду­ють, * а тим, що Го­с­по­да шу­ка­ють, ні­яко­го бла­га не за­бра­к­не.

МО­ЛИ­Т­ВА ПІ­С­ЛЯ ПРИ­ЧА­С­ТЯ
Го­с­по­ди, сми­рен­но бла­га­є­мо Твою велич, † щоб ми, по­жив­ле­ні свя­щен­ним Ті­лом і Кро­в’ю, * ста­ли со­п­ри­ча­с­ни­ка­ми Тво­єї бо­жес­т­вен­ної при­ро­ди. Через Христа, Господа нашого.
Літургійний зошит Літургія на кожен день, 6 грудня, четвер (фіол) Четвер I тижня Адвенту
Послання сьогоднішнього Євангелія просте і зрозуміле: слухати і втілювати в життя слова Ісуса – це зводити будівлю свого життя на міцній основі, на скелі. Не забуваймо при цьому, що Ісус ще раз вживатиме образ скелі, коли говоритиме про особливу місію Петра: «Ти – Петро, скеля, і на цій скелі Я збудую свою Церкву». Тож будувати християнське життя на скелі означає не лише слухатися моральних повчань Ісуса (любити ближніх, прощати та ін.), але також мати живу свідомість приналежності до Христової Церкви, реально бути частиною християнської спільноти, приступати до таїнств Церкви.
Або (біл) довільний спомин св. МИКОЛАЯ, єпископа
Св. Миколай був єпископом Міри у Малій Азії на початку IV століття. Його культ поширився на Заході після перенесення його останків до Барі в Італії. У пастирській діяльності відзначався милосердям. Бог нагородив його побожність і любов даром чинити чудеса. Легенда розповідає, що він ночами клав милостиню біля будинків людей, що потребували допомоги. Звідси й походить звичай дарувати дітям подарунки з нагоди дня св. Миколая.
Спільні Меси: про єпископа
Або: Перший четвер місяця
Меса про священицькі покликання