Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 25 січня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 25 січня, п'ятниця

НАВЕРНЕННЯ СВ. АПОСТОЛА ПАВЛА (біл) Свято
З місійним наказом “Ідіть же по всьому світу та проповідуйте Євангеліє всякому творінню” Ісус звертається не лише до своїх Апостолів чи таких людей, як св. Павло. Дуже часто єдиним Євангелієм, яке багато людей почує і зможе прийняти, буде приклад мого життя. Після зустрічі з Воскреслим Павло цілковито змінив своє життя. Гонитель учнів Господа перетворився на ревного місіонера, який заслужив називатися Апостолом Народів. День, коли ми святкуємо Навернення св. Павла, є хорошою нагодою для роздумів: Чи хтось, дивлячись на моє життя, навернеться, чи зневіриться; прийме Христа, чи Його відкине?


АНТИФОН НА ВХІД
Знаю, в кого я увірував, * і я певен, що справедливий Суддя * спроможний зберегти моє передання * на той день.

Мовиться „Слава во вишніх”.

КОЛЕКТА
Боже, сьогодні ми святкуємо навернення святого апостола Павла, чиїм пропові дуванням Ти повчив увесь світ; † вчини, просимо, щоб ми, за його прикладом прямуючи до Тебе, * стали у світі свідками Твоєї істини. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 22, 3-16
Читання з Діянь Апостолів
Тими днями Павло промовив до люду: «Я – чоловік-юдей, який народився в Тарсі в Килікії, вихований у цьому ж місті, біля ніг Гамалиїла, докладно навчений батьківського закону: я – ревнитель Бога, як всі ви сьогодні. Я цей напрям вчення переслідував аж до смерті, в’яжучи і передаючи до в’язниці чоловіків і жінок, – як засвідчать про мене всі старші й первосвященик. Від них я одержав листи до братів у Дамаску й пішов, аби зв’язаними привести в Єрусалим для покарання тих, які там були. Але сталося, коли я йшов і наближався до Дамаска, десь опівдні раптом з неба засяяло довкола мене велике світло. Я впав на землю і почув голос, який говорив мені: “Савле, Савле, чому Мене переслідуєш?” Я відповів: “Хто Ти, Господи?” Сказав мені: “Я – Ісус Назарянин, Якого ти переслідуєш”. А ті, хто був зі мною, побачили світло і перелякалися, але голосу, який говорив до мене, не чули. Я запитав: “Господи, що мені робити?” А Господь промовив до мене: “Встань, іди в Дамаск, а там скажуть тобі про все, що потрібно тобі робити!” І оскільки від того яскравого світла я не бачив, то ті, хто був зі мною, вели мене в Дамаск за руку. А один Ананій, побожний, згідно із Законом, муж, про якого добре свідчать усі юдеї – мешканці Дамаска, – прийшов до мене, став і сказав мені: “Савле, брате, прозрій!” І в тій хвилині я побачив його. Він же сказав: “Бог наших батьків призначив тебе, щоб ти пізнав Його волю і побачив Праведного та почув голос з Його уст, бо ти будеш Йому свідком перед усіма людьми про те, що побачив і почув. А тепер чого очікуєш? Встань, охрестися та обмий свої гріхи, прикликавши Його Ім’я!”»  Слово Боже.
Або:
Діян 9, 1-22
Читання з Діянь Апостолів
Тими днями Савло, ще дихаючи погрозою і вбивством на Господніх учнів, підійшов до первосвященика й випросив у нього листів у Дамаск – до синагог, аби привести зв’язаними в Єрусалим тих, кого знайде з того напряму вчення, – чоловіків і жінок. Коли ж він ішов і наближався вже до Дамаска, раптом його осяяло світло з неба. Він упав на землю і почув голос, який говорив йому: «Савле, Савле, чому ти Мене переслідуєш?» А він запитав: «Хто ти, Господи?» Він же відповів: «Я – Ісус, Якого ти переслідуєш. Тож устань, увійди до міста, і скажуть тобі, що тобі потрібно робити!» Люди, які подорожували з ним, стояли й дивувалися, бо чули голос, але нікого не бачили. Савло ж підвівся із землі, і хоч очі його були відкриті, він нічого не бачив. Тож, ведучи його за руку, вони ввійшли в Дамаск. Три дні він не бачив, не їв і не пив. У Дамаску був один учень, на ім’я Ананій. І Господь у видінні сказав йому: «Ананію!» А той відповів: «Ось я, Господи!» Господь же промовив до нього: «Встань, піди на вулицю, що зветься Рівна, в домі Юди шукай тарсянина на ім’я Савло, бо ось він молиться. У видінні він побачив, що муж на ім’я Ананій прийшов і поклав на нього руки, щоб він прозрів». Та Ананій відповів: «Господи, чув я від багатьох про цього чоловіка, скільки зла він наробив твоїм святим у Єрусалимі! І тут має владу від первосвящеників ув’язнювати всіх, хто кличе Твоє Ім’я». А Господь йому сказав: «Іди, бо для Мене він є вибраною посудиною, аби понести Моє Ім’я до народів, до царів і до синів Ізраїля. Тому що Я покажу йому, скільки має він постраждати за Моє Ім’я!» Тож Ананій пішов, увійшов до хати, поклав на нього руки й сказав: «Савле, брате! Послав мене Господь Ісус, Який з’явився тобі в дорозі, котрою ти йшов, щоб ти прозрів і наповнився Духом Святим». І в мить наче якась луска відпала з його очей, і він став бачити, а вставши, охрестився і прийняв їжу, аби підкріпитися. Декілька днів він пробув з учнями, які перебували в Дамаску. І в синагогах він відразу ж почав проповідувати про Ісуса, що Він – Син Божий. Тож дивувалися всі, хто слухав, і говорили: «Хіба це не той, котрий переслідував у Єрусалимі тих, які прикликають це Ім’я, а сюди прийшов, щоби в’язати їх і вести до первосвящеників?» Савло ще більше міцнів і бентежив юдеїв, які жили в Дамаску, доводячи, що Ісус є Христос.  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 117, 1-2
Усьому світу несіть Слово Боже.
Хваліте Господа, усі народи! *
Славте Його, усі люди!
Велике бо до нас Його милосердя, *
і вірність Господа повіки.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 15, 16
Алілуя, алілуя, алілуя.
Не ви мене вибрали, а Я вас вибрав,
щоб ви йшли і плід принесли.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 16, 15-18
† Читання святого Євангелія від Марка

