Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 9 листопада – річниця освячення Латеранської базиліки, свято
09:19 Субота 0 85
9-11-2019, 09:19

9 листопада – річниця освячення Латеранської базиліки, свято

«Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis» – «Матір і голова всіх церков міста і світу». Такий напис, який розкриває суть і глибинне значення цієї будівлі для християн, міститься при вході в базиліку Христа Спасителя та святих Йоана Хрестителя і Йоана апостола в Латерано.
Базиліка була першою християнською святинею, побудованою для прослави Бога. Постала в IV столітті за наказом Костянтина Великого у місцевості Латеран. Саме вона була освячена першою (9 листопада 324) та стала першою катедрою Рима й осідком Римських Пап. Протягом віків у базиліці господарював 161 єпископ Рима (до авіньйонського полону 1309 року), тут відбулося п’ять Вселенських Соборів. І хоча 1377 року, після авіньйонського полону, Папа Григорій ІХ переніс Апостольський Престол в базиліку апостолів Петра і Павла, Латеранська святиня залишилася головною серед так званих більших базилік. Саме до неї йде в урочистій процесії новообраний Папа.

Латеранська святиня досі носить титул папської архібазиліки, а святкування в цілій Церкві її освячення підкреслює єдність християн у містичному Тілі Христа й виявляє зв’язок зі столицею святого апостола Петра. Вшановуючи сакральну будівлю, вірні виявляють шану й любов до цілої римської Церкви, яка для спільноти католиків стає провідницею в любові, зауважив якось Папа Бенедикт XVI. Річницю освячення спершу святкували лише в Римі, згодом воно поширилася окремими місцевостями, а остаточно вніс її до Римського месалу Папа Пій V 1570 року. Освячення тільки Латеранської базиліки – через її значення для Католицької Церкви – відзначають в усіх храмах як свято.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий