Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Потрібно бути вірними покликанню, яким наділяє нас Дух: нести Євангеліє. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 30 жовтня 2019 року

Потрібно бути вірними покликанню, яким наділяє нас Дух: нести Євангеліє. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 30 жовтня 2019 року

Діяння апостолів – ХІV: «Перейди в Македонію і допоможи нам» (Діян 16, 9). Християнська віра дістається Європи
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Читаючи Діяння апостолів, ми бачимо, що головний герой місії Церкви – це Святий Дух: саме він спрямовує євангелізаторів, указуючи їм шлях, яким доведеться пройти.

Це добре помітно в нічному видінні, яке апостол Павло бачить, коли приходить до Троади. Один македонець просить його: «Перейди в Македонію і допоможи нам» (Діян 16, 9). Народ Північної Македонії дуже сміливий, такий сміливий, що кличе Павла, бо ж це Павло звіщав Ісуса Христа. Я добре пам’ятаю тих прекрасних людей, які тепло зустрічали мене: нехай вони зберігають віру, яку їм проповідував Павло! Апостол без вагань вирушив до Македонії, упевнений, що це сам Бог посилає його, і прибув до Філіпп, «римської колонії» (Діян 16, 12), щоби проповідувати Євангеліє. Він перебував там три дні, і за цей час трапилися три події, три важливі події. Перша – це євангелізація і хрещення Лідії та її сім’ї; друга – це ув’язнення, у яке він потрапив разом із Силою, коли вигнав духа з жінки-рабині, на якій заробляли її господарі; третя – це навернення та хрещення його тюремника з сім’єю. Погляньмо на ці три епізоди з Павлового життя.

Міць Євангелія була спрямована передовсім до мешканок Філіппів, зокрема до Лідії, продавчині кармазину з міста Тіятир, яка шанувала Бога і чиє серце Господь так відкрив, «що вона вважала на слова Павлові» (Діян 16, 14). Лідія справді прийняла Христа, приступила до хрещення разом із сім’єю та привітала у своєму домі Христових вірних – Павла і Силу. Тут ми маємо свідчення того, як християнство дісталося Європи: це початок інкультурації, яка триває досі. Християнство увійшло через Македонію.

Після тепла Лідіїного дому Павлові й Силі доводиться познайомитись і з суворістю в’язниці: утіху від навернення Лідії та її сім’ї змінює відчай ув’язнення, де вони опиняються за те, що іменем Ісуса звільнили служницю, яка «мала духа віщуна» і «справляла панам своїм великий заробіток» віщуванням (Діян 16, 16). Господарі заробляли на ній. Ця бідна служниця робила те, що роблять ворожки: вона передбачала майбутнє, читала по руці – як сказано в пісні, «глянь-но на руку, циганко» – і люди платили за це. Навіть сьогодні, дорогі брати і сестри, є люди, які за таке платять. Пам’ятаю, у моїй дієцезії в дуже великому парку стояло понад шістдесят столиків, за якими сиділи віщуни й ворожки: вони читали по руці, а люди вірили в такі речі! І платили. Так само було й за часів святого Павла. Господарі ворожки помстилися, накинулися на Павла й повели апостолів до суддів, звинувачуючи їх в організації масових заворушень.

Але що ж сталося далі? Павло перебував у в’язниці, але сталося щось дивовижне. Ситуація безнадійна, проте Павло й Сила, замість жалітися, співали хвалу Богу – і ця хвала пробудила сили, які звільнили їх: під час молитви почався землетрус, підвалини в’язниці затряслися, відчинилися всі двері й упали кайдани кожного (див. Діян 16, 25-26). Як і молитва П’ятдесятниці, ця в’язнична молитва мала неабиякі наслідки.

Наглядач, вважаючи, що в’язні втекли, вирішив накласти на себе руки, бо ж сторожа відповідала головою, якщо бранці тікали; але Павло кричить йому: «Всі бо ми тут!» (Діян 16, 27-28). Потім наглядач запитав: «Що мені слід робити, щоб спастися?» (в. 30). Відповідь така: «Віруй у Господа Ісуса, і спасешся ти і твій дім» (в. 31). У цю мить відбувається переміна: посеред ночі наглядач із сім’єю слухав слово Господа, привітав апостолів, обмив їхні рани – бо ж їх побили – і разом із усіма своїми приступив до хрещення; а згодом «веселився з усім домом, який увірував в Бога» (в. 34). Він накрив стіл і запропонував Павлові й Силі залишитися з ними: яка втішна мить! У серці ночі цього безіменного наглядача спалахнуло світло Христове – і перемогло темряву: кайдани серця впали, і нечувана радість опанувала його самого та його сім’ю. Так Святий Дух виконує місію: від початку, від П’ятдесятниці й далі Він – головний герой місії. І це рухає нас уперед. Потрібно бути вірними покликанню, яким наділяє нас Дух: нести Євангеліє.

Просімо сьогодні й ми Святого Духа про серце, чутливе до Бога й гостинне до братів, як-от у Лідії, і повне сміливої віри, як у Павла і Сили. І про те, щоб Він відкрив наші серця, як це сталося з наглядачем, що дозволив Святому Духу торкнути себе.

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
30 жовтня 2019

Переклад КМЦ за vatican.va
Слово Папи Франциска Папа Франциск про благодать, що варта більше, ніж життя Просити в Бога «нового погляду», який вміє побачити благодать, шукати ближнього й надіятися заохотив богопосвячених осіб Святіший Отець, проповідуючи під час Святої Меси з нагоди Дня богопосвячених осіб.