Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 4 грудня – довільний спомин святого Йоана Дамаскина, покровителя читачів Біблії
08:00 Субота 0 1 127
4-12-2021, 08:00

4 грудня – довільний спомин святого Йоана Дамаскина, покровителя читачів Біблії

Походив Йоан (675–749) із арабської християнської родини, народився в Дамаску.
Батько його був високопосадовцем, завдяки чому зміг надати синові добру освіту. Йоан перейняв батькову роботу, але покинув світський двір і подався в єрусалимський монастир святого Сави. Свячення отримав з рук патріарха Йоана V близько 705 року. Провадив життя, повне аскези й покути, поглиблював знання в галузі філософії, був відданим пастирем.

Активно полемізував із тогочасними єресями, ісламом і прихильниками іконоборства. Йому належить апологетичний твір, де обґрунтовано вшанування ікон. Одним із перших розрізнив у культі поклоніння та вшанування; першим цілісно синтезував догматику грецької християнської літератури у праці «Про віру православну». На твори святого орієнтувалися багато прийдешніх теологів Сходу й Заходу. Йоан не боявся послуговуватися текстами грецької філософії, особливо Аристотеля.

Авторитет святого був надзвичайно великий як за життя, так і після смерті. За красномовність його прозвали Золотим потоком. Отримав відлучення від прибічників іконоборства вже після смерті, 754 року, та був виправданий на VІІ Вселенському Соборі в Нікеї 787 року. Під кінець життя покинув публічні справи, перебував у закритому монастирі, але серед монахів ширив ушанування ікон.

Був чудовим поетом: йому належать гімни на честь Богородиці й канони, які Православна Церква використовує досі (найвідоміший – канон на день Господнього Воскресіння).

Йоана Дамаскина вважають останнім зі східних Отців Церкви. Проголошений Учителем Церкви 1890 року.

Зображають святого в туніці, плащі й тюрбані, що вказує на арабське походження. Атрибути – сувій, перо, ангел, який зцілює руку (за легендою, Йоанові відрубали руку, яку зцілив ангел).

Покровитель іконописців, осіб із паралізованими руками, заступник тих, хто навчається церковного співу й побожно читає Святе Писання.

Уклала Юлія Бойко
Святі дня 07:30 Субота 0 2 350 22 січня – довільний спомин святого Вікентія Сарагоського, покровителя фермерів і виноробів Вікентій став дияконом наприкінці ІІІ століття, за часів святого Валерія, єпископа Сарагоси, й отримав доручення доглядати за бідними, проповідувати й керувати дієцезією. Про його випробування розповів християнський поет Пруденцій у книжці «Про вінці мучеників».
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.