(біл) Субота VІІ Великоднього тижня
Марія, що перебувала з апостолами, є образом Церкви, що чекає сьогодні на зіслання Святого Духа. Святий Дух робить віруючого готовим проголошувати Христа, тобто підштовхує до виховання «нової людини». Він є даром Миру Воскреслого Христа, який посилає учнів у різні кінці світу. Місія виховання в дусі Євангелія – це наше вічне завдання, доручене нам Отцем.
АНТИФОН НА ВХІДМарія, що перебувала з апостолами, є образом Церкви, що чекає сьогодні на зіслання Святого Духа. Святий Дух робить віруючого готовим проголошувати Христа, тобто підштовхує до виховання «нової людини». Він є даром Миру Воскреслого Христа, який посилає учнів у різні кінці світу. Місія виховання в дусі Євангелія – це наше вічне завдання, доручене нам Отцем.
Учні пильно й однодушно перебували на молитві * разом з жінками * і Марією, Матір’ю Ісуса, та з Його братами. * Алілуя.
КОЛЕКТА
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми, завершив- ши святкування пасхальних свят, * за Твоєю допомогою зберегли їхній дух у нашому житті . Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 28, 16-20. 30-31
Читання з Діянь Апостолів.
Коли ми прийшли в Рим, Павлові дозволено було перебувати окремо зі своїм сторожем, воїном. І сталося, що через три дні Павло скликав знатних юдеїв. Коли вони зійшлися, сказав їм: «Мужі-брати, хоч я нічого не зробив проти народу або батьківських звичаїв, мене передали з Єрусалима в’язнем у руки римлян, які, розсудивши мою справу, хотіли відпустити, бо жодної провини, вартої смерті, не було на мені. Та юдеї були проти, тому я змушений був покликатися на кесаря, – не для того, щоб народ мій у чомусь звинуватити. Саме з цієї причини попросив, щоб вас побачити й порозмовляти, бо заради надії Ізраїля закований я в ці кайдани». Він цілих два роки перебував на власному утриманні й приймав усіх, хто приходив до нього, проповідуючи Боже Царство і з усією відвагою беззаборонно навчаючи про Господа Ісуса Христа. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 11, 4. 5 і 7
Твоє обличчя праведні побачать.
Господь у своєму святому храмі, *
Господь – Його престол на небі.
Його очі стежать за убогим, *
Його повіки спостерігають за людськими синами.
Господь досліджує праведника і безбожника; *
і того, хто любить неправедність – †
Його душа ненавидить.
Бо праведний Господь, праведність полюбив Він, *
праведні побачать Його обличчя.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Йн 16, 7. 13
Алілуя, алілуя, алілуя.
Пошлю до вас Духа Істини, – Господь говорить, –
до всієї істини Він поведе вас.
ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 21, 20-25
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Того часу Петро, обернувшись, побачив учня, якого любив Ісус, котрий йшов слідом, – того, який на вечері припав до Його грудей і запитував: «Господи, хто зрадить Тебе?» І як побачив його Петро, то говорить Ісусу: «Господи, а що з оцим?» Каже йому Ісус: «Якщо хочу, щоб він залишився, доки прийду, – що тобі до того? Ти йди слідом за Мною!» І рознеслося це слово між братами, що той учень не помре. Та Ісус не сказав йому, що не помре, але: «Якщо хочу, щоб він залишився, доки прийду, – що тобі до того?» Це той учень, котрий свідчить про це, який і написав оце. І знаємо, що його свідчення правдиве. Є також багато й іншого, що вчинив Ісус та, якби докладно описати все, то, думаю, що і самому світу не вмістити книг, які б стали писати. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сам Дух долучається до наших прохань, проникає в наші серця і знає наші наміри. Впевнені в його допомозі, просімо:
Будемо повторювати: Прийди, Духу Святий.
1. Ти, який даєш благодаті, зміцни Церкву в її стараннях, скеро- ваних на виховання «нової людини» і провадження її дорогою відповідальності за спільноту.
2. Солодкий Утішителю, підтримуй Папу, єпископів і священиків у їхньому служінні в Таїнстві Покаяння, щоб вони могли нести його з милосердям.
3. О, найдорожчий з гостей, дай дар мудрості тим, хто обирає не шлях Євангелія і моральних принципів, а легкий шлях.
4. Батьку бідних, зглянься над дітьми та молоддю, які не мали хорошого прикладу виховання, щоб завдяки Твоєму світлу не блукали звивистими шляхами життя.
5. Солодка радосте серця, будь нагородою для тих, які залишили цей світ, а протягом свого життя були хорошими вихователями і прикладом християнського життя.
6. Найсвятіше світло, віднови в нас благодать святого хрещення, щоб ми, як і Апостоли, хоробро визнавали перед світом, що Христос є єдиним Спасителем людини.
Боже Всемогутній, славимо Твою всемогутність у життєдайному Святому Дусі, якого Ти посилаєш зі своїм Сином кожного дня. Котрий живеш і царюєш навіки вічні. Амінь.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: нехай зі йде Святий Дух, який є відпущенням усіх гріхів, * і приготує наші серця до божественних таїнств. Через Христа, Господа нашого.
Префація про Вознесіння, № 18-19.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Дух Святий прославить Мене, * бо з Мого візьме і звістить вам. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, прийми милостиво наші молитви, † щоб ми, які перейшли від прадавніх до нових таїнств, * також були відновлені освяченням сердець, покинувши зіпсуття давньої людини. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії