Походив Йоан (675–749) із арабської християнської родини, народився в Дамаску.
Батько його був високопосадовцем, завдяки чому зміг надати синові добру освіту. Йоан перейняв батькову роботу, але покинув світський двір і подався в єрусалимський монастир святого Сави. Свячення отримав з рук патріарха Йоана V близько 705 року. Провадив життя, повне аскези й покути, поглиблював знання в галузі філософії, був відданим пастирем.Активно полемізував із тогочасними єресями, ісламом і прихильниками іконоборства. Йому належить апологетичний твір, де обґрунтовано вшанування ікон. Одним із перших розрізнив у культі поклоніння та вшанування; першим цілісно синтезував догматику грецької християнської літератури у праці «Про віру православну». На твори святого орієнтувалися багато прийдешніх теологів Сходу й Заходу. Йоан не боявся послуговуватися текстами грецької філософії, особливо Аристотеля.
Авторитет святого був надзвичайно великий як за життя, так і після смерті. За красномовність його прозвали Золотим потоком. Отримав відлучення від прибічників іконоборства вже після смерті, 754 року, та був виправданий на VІІ Вселенському Соборі в Нікеї 787 року. Під кінець життя покинув публічні справи, перебував у закритому монастирі, але серед монахів ширив ушанування ікон.
Був чудовим поетом: йому належать гімни на честь Богородиці й канони, які Православна Церква використовує досі (найвідоміший – канон на день Господнього Воскресіння).
Йоана Дамаскина вважають останнім зі східних Отців Церкви. Проголошений Учителем Церкви 1890 року.
Зображають святого в туніці, плащі й тюрбані, що вказує на арабське походження. Атрибути – сувій, перо, ангел, який зцілює руку (за легендою, Йоанові відрубали руку, яку зцілив ангел).
Покровитель іконописців, осіб із паралізованими руками, заступник тих, хто навчається церковного співу й побожно читає Святе Писання.
Уклала Юлія Бойко