Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Як увійти в новий літургійний рік разом з родиною
11:03 Субота 0 433
28-11-2020, 11:03

Як увійти в новий літургійний рік разом з родиною

Почніть новий літургійний рік, відзначаючи в календарі особливі свята та події.
Діти відкриваються і живуть своєю вірою в першу чергу в сім’ї. Але вони повинні поступово зрозуміти, що вони належать до Церкви. Ми не належимо до Церкви так, як до політичної партії, клубу чи благодійної організації. У Церкві немає почесних членів або співчуваючих. Є і можуть бути лише активні члени, члени, які живуть у Церкві та через неї. «Христос і Церква – це одне ціле, – сказала Жанна д’Арк. Не можна належати Христу, жити для Нього і через Нього, не належачи до Церкви і не живучи в ній. Щоб допомогти дитині зрозуміти все це, їй потрібні не чудові виступи, а чіткі, конкретні орієнтири.

Незабаром розпочнеться новий Літургійний рік, але він часто залишається непоміченим, навіть у християнських сім’ях. Новий навчальний рік та новий календарний рік відзначаються важливими заходами чи особливими урочистостями, але найчастіше ми розпочинаємо новий Літургійний рік, не усвідомлюючи цього. Однак Літургійний рік надає ритм молитві та життю Церкви, а отже, і життю кожного з її членів.

Календар і літургійний зошит

Нехай у вас буде літургійний календар у молитовному куточку або дитячій кімнаті. Можете зробити його своїми руками. Для цього підготуйте смужку міцного паперу або картону, розділену на 58 квадратів (52 неділі року плюс обов’язкові свята, які не завжди припадають на неділю (Непорочне Зачаття, Різдво, Новий рік, Вознесіння, Успіння, Всі Святі). Кожної неділі квадратик зафарбовується відповідно до кольору літургійного сезону: зеленого, червоного, фіолетового, рожевого або білого. У верхній частині позначені найважливіші сезони (Адвент, Різдво, Великий піст, Тридіум, Великдень , Звичайний час). Цей календар може бути дуже скромним за розміром. Але можна зробити більш досконалий календар протягом усього Літургійного року: можна додавати малюнки (ліжечко, хрест, Пресвята Діва Марія тощо); збільшення розмірів календарю дозволяє включити багато інших важливих днів (Благовіщення, Попільна середа, Великий четвер, Страсна п’ятниця тощо).

Можна також підготувати літургійний календар, подібний до календаря Адвенту: 56 маленьких вікон чи 56 конвертів. Щонеділі відкривається один з них. Всередині – аркуш паперу в кольорі дня з малюнком або уривком із Божого Слова. Ці листи можна клеїти рядами на панелі або на стіні. Їх також можна зв’язати, щоб утворити невеликий зошит. У цьому випадку кожного разу потрібно стільки листочків, скільки дітей у сім’ї: для наймолодших – малюнок; для старших – довший чи коротший уривок Слова Божого.
Перфокарти можна легко використовувати та складати у невелику підходящу папку. Цей блокнот “Літургійний рік”, персоніфікований для кожної дитини, може, за бажанням, також мати інші тексти, молитви, особисті нотатки та робити їх скрізь протягом року. Якщо дитина відсутня у неділю, картку дня можна надіслати (або вкласти у багаж), щоб нагадати про сімейну молитву та все, що з нею пов’язано.

Жити в ритмі Літургійного року означає йти слідами Церкви

Оздоблення молитовного куточка в домі також є засобом відзначення поступу Літургійного року: скатертина в кольорі того часу або свічки в цьому кольорі, малюнки, що нагадують про свято дня, великий хрест у Страсну п’ятницю, зображення Марії на маріанські свята тощо.

Ритм життя Церкви – це щотижневий ритм, з неділі на неділю. Тому важливо відзначати неділю і допомогти дітям зрозуміти, що тиждень – це як продовження неділі. Наприклад, згадуючи недільний псалом протягом тижня, змінюючи щось у молитовному куточку щонеділі і залишаючи це на тиждень (малюнок, свічка, квіти тощо), показуючи уривок Слова Божого з неділі у молитовному куточку, вибравши постанову в неділю, яка обговорюється щовечора тощо.

Важливо також навчити дітей молитися потроху і розмірковувати про Слово Боже разом із Церквою: вимовляти всю або частину молитви, розмірковувати про Євангеліє дня, співати або вимовляти псалом дня. Ця молитва з Церквою має подвійний вимір. Молитися таким чином означає молитися у спілкуванні з Церквою.

Коли ми молимося молитвою Церкви, ми не керуємось своїм смаком, примхами чи уподобаннями. Ми отримуємо те, що нам дано. Отже, ми розуміємо, що наша молитва походить не від нас, а від Бога через Церкву. Ось чому так важливо дати дітям відчуття Церкви. Нехай вони знають, що християнином не можна бути одним. Перш за все, нехай у них закріпиться переконання, що все – Віра, Надія, Любов, молитва, правда, спільнота – абсолютно все дано нам Богом. Церква є нашою матір’ю і живить нас життям Бога, Його Словом, Його Євхаристією. Церква є Божим даром, і через неї Він дає нам Себе. Жити відповідно до ритму Літургійного року не означає прив’язуватися до деталей чи до якогось внутрішнього регулювання: це означає йти в ногу з ритмом Церкви, Тіла Христового.

Джерело: Родина
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.