(фіол) П’ятниця ІІІ тижня Великого Посту
Ніхто не сумнівається у любові Христа та Його повній відданості Отцю. Тому Його визнання не дивує нас, оскільки Він виконав її не зволікаючи. Зворушує терпеливість Христа в поясненні книжнику слів, які кожен юдей знає напам’ять. Зворушує також смиренність цієї людини, яка могла очікувати від вчителя довгої і виснажливої мови. Прості слова Христа містять все, що необхідне і достатнє.
АНТИФОН НА ВХІДНіхто не сумнівається у любові Христа та Його повній відданості Отцю. Тому Його визнання не дивує нас, оскільки Він виконав її не зволікаючи. Зворушує терпеливість Христа в поясненні книжнику слів, які кожен юдей знає напам’ять. Зворушує також смиренність цієї людини, яка могла очікувати від вчителя довгої і виснажливої мови. Прості слова Христа містять все, що необхідне і достатнє.
Немає, Господи, Тобі рівні поміж богами, * бо Ти великий і твориш дивні речі, * Ти Бог єдиний.
КОЛЕКТА
Просимо, Господи: влий у наші серця свою благодать, † щоб ми завжди віддалялися від гріхов- них помислів, притаманних людині, * та з Твоєю допомогою спромоглися припасти до небесного вчення. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Ос 14, 2-10
Читання з Книги пророка Осії.
Так говорить Господь: «Навернись, Ізраїлю, до Господа, Бога твого, бо ти спотикнувся об твою беззаконність. Візьміть слова з собою й наверніться до Господа. Скажіть Йому: “Прости всю беззаконність! Прийми те, що добре, і ми принесемо плід уст наших. Ассирія нас не врятує; на коні ми не будемо сідати; діла рук наших не називатимемо більше нашими богами; бо в Тобі сиротина знайде милосердя!” Я вилікую їхню зраду; Я полюбив їх доброхіть, бо гнів Мій від них відвернувся. Я буду для Ізраїля наче роса; він зацвіте, немов лілея, і, мов Ліван, пустить коріння. Його паростки далеко розростуться, краса його буде, немов маслини, а його запах – мов Лівану. Вони повернуться сидіти у Моїй тіні, знов будуть пшеницю плекати; вони будуть цвісти, неначе лоза виноградна; будуть славні, немов вино ліванське. Єфраїме, скажи, що Мені ще до ідолів? Я вислуховую його і дивлюся за ним. Я, наче кипарис зелений: твій плід від Мене буде». Хто мудрий, нехай це зрозуміє! Розумний нехай це знає! Бо путі Господні праві, й праведники ходять ними, а грішники на них спотикнуться. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 81, 6в-8а. 10-11аб. 14 і 17
Я – Господь Бог твій, слухай же Мій голос.
Я чув мову, якої не знав я: *
«Я звільнив від тягарів його спину,
звільнив від кошиків його руки. *
У біді ти закликав до Мене, – і тебе врятував Я.
В тебе не буде чужого бога, – *
ти не поклонятимешся чужому богу!
Бо Я є твій Господь Бог, *
який з Єгипетської землі тебе вивів».
Якщо би Мій народ Мене послухав, *
якщо б Ізраїль ходив дорогами Моїми, –
добірною пшеницею Я їх нагодував би, *
і медом зі скелі Я би їх наситив!
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мт 4, 17
Хвала Тобі, Христе, Царю вічної слави.
Покайтеся, – Господь говорить, –
бо наблизилось Царство Небесне!
ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 12, 28б-34
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу підійшов до Ісуса один із книжників і запитав Його: «Яка заповідь є першою з усіх?» Ісус відповів: «Перша є: Слухай, Ізраїлю: Господь, наш Бог – єдиний Господь, і любитимеш Господа, Бога свого, всім серцем своїм, і всією своєю душею, і всім своїм розумом, і всією своєю силою”. І друга оця: “Любитимеш свого ближнього, як самого себе!” Іншої, більшої заповіді від цих немає». І сказав Йому книжник: «Добре, Учителю, по правді сказав Ти, що Бог є один і немає іншого, крім Нього, і що любити Його всім серцем, усім розумом, усією силою, і що любити ближнього, як себе самого, – це більше за всякі всепалення та жертви». А Ісус, побачивши, що він розумно відповів, сказав йому: «Ти недалеко від Божого Царства!» І ніхто не наважувався Його більше запитувати. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
“Повернись, Ізраїлю” – закликав колись пророк Ісая. Сьогодні свята Церква так само закликає людство третього тисячоліття, щоб воно повернулося до Отця; молімося, щоб цей заклик по- чули всі люди:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб він, не зважаючи на протистояння сучасного світу, мужньо та відкрито захищав права кожної людини.
2. Молімося за всіх, хто віддано працює для морального розвитку суспільства, щоб Господь обдарував їх повнотою своїх дарів.
3. Молімося за людей, які втратили віру, щоб вони повернулися до Христа і Його Церкви.
4. Молімося за всіх, хто страждає від алкоголізму, щоб оточення допомогло їм вирватися з тенет цього гріха.
5. Молімося за померлих, щоб після трудів земного життя вони отримали вічний спочинок у Небесному Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб ми добре використали цей час покаяння і навернення.
Господи наш і Спасителю, почуй наш голос і уділи благодатей, необхідних нам для боротьби з гріхом та спокусами. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, поглянь милостиво на дари, які ми Тобі складаємо, † щоб вони стали приємною для Тебе жертвою, * а нам принесли спа- сіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Великий Піст № 7-10
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Любити Бога усім серцем * й любити ближнього, немов себе самого, – * це більше, ніж усі всепалення та жертви.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: наповни Своєю силою наші душі й тіла † та вчини, щоб ми, причастившись Твого таїнства, * здобули повноту спасі ння. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ЛЮДОМ
Обдаруй милостиво, Господи, своїм милосердям Твоїх вірних, † щоб ті, хто уповають на Твою милість, * могли завжди радіти плодами любові. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії