«Штучний інтелект: етичний виклик?» – таку тему мала конференція, яка відбулася в Італійському Посольстві при Святому Престолі 6 липня 2017 року.
Ініціатором заходу була Папська Рада з питань культури, яка зібрала науковців зі всього світу для обговорення питань впливу штучного інтелекту на людину. Семінар відбувся в межах ініціатив Ради, названих «Двором язичників».Термін «штучний інтелект», що, здається, поєднує протилежні поняття, вказує на чи не найзахопливіший аспект наукового прогресу. Уже багато років це улюблена тема творів кіномистецтва та культури загалом. Комп'ютери, які говорять, зовні нагадують людей і всміхаються; комп'ютери, які через 50 років зможуть водити вантажівки, готувати їсти, змагатися в марафоні, писати книжки – і, що найважливіше, вчитися на власному досвіді. Але крім нескінчених можливостей, які виникають унаслідок подолання біологічних обмежень, поява «розумних» машин несе також ризики.
За словами кардинала Джанфранко Равазі, голови Папської Ради з питань культури, ризик завжди виникає тоді, коли залишається тільки технологія. Він нагадав слова Папи Франциска, який в енцикліці «Laudato si'» писав, що справжній учений ніколи не зосереджується тільки на технічному аспекті – його цікавить весь контекст, у якому живемо. На думку кардинала Равазі, важливо, щоб інші дисципліни теж брали до уваги ризики, пов'язані зі штучним інтелектом. Він зазначив, що важливо пам'ятати, що інші форми «розуму» були розроблені первозданним інтелектом людської особи. Джерело штучного інтелекту – завжди людина, тому не можна дозволяти, щоб він діяв вільно, сам по собі. Кардинал висловив сумнів щодо доречності вживання до комп'ютерів терміну «гуманоїдний», а також термінів «електронна особистість» чи «комп'ютерна особистість». «Насправді не йдеться про особистість, бо свідомість залишається великим привілеєм людської особи».
Кардинал Равазі наголосив також на необхідності налагодити діалог між двома горизонтами: технологією, її надзвичайними відкриттями й пропозиціями, та гуманітаристикою – філософією, культурою, теологією і релігією, які завжди наголошують на людській особі.
Отець Паоло Бенанті, викладач нейро- й техноетики в Папському Григоріанському університеті в Римі, зазначив, що машини, без сумніву, будуть присутні в житті людини, але потрібно докладати всіх зусиль для того, щоб вони не створювали конкуренції людині, а доповнювали її працю й допомагали покращувати суспільне життя. Він також додав, що штучний інтелект здатен дуже допомогти людству. Наприклад, у сфері медицини комп'ютер міг би аналізувати всю історію хвороби і знаходити зв'язки, яких лікар не спроможний зауважити, і так лікувати хвороби, які зараз вважають невиліковними. З іншого боку, на думку професора, це матиме й негативні наслідки: приміром, зменшення робочих місць і зростання розриву між бідними й багатими.
Джерело - Радіо Ватикан
По темі:
Представник Святого Престолу про доступ до ліків у контексті патентного права
Кардинал Фаррелл: Наша Дикастерія є домом усіх церковних рухів
Послання Папи Франциска до учасників саміту «Великої двадцятки» у Гамбурзі