Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 4 жовтня, понеділок
18:15 Неділя 0 266
3-10-2021, 18:15

Літургія на кожен день, 4 жовтня, понеділок

Ми часто ставимо собі питання, яке сьогодні присутнє в Євангелії: що маю зробити, щоби осягнути життя вічне? Відповідь Ісуса дуже конкретна: Люби Бога і ближнього. А також Він додає, як це реалізується в житті. Дивлячись на самарянина, який допомагає пораненому ближньому, відчуваємо сором, що це робить людина зовсім чужа, а не ми. Христос хоче, щоб ти інакше подивився на цю притчу. Побач себе у зраненій людині, як такого, що не вміє любити, адже ти був декілька разів зранений у цьому світі. У самарянині побач Христа, який нахиляється до тебе, щоб тебе лікувати і дарувати вічне життя даром, даруючи свою любов.
Св. ФРАНЦИСКА АССІЗЬКОГО (біл) Обов’язковий спомин
Джованні Бернардоне, що народився в Ассізі в 1182 році, був сином заможного купця. Батьки звали його Франческо. В юні літа він провадив безтурботне життя, але під впливом Божої благодаті полишив його і вибрав цілковиту вбогість. Коли навколо нього зібралися однодумці, він заснував Орден Менших Братів, який займався мандрівним проповідництвом. Згодом, із допомогою св. Клари, заснував жіночий орден, що був названий другим орденом, і, нарешті, заснував третій орден для мирян-покутників (терціярії). Своїм прикладом і заснованими інституціями св. Франциск дуже вплинув на духовне і мистецьке життя Середньовіччя. Наприкінці життя на горі Верні він отримав стигмати Господніх страстей. Помер в Ассізі 3 жовтня 1226 року і через два роки був канонізований.

АНТИФОН НА ВХІД
Святий Франциск, Божий муж, залишив свій дім, * залишив свій спадок * і став смиренним та вбогим, * а Господь прийняв його.

