Чергова порція корисних матеріалів для переживання неділі в колі родини в умовах карантину.
«Літургійне сповіщення Слова Божого, особливо під час євхаристичного зібрання - це не стільки час роздумів і катехетичного повчання, скільки час діалогу між Богом і Його народом, діалогу, в якому проголошуються прекрасні істини про спасіння та постійно наново підтверджуються вимоги Завіту. Зі свого боку, Народ Божий зібраний, щоб відповісти на цей діалог любові, віддаючи подяку й хвалу, а також показуючи свою вірність справі безперервного «навернення» (Йоан Павло ІІ,«Dies Domini», 41).Вступні примітки:
Домашню Літургію можна організувати перед або після загальної участі в Святій Літургії в храмі чи спільного перегляду трансляції. Найкраще зробити це в неділю в першій половині дня. Ця година може бути хорошою підготовкою до участі в трансляції Святої Меси. Батьки нехай заохочують дітей взяти участь у цій Літургії – важливий тут приклад батьків, котрий притягуватиме дітей, та створення доброї атмосфери любові й молитви. Літургію, якщо це можливо, веде батько – голова родини.
Підготовка:
- домашній вівтар – стіл, накритий білим обрусом, хрест, свічка (наш домашній пасхал), інші декорації, котрі ми вже зробили на пасхальні свята;
- Святе Письмо із зазначеними текстами читань і псалму ІV великодньої неділі (це має бути книга, урочисто поміщена на домашній вівтар). Варто, крім цього, кожному мати перед собою текст, бо це допоможе під час ділення Словом Божим (І читання: Діян 2, 14а. 36-41; Пс:Пс 23, 1-3а. 3бв-4аб. 4вг-5аб. 5вг-6; ІІ читання: 1 Пт 2, 20б-25; Євангеліє: Йн 10, 1-10)
ХІД ЛІТУРГІЇ:
•Знак Хреста: «В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа».
•Запалення родинного пасхалу (свічки) зі словами «Світло Христове» (Відповідь – «Богу подяка»).
•Пасхальна пісня.
•Вступний коментар (читає батько або хтось із учасників):
«Я є двері вівцям», - говорить сьогодні до нас Ісус. Цими дверима ми хочемо увійти на пасовисько, котре підготував для нас Добрий Пастир. Він приготував для нас стіл Свого Слова, з котрого ми за мить споживатимемо найкращу поживу – Слово Життя – і ділитимемося ним, як хлібом. Добрий Пастир не лише живить, але й спроможний попровадити безпечно долиною смертної тіні, а в кінці життя своє віддає за овець, щоб ті «мали життя і щоб над міру мали».
Сьогодні «двері вівцям» для нас – це Свята Церква, вона дає нам поживу Божого Слова, вчить нас, як це слово прийняти до свого життя, та дає Пресвяту Євхаристію, де Добрий Пастирпокладає за нас своє життя й віддає нам Самого Себе на поживу.
•Молитва. У спонтанній молитві просимо Святого Духа відкрити наші серця на Слово Боже та допомогти нам це слово впровадити в життя. Можна використати й готову формулу, напр.,:
«Духу Святий, Боже, Ти у день народження Церкви благоволив у видимому вигляді зійти на апостолів, щоби просвітити їхній розум, запалити серце, укріпити їх у вірі та освятити їхнє життя. Благаємо Тебе: будь завжди з нами і наповнюй нас своїми дарами. Осявай нас у сумнівах, утішай у скорботі, рятуй у небезпеках, підводь після падінь, прав нами у своїй премудрості та об’єднуй у взаємній християнській любові, щоб всі ми жили у згоді і святій єдності як одна сім’я Божа. Просимо Тебе: приведи нас до блаженної вічності, щоб у ній, разом із сонмами Ангелів і Святих, ми Тобі дякували і Тебе славили на віки вічні. Амінь».
•Спільне читання слова Божого:
Читаємо так, як на Святій Месі, тобто всі читання та – якщо це можливо – спів чи декламація псалму й акламації (вибраний вірш) перед Євангелієм. Євангеліє найкраще прочитати батькові з Біблії, урочисто поміщеної на домашній вівтар; читання й псалми ділимо між учасниками. Важливо, щоб усі уважно слухали читання. У свої тексти дивимося пізніше – на розмові та діленні Словом Божим. Тексти подаємо далі.
•Розмова на тему прочитаного для кращого розуміння текстів (Бог говорить до Свого народу).
