Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Циркуляр Конгрегації Божественного культу про євхаристійні хліб і вино (Коментар)

Циркуляр Конгрегації Божественного культу про євхаристійні хліб і вино (Коментар)

У виданому нещодавно циркулярі Конгрегації Божественного культу про євхаристійні хліб і вино є кілька пунктів, які потребують пояснення з точки зору літургійної теорії та практики. Саме тому КМЦ попросив про коментар до циркуляру професора літургіки Папського університету Йоана Павла ІІ, доктора габілітованого отця Пшемислава Новаковського CM (на фото).
– Чи цей документ містить якісь зміни щодо матерії Таїнства Євхаристії?
У першому тисячолітті християнства основна дискусія точилася навколо прісності хліба, а не його глютеновмісності. У традиції Церкви в ужитку був як прісний, так і квасний хліб (насамперед у східних обрядах), а остаточно в латинській Церкві було постановлено застосовувати для Євхаристії прісний хліб на Тридентському Соборі. Питання про глютен виникло тільки в ХХ столітті, коли були виявлені прояви алергії на нього. Тож змін щодо матерії в документі нема.
– Чи циркуляр стосується тільки Католицької Церкви латинського обряду?
Деякі Східні Католицькі Церкви в літургії використовують той самий хліб, що й Католицька Церква латинського обряду. Наприклад, від ІХ століття в малабарській і маронітській літургії поширилася практика служіння Євхаристії на прісному хлібі. Тому можна припустити, що документ може вплинути на обряди, які хоч і східні, але перебувають у єдності із Католицькою Церквою і служать Євхаристію на прісному хлібі.
– У четвертому пункті циркуляру йдеться про те, що «гостії, зовсім [sic!] позбавлені клейковини (глютену), – це нечинна матерія для Євхаристії». Поясніть, будь ласка, чому це важливо.
Конгрегація Божественного культу та дисципліни таїнств підкреслює, що для дійсності Євхаристії потрібен хліб. У розумінні поняття «хліба» виходимо зі слів Євангелія про Останню вечерю: «Ісус узяв хліб» (пор. Лк 22, 19). Докладно не знаємо, який то був хліб, чи прісний, чи ні; але оскільки Остання вечеря відбувалася під час єврейської Пасхи, а євреї використовували для неї саме прісний пшеничний хліб, можемо зробити висновки щодо характеристик хліба для Євхаристії. Тобто він має бути повноцінний і містити всі необхідні складові. Зокрема глютен.
– Яка практика причащання осіб, що мають алергію на глютен?
Щодо безглютенового хліба знаю, що секретаріат Єпископату Польщі видав 11 березня 2009 року спеціальне нагадування щодо хліба і вина, де врахована була також ситуація людей із алергією на глютен. До виходу цього документа такі особи могли приймати Святе Причастя під видом вина, а зараз – і під видом низькоглютенових гостій, випечених згідно зі вказівками Конгрегації віровчення. Парафії мають набувати такі гостії в пекарнях, затверджених місцевим єпископом. Тим часом у Франції та в деяких країнах Заходу хворий на глютенову алергію сам купує для себе гостії та приносить їх священикові для освячення. Порядок освячення таких гостій передбачає, що їх кластимуть в окремий посуд на корпоралі, оскільки священик має знати, що саме освячує і яка саме гостія призначена для хворого. Священик освячує низькоглютеновий хліб під час тієї самої Євхаристії, тільки така гостія має знаходитися у окремому посуді. Схоже справа виглядає і щодо вина.
Розмовляла Вікторія Семенова
Фото з сайту: sp159.krakow.pl

По темі:
Циркуляр Конгрегації Божественного культу про євхарістійні хліб і вино (Повний текст)
Циркуляр Конгрегації щодо хліба та вина для звершення Євхаристії
Інтерв'ю Анастасія Кур’ята: «Світові дні молоді – це подія, через яку Бог змінює життя» Наприкінці січня у Панамі відбулися Світові дні молоді. Незважаючи на далеку відстань від України, у Панамі також була українська молодь і богопосвячені особи з України.  Про Світові дні молоді ми порозмовляли з учасницею і волонтеркою Анастасією Кур’ятою.