Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 16 липня – довільний спомин Пресвятої Діви Марії з гори Кармель
07:50 П'ятниця 0 1 919
16-07-2021, 07:50

16 липня – довільний спомин Пресвятої Діви Марії з гори Кармель

Духовний початок спомину Пресвятої Діви Марії з гори Кармель сягає пророка Іллі, який мешкав на Кармелі; його спосіб життя – у самотності, молитві та глибокому зв’язку з Богом – став зразком для численних послідовників.
Уже в IV столітті на горі оселилися лицарі й паломники, які під час хрестових походів прибули на палестинські землі та відчули поштовх скласти земну зброю, щоб зодягтись у духовну. То були перші спільноти візантійських монахів, які бажали за великим пророком з ревністю шукати Божу славу та спасіння душ. Орден поширювався, під кінець ХІІ століття пустельники побудували каплицю, присвячену Богородиці, а самі називали себе братами Пресвятої Діви Марії з гори Кармель. 1209 року вони звернулися до Патріарха Святої Землі, святого Альберта Єрусалимського, по затвердження статуту.

Прихід у Палестину мусульман змусив пустельників перебратися в Європу, де вони зустрілися з нерозумінням та несприйняттям з боку церковної влади. Орден став перед загрозою знищення. Генерал ордену, Симон Сток, звернувся до Пресвятої Богородиці про допомогу. За переказами, у ніч із 15 на 16 липня 1251 року Марія явилася йому й надала особливий знак своєї опіки – святий скапулярій. Практика носити частину чернечої одежі як покров Богородиці перейшла на всю Церкву та згромадила всіх, хто вбирає скапулярій, в одну родину. Цей знак єднає вірян і надає можливість черпати з духовних скарбів ордену кармелітів, стати дитиною Марії та бути учнем у Її школі віри. Той, хто долучився до кармелітської родини, учиться з пророком Іллею споглядати невелику хмаринку в небі – образ Діви – яка несе щедрий дощ Божої благодаті (див. 1 Цар 18, 42-45).

Діву Марію з гори Кармель зображають із Дитятком Ісусом на руках і зі святим скапулярієм. В оригіналі він має широкі довгі смуги попереду й позаду, з’єднані на плечах, але на іконах малюють зменшений варіант – два невеликі клаптики тканини, поєднані мотузками.

Пресвята Діва Марія з гори Кармель – головна покровителька ордену кармелітів і Київсько-Житомирської дієцезії. У Бердичеві розташований Її санктуарій, проголошений 2011 року, – головна католицька святиня України.

Уклала Юлія Бойко
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.