Молитва заступництва за прикладом Мойсея. Повний текст папської катехези під час Загальної аудієнції у середу, 17 червня.
Дорогі брати і сестри, доброго дня!У наших публікаціях про молитву ми усвідомлюємо, що Бог ніколи не любив спілкуватися з «легкими» людьми. Мойсей сам не був покірним співрозмовником, починаючи від першого дня свого покликання.
Коли Бог його покликав, він, кажучи сучасною мовою, «збанкрутів». Книга «Вихід» представляє його в землі Мадіан як в уікача. Ще в юності він змилувався над своїм народом та захистив пригнічених. Однак незабаром зрозумів, що його діяльність і добрі наміри не встановлюють справедливості, а лише породжують насильство. Його мрії про славу розвіялися: Мойсей став не перспективним кар’єристом, а людиною, яка втратила свої шанси і тепер пасла череду, яка навіть йому не належала. І саме серед мадіанської пустелі Бог покликав Мойсея відкрити палаючий кущ: «Я Бог твого батька, Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова». Мойсей закрив обличчя, бо боявся підвести очі на Бога» (Вих 3, 6).
Богові, що до нього промовляє, котрий спонукає знову попіклуватися про народ Ізраїлю, Мойсей заперечує: він не вартий цієї місії, він не знає імені Бога, ізраїльтяни не вірять йому, він заїкається... Слово, яке найчастіше з’являється на устах Мойсея, у кожній молитві, це питання: «Чому?» Чому ти мене послав? Чому ти хочеш звільнити цей народ?
У П’ятикнижжі є навіть драматичний уривок, де Бог докоряє Мойсею відсутністю довіри, яка завадила йому увійти до Обітованої Землі (пор. Чис. 20:12).
Відчуваючи страх, з важким серцем, невпевнено Мойсей постає перед нами звичайною людиною. І його слабкість та сила справляють на нас велике враження. Маючи від Бога завдання передати Закон своєму народові, засновник поклоніння Богу, посередник найвищих таємниць, він не перестане через це підтримувати тісні зв’язки зі своїм народом, особливо в момент спокуси і гріха. Мойсей є приятелем Божим настільки, наскільки може говорити з Господом віч-на-віч (пор. Вихід 33, 11). І настільки ж любитиме людей, що шкодуватиме про їхні гріхи, несподівані вчинки, з якими вигнанці звертаються в минуле, думаючи про те, що було в Єгипті.
Мойсей – не авторитарний і деспотичний лідер навпаки, Книга Чисел називає його «найпокірнішою і найніжнішою людиною на Землі» (пор. 12, 3). Незважаючи на свій привілейований статус, Мойсей ніколи не зрікається бідних духом, які живуть у довірі до Бога як їжі для своєї мандрівки.
Таким чином, для Мойсея найбільш прийнятним способом молитви було заступництво (пор. Катехізис Католицької Церкви, 2574). Його віра в Бога нерозривноо пов’язана з почуттям батьківства, яке він відчуває д свого народу. Святе Письмо зазвичай зображує його з піднесеними до Бога рук, ніби він міст між небом і землею. Навіть у найскладніші моменти, коли народ відкидає Бога та його самого як провідника, поклоняючись «золотому теляті», Мойсей не зрікається свого народу. Він каже Богові: «Цей народ скоїв великий гріх, бо золото зробив богом. Але пробач їм цей гріх! Якщо ні, то негайно зітри мене з написаної Тобою книги!» (Вихід 32, 31-32).
Це молитва, яку плекають справжні віряни. Навіть якщо відчувають недоліки людей та їхню віддаленість від Бога, але не засуджують їх, не відкидають. Заступництва є рисою святих, які, наслідуючи Ісуса, є «мостами» між Богом та Його людьми. У цьому сенсі Мойсей був найбільшим пророком Ісуса, нашим захисником і заступником (пор. Катехізис Католицької Церкви, 2577).
Мойсей спонукає нас молитися так само завзято, як й Ісус, котрий заступався за весь світ, бо знав, що незважаючи на всі свої слабкості, він завжди належить Богові. А світ живе і розвивається завдяки благословенню справедливих, завдяки побожній молитві, яку святий постійно підносить за людей, у кожному місці та в будь-який час.
Переклад КМЦ