– Батько ставить питання, відповіді шукаємо в Слові Божому (у дужках - підказки для ведучого, але спочатку намагаємося знайти відповідь самостійно).
- Намагайтеся адаптувати питання й хід розмови таким чином, щоб вона була зрозумілою вашим дітям, наштовхуючи їх на пошуки відповіді в Слові Божім; уважно й з повагою слухайте своїх дітей, бо Господь Бог часто промовляє до нас через них.
o Як ти розумієш слова Ісуса «Я є двері вівцям» (уяви кошару для овець із брамою – через браму вівці виходять на пасовисько й через браму повертаються на відпочинок, уночі вівці огороджені заради безпеки, пастирзаводить і виводить їх воротами).
o Що робить Добрий Пастир? Прочитай уважно Йн 10, 2-5 (входить і виходить дверима, вівці слухають його голосу, кличе овець на ім’я, виводить їх, стає у них на чолі, вівці йдуть заним, бо знають його голос).
o Поговоріть із дітьми:
Якщо на вулиці тебе покличе чужа людина, ти ж не підеш за нею? А чому? (бо невідомо, куди вона мене заведе, може мене скривдити).
А за ким ти готовий піти, як тебе покличе? Кому довіряєш? Чи ти більше любиш, коли тебе кличуть «Ей, ти!», чи на ім’я?
Ти знаєш, що Ісус знає моє та твоє ім’я, звертається до тебе по імені… (добре було б, щоб батько тут назвав із повагою ім’я кожної дитини та всіх присутніх на молитві).
o Порівняй Ісуса, Доброго Пастиря, і Петра, котрому Ісус довірив своїх овець. Учому Петро подібний до Ісуса? (на основі Діян 2, 36-41 – скільки «овець» пішло того дня за голосом Петра і чому?).
o Як св. Петро каже нам наслідувати Ісуса, тобто «іти за Ним Його слідами»? (1Пт 2, 21-24).
•Ділення Словом Божим (Бог говорить до мене).
- Батько заохочує, щоб після хвилі тиші кожен бажаючий поділився тим, як Господь Бог промовив до мене особисто в цьому слові, що для мене тут найважливіше, нове, що мене торкнулося. Говорю в першій особі (напр., я почув, я зрозумів…, Господь Бог мені сказав…), не повчаю та не оцінюю інших. Можна також лише прочитати речення, яке найбільше привернуло мою увагу.
У діленні можуть (але не мусять) допомогти такі питання:
o Чи я почуваюся перед Ісусом вівцею, котру Він знає по імені?
o Св. Петро в 1 Пт 2,22-24 змалював нам прекрасний образ Ісуса – у чому я більше хочу сьогодні наслідувати Ісуса, мого Доброго Пастиря?
o Чи колись у житті я йшов «долиною темряви» (Пс 23) та зазнав опіки Доброго Пастиря? А може, я зараз знаходжуся в такій «долині темряви» та хочу попросити Доброго Пастиря про допомогу, а моїх близьких – про молитву?
o Ісус також довірив Петрові, апостолам і всім християнам бути «добрими пастирями». Хто серед людей є зараз для мене таким добрим пастирем, котрому можу довіритися, при якому почуваюся в безпеці?
o Чи я є добрим пастирем для інших (моїх дітей, людей, котрі хочуть з мене брати приклад, хочуть від мене отримати допомогу)?
•Спонтанна молитва як наша відповідь на Слово Боже; це може бути спочаткупрослава Ісуса, нашого Доброго Пастиря; подяка за всі прояви Його турботи про нас, за наших земних пастирів; перепрошення за наш непослух Доброму Пастирю, прохання про Його опіку на шляху нашого життя. Пам’ятаючи про те, що сьогодні розпочинається у Церкві тиждень молитов про покликання, помоліться про покликання до священицького та богопосвяченого життя також з вашої родини.
•Молитва «Отче наш».
•Передайте одне одному знак миру (напр., подати руку, обняти – прояв примирення, взаємного прощення).
•Батько читає молитву на завершення:
Всемогутній, вічний Боже, веди нас до спільноти небесної радості, щоб смирення пастви осягнуло мету, в дорозі до якої випереджує її відвага Пастиря. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, котрий з Тобою живе й царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
(Колекта ІV Великодньої Неділі).
Всі відповідають: Амінь.
•Благословення: батько по черзі накладає руки на голову жінки й дітей та благословляє їх, роблячи знак хреста на чолі, потім одне одного благословляємо знаком хреста, але вже без накладання рук.
•Пісня: «Господь мій Добрий Пастир» або інша пасхальна пісня.
ТЕКСТИ ЛІТУРГІЇ СЛОВА (ІV Великодня неділя, рік А )
Перше Читання з Діянь Апостолів Діян 2, 14а. 36-41
У день П’ятидесятниці Петро, ставши з Одинадцятьма, підвищив свій голос і промовив: «Нехай твердо знає весь дім Ізраїля, що і Господом, і Помазаником зробив Його Бог – Цього Ісуса, якого ви розіп’яли!». Почувши, вони були вражені в саме серце і сказали Петрові й іншим апостолам: «Що ж нам робити, мужі-брати?» А Петро каже їм: «Покайтеся, і нехай охреститься кожний з вас в Ім’я Ісуса Христа на відпущення ваших гріхів, і приймете дар Святого Духа! Адже для вас ця обітниця і для ваших дітей, і для всіх тих, хто далеко, кого лише покличе Господь, Бог наш!». Багатьма іншими словами він свідчив та заохочував їх, кажучи: «Спасайтеся від цього зіпсутого роду!». Отже, вони, прийнявши його слово, охрестилися; і приєдналися того дня зо три тисячі душ.
Слово Боже.
Псалом респонсорійний
Пс 23, 1-3а. 3бв-4аб. 4вг-5аб. 5вг-6 (П.: пор. 1)
Господь – мій Пастир, всього маю вдосталь
або: Господь мене випасає, нічого мені не бракує
або: Алілуя.
Господь – мій Пастир. Я не матиму недостатку. *
На зелених лугах Він дає мені відпочити,
веде мене на тихі води; *
мою душу Він обновляє.
Веде мене праведності стежками *
ради Імені свого.
Коли я піду навіть долиною смертної тіні, *
зла не злякаюся , бо Ти зі мною.
Твій жезл і Твій посох – *
вони мене втішають.
Переді мною трапезу Ти готуєш *
навпроти тих, які мене утискають.
Ти намастив мою голову олією, *
переливається моя чаша.
Отож в усі дні життя мого †
доброта і милосердя супроводжувати мене будуть, *
і я на довгі дні поселюся в домі Господнім.
Друге читання 1 Пт 2, 20б-25
Читання з Першого Послання святого апостола Петра
Улюблені! Коли ви, роблячи добро і страждаючи, перетерплюєте, – це благодать перед Богом. На це ви були покликані, тому що й Христос постраждав за вас, залишивши вам приклад, щоб ви йшли Його слідами: Він не вчинив гріха, і не знайдено підступу в устах Його; коли Його лихословили, Він не лихословив у відповідь; страждаючи, не погрожував, а передавав Тому, хто судить справедливо. Він сам у своєму тілі підняв наші гріхи на дерево, щоб ми, померши для гріхів, жили для праведності; Його ранами ви оздоровлені. Адже ви були як блукаючі вівці, а тепер повернулися до пастиря і стража ваших душ.
Слово Боже
Спів перед Євангелієм (Йн 10, 14)
Алілуя, алілуя, алілуя
Я є Пастир добрий. І Я знаю своїх, і Мої Мене знають.
Алілуя, алілуя, алілуя
Євангеліє Йн 10, 1-10
† Читання святого Євангелія від Йоана
Того часу Ісус сказав: «Воістину, воістину кажу вам: хто не входить до овечої кошари дверима, але перелазить через верх деінде, той злодій і розбійник, а хто входить дверима, той пастир овець. Йому одвірний відчиняє, і вівці слухаються його голосу; і він кличе своїх овець по імені й виводить їх. Коли він усіх своїх овець повиводить, то йде перед ними, а вівці йдуть слідом за ним, бо знають його голос; за чужим же вони не підуть, а втікатимуть від нього, бо не знають голосу чужих!» Таку притчу розповів їм Ісус. Та вони не зрозуміли, що означало те, про що Він говорив їм. Тоді ще сказав Ісус: «Воістину, воістину кажу вам, що Я є двері вівцям. Всі, котрі приходили переді Мною, були злодії та розбійники, але вівці їх не послухали. Я є двері! Якщо хто Мною ввійде, то буде спасенний; і він увійде та й вийде, і знайде пасовисько. Злодій приходить тільки для того, щоб украсти, вбити і погубити. Я ж прийшов, щоб мали життя і щоб над міру мали».
Слово Господнє.
Матеріали підготовані Комісією душпастирства родин РКЦ України та Рухом Світло-Життя