Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Єпископ Едвард Кава: ми перестали бути християнською країною
18:30 Понеділок 2 3 315
1-06-2020, 18:30
Інтерв'ю 3 315 2

Єпископ Едвард Кава: ми перестали бути християнською країною

У ефірі “Радіо Марія” єпископ-помічник Львівської архідієцезії Едвард Кава у бесіді із Сергієм Іваницьким розповів про те, чому пандемію використали для боротьби з Церквою, навіщо була зроблена спроба підірвати мандат довіри до Церкви. Також владика Едвард поділився, у чому на його думку, небезпека гендерних законопроєктів та підкреслив, що зараз ведеться справжня духовна війна проти християнських цінностей.
- Владико, останнім часом, дуже часто цитували Ваші слова про те, що “Маємо справу з побожним вірусом, який ходить до Церкви, але оминає супермаркети”. Водночас відомі випадки, коли священнослужителів штрафують за звершення Літургії без захисної маски. Що відбувається, на Ваш погляд?

- Я не хочу ставити “діагноз” коронавірусу, не є медиком, спеціалістом, але оцінюю цілком логічно. Акцент у тій пандемії ставиться на Церкву. Точніше, проти Церкви. Є різні засоби, різні рідини, які мають дизенфікувати це все, але ми власне розуміємо, що ці маски не є дійсно тим справжнім захисним елементом, це трішечки самообман. Церква у нас в Україні дуже міцно була контрольована. І ми, як віруючі люди, не лише римо-католики, були обмежені. Думаю, що зараз це ситуація показує.

Я їздив у різні супермаркети, і мережі продажу будівельних матеріалів, то там немає серйозних обмежень. Там всі ходять у приміщеннях, дотикаються, стоять у черзі. Але Церква дійсно є поставлена у особливі умови. І це в мені зродило думку, що ця епідемія використана для боротьби з Церквою. Бо за останні роки, Церква мала досить високий мандат довіри у суспільстві. Навіть найвищий, на кінець 2019 року.

Думаю, була спроба цей мандат довіри знищити. Аби Церква не була тим середовищем, яке формує здоровий спосіб мислення, здорову ціль. Друге, що підтвердило ці мої сумніви, коли на рівні уряду була розмова про якесь пом’якшення карантину, на моє розчарування, я був здивований, що не було ані одного слова про Церкву. Це підтвердило всі мої сумніви, і підтвердило те, що, на жаль, ми перестали бути християнською країною. Якщо у тих різних рішеннях, чи навіть розпізнаннях, входить у життя якась дискримінація, дискримінація людських почуттів. Коли людина має можливість молитися, слухати Слово Боже, бути у живій спільноті Церкви, то вона є сильною. Людина є особою психосоматичною. Без здорового духа, немає здорового тіла. Це те, на чому треба наголошувати. І акцент, який поставлений сьогодні проти Церкви, проти вираження свободи віросповідання, є видимою дискримінацією нас, віруючих. І це просто так залишити ми не можемо.

- Церкву намагаються дискримінувати і гендерними законопроєктами. Всеукраїнська Рада Церков реагує на ці законопроєкти і просить владу звернути увагу на відповідні правки. Багато ієрархів висловилися на цю тему. Що думаєте Ви з цього приводу?

- Я стривожений, що цей законопроєкт з’явився. Як сказав єпископ Віталій Кривицький, що це підло, коли наша увага зосереджена на захисті людей, і у цей час парламент займається проблемами, як на мене, не важливими. Особливо, якщо говорити про середовище українського суспільства. У нас такої проблеми, як на мене, немає. І так як сказав владика Леон Дубравський, я готовий за правду сидіти у в’язниці, бути покараним, чи піти на смерть, як сказав Архієпископ Мокшицький. “Правда визволить Вас”, – каже Слово Боже.

Уряд займається питаннями, які нас не укріплюють, а навпаки - розбивають. Це означає, що починається боротьба з нашим здоровим середовищем. Мене насправді дивує, чому не приймають законопроєкти, покликані допомогти багатодітним сім’ям. Зараз дійсно багато родин переживають біду. Люди переживають не тільки через те, що не можуть ходити до храмів, але через депресію, економічні проблеми. Не можуть заплатити за комунальні послуги. І це ті питання, які сьогодні треба вирішувати, щоби людям допомогти. І ці законопроєкти – ганебні законопроєкти, вони взагалі не повинні існувати у нашій країні. Якщо нам сьогодні заборонять захищати сім’ю, то це означає, що наша країна піде у поганому напрямку, і це до добра не приведе. Я не хочу бути поганим пророком, але це може мати дуже погані наслідки. І видно, що напруга у середовищі є. І вона дасть свої ознаки, якщо це ламання прав не припиниться.

- Нещодавно у Львові спалахнув скандал, щодо сестри Діогени Терашкевич, щодо викладання біоетики. Раніше, щодо неї не виникало ніяких запитань, поки одна журналістка не написала про те, що подивіться, яке мракобісся коїться на Західній Україні, про те, що якась монашка розповідає медикам, що контрацепція є гріхом. І дуже багато було схвальних коментарів. Чому така тривожна звісточка відбулася?

- Львів дійсно є духовною столицею України. І, на жаль, те, що відбувається, відбувається саме тут. Основні принципи християнства є дуже міцно підважені. Тут, у Львові, ми бачимо дуже велику кризу віри. Ліві, занадто ліберальні середовища зараз дуже заангажовані у інформаційну політику і формують думку. Це ліберальне середовище має такі погляди, які порушують права і ненароджених дітей, і осіб літнього віку, і здорового суспільства, родин. Натомість релігійне середовище - часто мовчазне, щоб стати на захист віри, вічних цінностей. І ця ситуація у випадку сестри, яка викладає багато років, яка ці цінності передає показала, що коли прийшов такий час випробування, ми середовище християнське, не були готовими. Але це був перший дзвінок, який пробує нас розбудити до захисту тих цінностей, які є основами нашої віри. До захисту ненароджених дітей, наших родин, свободи сповідання віри.

Дійсно, сьогодні, думаю, що ця ситуація нас розбудила і спонукає, щоб ми ці випадки не замовчували, а боролися. І варто розуміти, що багато коментарів у соціальних мережах є заздалегідь спланованими. Щоб розповсюджувати негативну інформацію проти Церкви, проти цінностей. Це є знак того, що іде духовна війна: через знищення принципових засад нашої віри і християнського життя.

Записала Оксана Бабенко з ефіру Радіо Марія

Духовна велич Львова 
2 комментарія
Петро
Додав Петро
4 червня 2020 12:17
Дякую вам. З Богом!
Wiktor A. Mazurkiewicz
Додав Wiktor A. Mazurkiewicz
5 червня 2020 09:24
Ми віруєм Твоїй силі
І Духу живому. 
Встане правда! встане воля!                  
І тобі одному                     
Помоляться всі язики                  
Вовіки і віки.
Інтерв'ю 14:01 П'ятниця 0 434 Отець Віталій Козак OCD: «Хочемо, щоб якнайбільше людей дізналися про Бердичівський санктуарій» На початку травня 2021 року, отець Віталій Козак OCD став настоятелем Всеукраїнського санктуарію Матері Божої Святого Скапулярію. У розмові з ним говорили про пріоритети на цій посаді, а також про розвиток санктуарію на найближчі роки.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.