КОЛЕКТА
Боже, Ти вчинив, що святий Франциск Ассізький, живучи в смиренності та вбогості, уподібнився до Христа; † дай нам, щоб ми, йдучи його стежками, наслідували Твого Сина * та з’єдналися з Тобою, повні радості та любові. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Йона 1, 1 — 2, 1. 11
Початок Книги пророка Йони.
Слово Господнє надійшло до Йони, сина Амітая: «Встань, іди в Ніневію, оте велике місто, і проповідуй проти нього, бо їхнє зло піднялося до Мого обличчя». Та Йона встав, щоб утікати в Таршіш, далеко від об­личчя Господа. Зійшов він до Яффи, знайшов корабель, що плив у Таршіш, заплатив за переправу і спустився на нього, щоб відплисти з ними у Таршіш, далеко від об­личчя Господа. Але Господь кинув на море великий вітер, і на морі знялася страшна буря, тож корабель ось-ось мав уже розбитись. Злякались моряки і закричали кожен до свого бога, а щоб облегшити корабель, викинули ван­таж, що був на ньому, в море. Йона ж зійшов у самий низ судна, ліг і заснув глибоко. І підійшов до нього головний над моряками та й каже: «Чого спиш? Вставай, візви до твого Бога, може, Він зглянеться над нами, і ми не загинемо». І говорили один до одного: «Ідім, киньмо жереб, щоб дізнатись, через кого сталось нам це лихо». Кинули вони жереб і жереб упав на Йону. І кажуть вони до нього: «Скажи нам, через кого ста­лось нам це лихо? Яке твоє зайняття? Звідки ти йдеш, який твій край, з якого ти народу?» Він відповів їм: «Я – єврей і боюся Господа небес, який сотворив море й сушу». Злякались люди вельми й сказали до нього: «Що це ти зробив?» – довідались бо, що він утікав від обличчя Господа, бо він їм признався. Далі його спитали: «Що нам з тобою чинити, щоб море, яке на нас розлютилось, утихло?» Море бо дедалі більше піднімалось і бушувало. Він відповів їм: «Візьміть і киньте мене в море, й море перестане проти вас бушувати, бо я знаю, що то через мене прийшла на вас оця велика буря». І заходились люди веслувати до берега, та не могли, бо море дедалі більше піднімалось і проти них бушувало. Тоді вони закликали до Господа й сказали: «О Госпо­ди, не дай, щоб ми загинули за душу цього чоловіка, й не допусти, щоб на нас упала кров невинна, бо Ти, о Госпо­ди, вчинив, як Тобі було завгодно». Взяли вони Йону та й кинули в море, і море перестало бушувати. Люди вельми налякались Господа й принесли Госпо­ду жертву та обреклись обітом. І призначив Господь велику рибу, щоб вона проковт­нула Йону. І пробув Йона в нутрі риби три дні й три ночі. І Господь повелів рибі, й вона вивергнула Йону на сушу. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Йона 2, 3. 4. 5. 8
Бог мою душу витягнув із ями.
У моїй скруті до Господа візвав я, *
і Він до мене відізвався.
З нутра шеолу закричав я, *
і Ти почув мій голос.
Ти кинув мене у безодню, у серце моря, *
і потоки мене оточили.
Усі Твої буруни і Твої хвилі *
пройшли наді мною.
Тоді я мовив: *
«Відкинутий я з-перед очей у Тебе!
А все ж таки я глядітиму знову *
на святий храм Твій, Боже».
Коли моя душа в мені умлівала, *
про Господа згадав я,
і моя молитва долинула до Тебе, *
до храму святого Твого.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 13, 34
Алілуя, алілуя, алілуя.
Нову заповідь даю вам,
щоб ви любили одне одного, як Я полюбив вас.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 10, 25-37
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу один законник підвівся і сказав, випробо­вуючи Ісуса: «Учителю, що маю зробити, аби успадкува­ти вічне життя?» Він же відповів йому: «Що в Законі написано? Як чи­таєш?» Той у ві дповідь сказав: «Любитимеш Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією си­лою своєю, і всією думкою своєю, і ближнього свого, як самого себе». Сказав же йому: «Пра- вильно ти відповів. Роби це – і житимеш!» А той, бажаючи виправдати себе, запитав Ісуса: «А хто є моїм ближнім?» На це Ісус сказав: «Один чоловік сходив з Єрусали­ма в Єрихон і попався розбійникам, які  його пограбу­вали й завдали йому ран, та відійшли, залишивши його ледь живим. Та випадково тією дорогою сходив один священик і, побачивши його, обминув; так само і левит, прийшовши на те місце, поглянув – і оминув. А якийсь самарянин, який ішов дорогою, наткнувся на нього і, побачивши, змилосердився. Він підійшов, перев’язав його рани, поливши на них олії та вина, посадив його на влас­ну худобину, приві з до постоялого двору й попіклувався про нього. А другого дня, вийняв два динарії, дав влас­никові господи та сказав: “Попіклуйся про нього, а якщо більше витратиш, то віддам тобі, коли повертатимуся”. Хто з цих трьох, на твою думку, виявився ближнім тому, який попався розбійникам?» Він відповів: «Той, хто вчинив милосердя над ним!» Тож сказав йому Ісус: «Іди і ти чини так само». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогоднішня літургія споминає одного із найбільших святих Католицької Церкви – святого Франциска Ассізького, за його заступництвом просімо в Господа всіх потрі бних нам благо­датей:
1. Молімося за Церкву, щоб вона постійно відновлювалася і розвивалася.
2. У день спомину св.Франциска Ассізького, який так любив Пані Бідність, молімося за людей, які страждають від голоду, щоб Ісус Христос – Хліб життя – уділив їм хліба насущного.
3. Молімося за чернечі ордени, а особливо за францисканців, щоб вони своїм самозреченням і аскетизмом були взірцем для сучасного матеріалістичного суспільства.
4. Молімося за батьків, щоб вони виховували дітей на при­кладі власного життя за Євангелієм.
5. Молімося за померлих, щоб Господь змилувався над ними і дав їм вінець слави у Небесному Царстві.
6. Молімося за нас, щоб ми, за прикладом святого Франциска, більше цінували і збирали скарби нетлінні.
Отче наш, що єси на небесах, вислухай наші прохання і вчи­ни, щоб Євангеліє стало для нас порадником на кожен день життя. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Складаючи Тобі дари, просимо Тебе, Господи, † щоб Ти приготував нас до гідної участі в тайні хреста, * до якої так палко припав святий Франциск. Через Христа, Господа нашого.

Префація про святих № 35

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Блаженні вбогі духом, * бо їхнє Царство Небесне. (Мт 5, 3)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: силою святих тайн, які ми прийняли, † вчини, щоб ми, наслідуючи доброту і апостольську ревність святого Франциска, * отримали плоди Твоєї любові та привели всіх до спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.