Після свого воскресіння Ісус з’явився Одинадцятьом і сказав їм: «Ідіть по цілому світі й усьому творінню проповідуйте Євангеліє. Хто повірить і охреститься, буде спасенний, а хто не повірить, осуджений буде. І такі ознаки будуть супроводжувати тих, хто повірив: Моїм Ім’ям виганятимуть бісів, говоритимуть новими мовами, братимуть у руки зміїв; і хоча щось смертоносне ви- п’ють, їм не зашкодить; будуть покладати руки на хворих, і вони ставатимуть здоровими».  Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Тиждень молитов про єдність Церкви збирає нас сьогодні у день спомину навернення св. апостола Павла для спільної молитви; з надією просимо:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона так само, як святий апостол Павло об’єднав навернених юдеїв і язичників у одній вірі, змогла об’єднати християн всіх конфесій.
2. Молімося за спільні богословські комітети різних християнських Церков, щоб своєю діяльністю вони наближували об’єд- нання всіх християн у одній вірі.
3. Молімося за ООН, щоб вона допомагала вирішувати міжнародні конфлікти і так вела народи землі до згоди.
4. Молімося за співпрацю Церкви та уряду нашої Батьківщини, щоб українці могли у мирі та любові співпрацювати на благо країни.
5. Молімося за померлих наших родичів та близьких, щоб Господь благоволив дати їм вічне спочивання.
6. Молімося за всіх католиків, і за нашу парафіяльну спільноту, щоб нас не розділяли гріхи, а єднала вірність Христовому Євангелію.

Заради заслуг святого апостола Павла, який був усім для усіх, щоб всіх привести до Христа, смиренно просимо Тебе, Господи: вислухай наші молитви і приведи нас до єдності у любові. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: нехай у цій жертві Твій Дух осяє нас світлом віри, * яким Він постійно спонукав святого апостола Павла провіщати Твою славу. Через Христа, Господа нашого.

Префація про святих апостолів № 32

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Живу вірою в Божого Сина, † який полюбив мене * й видав себе за мене. (Пор. Гал 2, 20)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, наш Боже, нехай тайни, які ми прийняли, розпалять в нас жар любові, * яким, сам несподівано запалавши, святий апостол Павло обдарував усі спільноти Церкви. Через Христа, Господа нашого.
Літургійний зошит Літургія на кожен день, 7 вересня, субота (зел) Субота ХХІІ звичайного тижня
“Син Людський є Воло­да­рем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих  за віру в ХХ столітті  (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця

Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії